Fındık

Fındığın faydaları nelerdir?

Fındık Nedir? Neye İyi Gelir?

Fındık, huşgiller familyasından bilimsel adı corylus olan ve nemli ve ılıman iklim bölgelerinde yetişen ağacın kuruyemişleridir. Tek çekirdekli olması sebebiyle bazı ansiklopedilerde fındık meyve olarak kabul edilirken bazı bilim çevrelerinde çekirdek olarak görülmektedir. Fındığın hem kuruyemiş hem de şekerleme olarak tüketimi oldukça yaygındır. Dünyanın en büyük fındık üreticisi iki ülkesi sırasıyla Türkiye ve İtalya’dır. Protein, doymamış yağ, E vitamini, manganez ve diğer önemli besinler açısından oldukça zengindir. Besin tablosunu ve detayları yazının devamında okuyabilirsiniz. Ülkemizde fındık yetiştiriciliği 2300 yıldır devam etmektedir.

Fındık kışın çiçek açar ve kışın tozlaşır.  Tozlaşmadan sonra çiçekler bahar sonuna kadar uykuda kalır ve yazın başlangıcıyla fındıklar oluşmaya başlar. Yaz aylarında olgunlaşır ve renkleri yeşilden kestane rengine dönüşür. Ağustos ayının ikinci haftasından başlanarak eylül sonuna kadar hasadı yapılabilir.

Fındığın Sağlığa Faydaları

1- Kalp Sağlığını Artırır: Fındık harika bir lif kaynağı olmasının yanında büyük miktarda mono-doymamış yağ asidi içerir ve bu sayede kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir. (1,2) Bilimsel araştırmalara göre iyi bir kalp sağlığı için günlük tüketilmesi gereken yağın büyük kısmını fındıkta bolca bulunan mono-doymamış yağlar oluşturmalıdır. (3) Fındıkta ayrıca önemli miktarda kalsiyum ve potasyum dengesini ayarlayan magnezyum bulunur ki tansiyon için çok önemlidir.

2- Diyabetin Kontrol Edilmesinde Etkilidir: Yüksek kolesterollü diyabet hastaları diyetlerine fındık eklemeyi düşünmelidir. Fındığın glükoz intoleransına (gizli şeker) iyi geldiği kanıtlanmıştır ve ayrıca içerdiği yüksek manganez ile diyabet ile savaşmada faydalıdır. (4) İçerdiği magnezyum miktarı ile de şeker hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir. (5)

3- Antioksidan Kaynağıdır: Fındık güçlü antioksidanlar olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Bu antioksidanlar vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Bu sayede kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Bir porsiyon fındık tek başına günlük manganez ihtiyacını karşılar. Manganez bir antioksidan değildir ancak antioksidan enzimlerin faaliyete geçmesinde çok önemlidir.

4- Beyni Güçlendirir: Fındık tek başına harika bir beyin güçlendiricidir. Bilişsel fonksiyonu artırır ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması olası olan zihinsel gerilemeleri engeller. Yüksek E vitamini içeriğiyle Alzheimer, bunaklık ve Parkinson hastalıklarına karşı beyni korur. Ayrıca manganez bilişsel aktiviteyi korumada önemli rol oynar. (6) İçeriğindeki tiamin aslında “sinir vitamini” olarak bilinir ve vücuttaki sinirsel faaliyetlerde rol oynar. (7) Nutritional Neuroscience’da yapılan bir bilimsel araştırmaya göre fındık beyni koruyucu etkileri açısından test edilmiştir. Düzenli olarak diyete destek amacıyla tüketildiğinde sağlıklı yaşlanma, güçlü hafıza ve anksiyetenin azalması gibi faydaları vardır. (8)

5- Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur: Fındık kanserle savaşan önemli besinlerden biridir. E vitamini en dikkat çeken kanser önleyici vitaminlerin başında gelir. Araştırmalar E vitamininin prostat, göğüs, kolon ve akciğer kanseri risklerini azalttığını ve tümör gelişimini engellediğini göstermektedir. (9)

6- Obezite Riskini Azaltır: Bu besin sağlıklı metabolizmanın tetikleyicilerindendir. (10) Ayrıca manganezin aşırı kilolu ve obez kişilerde zayıflamaya yardım ettiği düşünülmektedir. Fındığın içeriğindeki yüksek protein, lif ve sağlıklı yağlar doygunluk hissi oluşturmada da etkilidir.

7- Sağlıklı Cilt ve Saçlar: İçerdiği önemli miktarda E vitaminiyle dokuların nem dengesini ve esnekliğini sağlayarak sağlıklı bir cilt ve saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir. E vitamini antioksidan özellikleriyle UV ışınlarından, sigaranın zararlarından, cilt kanserine yol açan diğer etkenlerden ve erken yaşlanmadan vücudu korur. Ayrıca kan dolaşımının artmasına ve inflamasyonun azalmasına fayda sağlar. Araştırmalar fındık tüketiminin ciltteki yara, sivilce ve kırışıklara karşı hücreleri yenileme özelliğiyle etkili olduğunu gösteriyor.

8- Kas, Kemik ve Eklem Sağlığına Fayda Sağlar: Magnezyum vücudun kalsiyum metabolizmasında önemli rolü olan bir mineraldir. Yeterli kalsiyum kasların düzgün çalışması için şarttır. Fındık içerdiği yüksek magnezyum oranıyla kalsiyumun etkili kullanılmasını sağlar ve kaslarda gerginliği, ağrıyı, spazmı, halsizlik ve krampları önleyebilir. Fındık ayrıca içerdiği manganez ile kemiklerin büyümesi ve güçlenmesi için faydalı bir besindir. Fındık kemik yoğunluğunun artmasına fayda sağlayıp, kemik erimesine karşı vücudu korur.

9- Folat Kaynağıdır: Diğer kuruyemişlerin aksine fındık harika bir folat kaynağıdır. Folat, folik asite göre vücut tarafından daha kolay metabolizmaya alınır ve işlenir, ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu formda bir fitobesindir. Bu besin özellikle hamileler için oldukça faydalıdır. Megaloblastik anemiyi ve doğum kusurlarını önleyebilir.


Fındığın Yan Etkileri / Zararları

Besin miktarlarında tüketildiğinde güvenlidir.

Bazı insanlar fındığa karşı alerjik olabilir ve anafilaksi dahil ciddi alerjik reaksiyonlar gösterebilirler.

Hamilelik ve emzirme: Yiyecek miktarlarında güvenlidir. Tıbbı amaçlarla yüksek dozlarda kullanılması hakkında yeterli bilgi yoktur.

Alerji: Fıstık, brezilya cevizi ve polene karşı alerjisi olanlarda fındık alerjisi görülebilir.

Fındık Besin Değerleri

Fındık28 Gram (21 Adet) - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori176
Toplam Yağ17 g
Karbonhidrat4.7 g
Diyet Lifi2.7 g
Protein4.2 g
Kolesterol0 g%0
Sodyum0 g%0
Manganez1.7 mg%86
Bakır0.5 mg%24
E Vitamini4.2 mg%21
Tiamin0.2 mg%12
Magnezyum45.6 mg%11
B6 Vitamini0.2 mg%8
Folat31.6 mikrogram%8
Fosfor81.2 mg%8
Demir1.3 mg%7

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
  • (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16969381
  • (2) http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00394-014-0808
  • (3) http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/Monounsaturated-Fats_UCM_301460_Article.jsp#.Vzso2ZMrKRu
  • (4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23372018
  • (5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17645588
  • (6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12505649
  • (7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/37452
  • (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26808646
  • (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25466495
  • (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26123047

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.