Geven Çayı

Geven çayı ve geven otu kökleri...

Geven çayı nedir?

Eğer geven otu çayı tüketirseniz çok sayıdaki antioksidan etkisinden ve sağlığı genel olarak güçlendirmesinden faydalanırsınız.

Bu çay bilimsel adı Astragalus membranaceous olan geven otunun köklerinin demlenmesiyle elde edilir. Bitkinin kökü hem ülkemizde hem de kökenini aldığı Çin’de çeşitli geleneksel tedavilerde kullanılır ancak genel olarak bağışıklık sistemi güçlendirici bir bitki olarak bilinir. Bitkinin kökünde yüksek miktarda flavonoidler, saponinler ve polisakkaridler bulunur. Ayrıca bitki önemli bileşikler olan adaptojenler barındırır, bu maddeler organizmanın metabolik tepkilerini değiştirebilir.


Geven otu çayının faydaları

1- Bağışıklık Sistemi: Öncelikli olarak bağışıklık sistemi toniği olarak bilinen geven otu çayı, T-hücrelerini aktifleştirir ve vücuttaki serbest radikalleri zarar vermeden etkisizleştirir, zararlı patojenleri temizler. (1)

2- Enerji Seviyeleri: Metabolik fonksiyonları iyileştirerek düzenli içenlere sağlıklı ve taze bir enerji sağlar. (2)

3- Kalp ve Damar Sağlığı: Kan damarı dokularını ve arterleri güçlendirir, trigliserit seviyelerini düşürür. Harika bir kalp ve damar sistemi koruyucusudur. (3)

4- Solunum Problemleri: Geleneksel tıpta göğüs enfeksiyonları, öksürük ve astıma karşı tavsiye edilir. Solunum dokularında yumuşatıcı ve antienflamatuar etkileri vardır.

5- Sindirim: Bağırsaklardaki iltihaplanmaları rahatlatır, besin emilimini artırır ve kabızlık, şişkinlik, ağrı ve genel mide rahatsızlığını azaltır. (4)


Geven otu çayı nasıl hazırlanır?

Gerekli süre: 8 dakika.

Bu tarifte kurutulmuş geven kökü tozu kullanılmaktadır. Eğer taze geven otu kökü kullanacaksanız 55 gram kullanınız.

  1. Malzemeler

    2 çay kaşığı geven kökü tozu, 2 bardak su

  2. Yapılışı

    Suyu kaynatın, suya geven köklerini ekleyerek 3-4 dakika kaynamaya bırakın, ne kadar çok kaynatırsanız çayınız o kadar güçlü olur. Karışımı süzünüz. Ilık olarak veya buzdolabında soğutulmuş olarak tüketilebilir.

Geven otu çayının yan etkileri / Zararları

Harika faydaları olsa da farkında olunması gereken bazı riskler vardır. Özellikle otoimmün hastalıkları veya kanama düzensizlikleri olan kişiler bilinçli olmalıdır. Kökler bağışıklık sistemini uyarır, bu durum bazı hastalıkları daha kötü hale getirebilir. Diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca bazı kişiler geven otuna alerjik olabilir; mide rahatsızlığı ve diğer yaygın alerji belirtilerini yaşayabilirler.


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.