Evcil Hayvan Alerjisi

Evcil Hayvan Alerjisi Nedir? Ne İyi Gelir?

Evcil hayvan alerjisi, hayvanların cildinde bulunan proteinlere, salyasına veya idrarına olan alerjik reaksiyondur. Belirtileri saman nezlesinde olduğu gibi hapşırma ve burun akıntısı, sulu gözler veya kaşıntı, kızarıklık olabilir. Bazı kişilerde astım belirtilerinde olduğu gibi nefes alma zorluğu ve hırıltılı solunum görülebilir. Alerji çoğunlukla evcil hayvanların ölü deri hücrelerine maruz kalınmasıyla ortaya çıkar. Kürklü bütün hayvanlar alerji sebebi olabilir ancak genellikle kedi ve köpeklerle ilgilidir.

Evcil hayvanlar - kediler ve köpekler-...

Eğer evcil hayvan alerjiniz varsa en iyi yöntem hayvanlara mümkün olduğunca uzak durmak olacaktır ancak evinizde bir evcil hayvan besliyorsanız evde çözüm yöntemlerini ve bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bazı vakalarda semptomları geçirmek ve astımı kontrol etmek için ilaç kullanımı gerekebilir.

Evinizde evcil bir hayvanınız olduğu müddetçe alerjenleri kendinizden uzak tutmanız zor olabilir ve bazı inanışların aksine alerjiye sebep olmayan evcil hayvan yoktur. Bu alerjilerin sebebi aşırı hassas bir bağışıklık sistemine sahip olmanızdır. Kendinizi evcil hayvan alerjisinden korumak istiyorsanız, evcil bir hayvanla yaşayanlar için etkili olabilecek evsel çözümler bulunmaktadır. Beslenme şekliniz ve bitkisel çözümler alerjenlere olan hassasiyetinizi azaltabilir ve semptomları önleyebilir.

Evcil Hayvan Alerjisi İçin Bitkisel ve Evde Tedavi Yöntemleri

Evcil hayvan alerjisine karşı kullanabileceğiniz evsel ve bitkisel çözümlerin bazılarını listeledik.

1- Yüksek Verimli Filtreler: Ciddi alerjik reaksiyonlara karşı alabileceğiniz önlemlerin en etkililerinden biri evinizdeki havayı temizlemek olacaktır. Yüksek verimli bir veya iki filtreyi hayvanlarınızın en çok zaman geçirdiği yerlere ve yatak odanıza yerleştirerek havada bulunan ve sinüs sorunlarıyla mukus dokusunda iltihaplanmalara yol açan alerjenlerin miktarını azaltabilirsiniz. (1)

2- Oda Kontrolü: Evcil hayvanınızın sürekli yanınızda olması iyidir ancak alerji sorunlarınız varsa evcil hayvanınızı yatak odası ve banyo gibi yerlere sokmamak faydalı olabilir. Rahatlama için köpeğinizin veya kedinizin belirli odalara girmesine izin vermemek, bütün evi sürekli temiz tutmaktan daha kolaydır. (2)

3- Halı Kullanmayın: Halılar ve kumaşlı yüzeyler alerjenleri ve tozu tutar ve temizlenmeleri sert zeminlerden daha zordur. Evcil hayvanlarınızı sadece düz ve sert yüzeylerde barındırmak ve mobilyalardan uzak tutmak alerjik reaksiyonlarınızı önemli ölçüde azaltabilir.

4- Diyetinize Omega-3 Ekleyin: Diyetinizde daha çok omega-3’e yer vermek çok faydalı olabilir. Bu besin genel bir antienflamatuardır ve bağışıklık sistemi hassasiyetini azaltıp genel sağlığınızı artırabilir. (3) Omega-3 açısından zengin besinler; yumurta, somon balığı, keten tohumu ve kabuklu yemişlerdir.

5- Hijyen: Köpeğiniz veya kedinizle yakın temas kurduktan sonra bunu unutabilir ve 10 dakika sonra ellerinizle burnunuza ve gözlerinize temas edebilirsiniz. Buralar alerjenlere en hassas olan bölgelerdir. Ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve zaman zaman bilinçli olarak temastan kaçınmak beklenmedik alerjik atakları önleyebilir. Düzenli olarak ev temizliği yapmak da toplam alerjen miktarını düşürecektir. (4)

6- Evcil Hayvanlarınıza Düzenli Banyo Yaptırın: Evcil hayvan alerjisinin sebeplerinden biri evcil hayvanların pislenmesi ve dışarıda çok zaman geçirmesidir. Bu durumda bu hayvanlar kendi deri parçacıkları dışında, dışarıdaki polen ve çeşitli bitkisel alerjenleri eve getirir. Evcil hayvanınızı düzenli olarak yıkayarak alerjenlerle kontamine olma durumunu azaltabilirsiniz. (5)

7- Kuersetin İçeren Besinler Tüketin: Doğadaki antihistaminlerin bir kısmı bir çok besinde bulunan kuersetin formundadır. Bu besinlerden elma, üzüm, soğan ve zeytin yağını örnek olarak verebiliriz. Bu madde vücudun bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirir ve ayrıca mukus membranlardaki ve solunum yolundaki iltihaplanmaları azaltır. (6) Kuersetini, Benadryl (Diphenhydramine) ilacının doğal formu olarak düşünebilirsiniz.


8- Isırgan Otu: Bu güçlü şifalı bitki antihistaminik özellikleriyle iyi bilinir çünkü vücutta alerjik reaksiyonlara sebep olan histamin üretimini kısıtlama özelliği vardır. Isırgan kapsül veya besin desteği formunda satın alınabilir ve ayrıca yapraklarından yapılan çay ve tentürlerde evcil hayvan alerjisini önlemede yüksek etkiye sahiptir. (7)

9- Veba Otu (Petasites hybridus): Isırgan otuna benzer etkileri olan veba otu (petasites) vücutta histamin salınımını önleyerek alerjik reaksiyonları hızlı biçimde durdurabilir. (8) Veba otundaki aktif bileşen Zyrtec ilacındaki birincil kimyasal bileşene çok benzer ancak veba otunun sedatif etkileri yoktur.

10- Burun Yıkama / Burun Çaydanlığı: Burun boşluğunun tuzlu su ile yıkanması mukus dokularındaki alerjenleri tamamen uzaklaştırabilir. Bu amaçla yaygın olarak satılan ve Neti Pot adıyla da anılan, burun çaydanlığı veya diğer burun yıkama aparatları kullanılabilir. Bu yöntemle alerjik semptomlar hızlı bir biçimde nötrlenebilir.

11- B5 Vitamini: Pantotenik asit veya B5 vitamini güçlü antienflamatuar özellikleri olan, kızarmış ve şişmiş gözler, ciltte kızarıklık, solunum yollarında tahriş gibi sorunları önleyebilen bir vitamindir. Vücudunuzdaki B5 vitamini miktarını artırmak için mısır, avokado, kale, domates, kırmızı et, tavuk, mantar ve peynir tüketiminizi artırabilirsiniz. (9)

12- C Vitamini: Anti-alerjen maddelerin en etkililerinden biri  C vitaminidir. Bu vitamin antikor üretimini tetikler ve vücuttaki histamin kaynaklı inflamasyonları adrenal hormonlar sayesinde azaltır. Diyetinizi daha fazla acı biber, turunçgiller ve sebze ekleyerek C vitamini seviyenizi yüksek tutmanız alerjen hassasiyetinizi düşürecektir. (10)


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
  • (1) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2222.2003.01570.x
  • (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956425/
  • (3) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1398-9995.2009.02042.x/full
  • (4) http://journals.lww.com/co-allergy/Abstract/2013/02000/The_hygiene_hypothesis_in_allergy_and_asthma___an.13.aspx
  • (5) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091674997702422
  • (6) https://link.springer.com/article/10.1007/BF02974647
  • (7) http://www.biomedsearch.com/article/Natural-Treatment-Perennial-Allergic-Rhinitis/67150699.html
  • (8) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2222.2004.1903.x/full
  • (9) http://ajcn.nutrition.org/content/24/2/265.short 
  • (10) https://europepmc.org/abstract/med/8067602

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 3.5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.