Fesleğen

Fesleğen faydaları nelerdir?

Fesleğen (Reyhan) Nedir? Fesleğen Neye İyi Gelir?

Bir mutfakta eğer birkaç çeşit baharat varsa, büyük ihtimalle fesleğen de onlardan biridir. Reyhan olarak da bilinen bitki özgün kokusu ve lezzetiyle et yemeklerinde ve balık, sebze, peynir ve çorba yemeklerinde biberiye ve kekik ile iyi uyum sağlar. Bitki, peynir ve çam fıstığı ile beraber pesto sosunun ana malzemelerinden biridir. Günümüzde 60’tan fazla fesleğen çeşidi belirlenmiş olsa da bunların hepsi tatlı, mor ve çalımsı fesleğenler olmak üzere üç kategoriye girer. Her biri farklı bir damak tadı verir ve farklı yemeklerde kullanılabilir. Basit bir yemeği hatta sıradan bir sandviçi bile farklı kılmak için sadece bir kaç yaprak yetecektir.


Fesleğen açık ve kapalı alanlarda yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Tomurcuklanan uç kısımları kesilip, yaprakların gövdeye yakın alt kısımdaki saplar temizlenince sürekli olarak yeni dallar çıkaracaktır. Yaprakları kurutmak için fesleğen yapraklarını geniş tavaya yayıp 140 derecede ısıtıp kapattığınız fırına verebilir ve ardından yaprakları soğutup hava almayan kavanozlarda saklayabilirsiniz.

Fesleğenin (Reyhan) Sağlığa Faydaları

Fesleğen en sağlıklı bitkilerden biridir. En sağlıklı tüketim şekli de taze iken tüketmektir. İçeriğinde bolca kanın pıhtılaşabilmesi için önemli olan K Vitamini bulunur. Sadece 2 yemek kaşığı fesleğen günlük K vitamini ihtiyacının %29’unu karşılar. İçeriğinde ayrıca beta-karotenler ve güçlü antioksidanlar barındıran A vitamini bulunur. Bu sayede vücuttaki hücreleri serbest radikallerden korur. Kandaki kolesterolün okside olmasını engelleyerek, ateroskleroz, kalp krizi ve felce karşı koruma sağlar. İçerisindeki diğer vitamin ve mineraller; demir, kalsiyum, magnezyum, C vitamini ve potasyumdur. Bitkinin ayrıca anti-bakteriyel özellikleri vardır ve Dna-koruyucu flavonoidler içerir. En büyük faydayı içindeki flavonoidler ve uçucu yağlar sağlar. Bunlar arasında; estragole, linalol, sineol, eugenol gibi bileşikler bulunur ve listeria, stafilokok, E. coli gibi bir dizi zararlı bakterinin oluşumunu engellerler.

 • Ateş düşürmeye yardımcı olur.
 • Astım dahil, solunum bozukluklarını tedavi eder.
 • Stresi azaltır.
 • Ağız ve diş sağlığına iyi gelir.
 • Cilde iyi gelir.
 • Erken yaşlanmayı önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Virus, bakteri, mantar ve protozoa kaynaklı enfeksiyonlarla savaşır.

Fesleğen Besin Değerleri / 100 gr - Taze

 Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori23
Yağdan Gelen Kalori5
Toplam Yağ1 g%1
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ
Kolesterol0 mg%0
Sodyum4 mg%0
Toplam Karbonhidrat3 g%1
Diyet Lifi2 g%1
Şeker
Protein3 g
A Vitamini%106
C Vitamini%30
Kalsiyum%18
Demir%18

*Bu değerler günlük 2000 kalorilik bir diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Fesleğen Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Bilim adamları fesleğen yağını çok yaygın olmayan ancak çok sayıda ilaca dayanıklı olan bir grup bakteri üzerinde test etmişler ve bakterilerin olumsuz etkilerini azalttığını ortaya koymuşlardır. Araştırmada özellikle çok dayanıklı bakterilerin direncinin kırıldığı not edilmiştir. (1) Bir diğer araştırma bazı solunum sistemi hastalıkları ve tüberküloz üzerine yapılmıştır. Sonuçlar olumludur ve fesleğen kullanılarak yeni bir doğa tüberküloz tedavisi bulunabileceğini göstermektedir. (2)

Fesleğen özleri vücuttaki şeker ve serbest radikal oranını azaltmaktadır. Araştırmalar bitkinin glisemik endeks üzerindeki etkileri noktasında toplanmış ve sonuçta bitkinin diyabeti engelleyebileceği ortaya konmuştur. (3)

Etkileyici bir diğer araştırmada %1’lik fesleğen veya kekik özü içeren suyun bağırsaklara zarar veren Shigella bakterisinin sayısını önemli ölçüde azalttığını ortaya konmuştur. Bu araştırmaya göre özellikle taze olarak salatalarda olmak üzere her imkanda fesleğen ve kekik tüketmek oldukça faydalıdır.


Referans ve Kaynaklar
 • (1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12732427, Comparative studies on the activity of basil–an essential oil from Ocimum basilicum L.–against multidrug resistant clinical isolates of the genera Staphylococcus, Enterococcus and Pseudomonas by using different test methods
 • (2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22982011, Evaluation of the antimycobacterium activity of the constituents from Ocimum basilicum against Mycobacterium tuberculosis.
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21636683, Hypoglycemic effect of basil (Ocimum basilicum) aqueous extract is mediated through inhibition of α-glucosidase and α-amylase activities: an in vitro study.
 • http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/213/2
 • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=85
Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.