Elma

Elmanın sağlığa faydaları nelerdir ? Elmadaki vitaminler nelerdir ?

Elma Neye İyi Gelir?

Elma lezzetli, kıtır, sulu ve tatlı bir meyvedir. Dünyanın her bölgesinde yaygındır ve atıştırmalık ve yemek olarak çok sık kullanılır. Elma çok yönlü bir meyvedir ve kökenleri Mezopotamya dediğimiz, bir bölümü ülkemiz sınırları içerisinde olan, Orta Doğu’da Dicle ve Fırat Nehirleri arasında kalan kısımdır. Dünya çapında 7500 çeşit elma yetişmektedir.


Elmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Elma çok yönlü bir meyvedir ve geniş yelpazede sağlık faydaları sağlar. Elma özellikle C vitamini açısından çok zengindir, ayrıca iltihaplanmaya sebep olan serbest radikalleri önleyen güçlü bir antioksidan olan A vitamini açısından da iyi bir kaynaktır Önemli miktarda lif içerir ki, lifli besinler kötü kolesterol (LDL) emilimini azaltır. Riboflavin (B2), tiamin (B1) ve piridoksin (B6) açısından önemli bir kaynaktır. Bu vitaminler vücuttaki hayati fonksiyonların gerçekleştirilmesi için enzim salgılanmasında önemli rol oynar.

Elma yer alan diğer mineraller kalp atışını ve tansiyonu kontrol eden demir, bakır, çinko, kalsiyum ve potasyumdur. Bütün bu içerdiği faydalı bileşikler elmanın neden olmazsa olmaz bir besin olduğunun adeta ispatıdır. Her diyette mutlaka yer alması gereken besinler diye bir liste yapılacaksa elma kesinlikle bu listeye girer. Ayrıca bir hatırlatma yapmak da fayda var. Elma içerisinde en çok böcek zehiri bulunan besinlerden biridir. Bu yüzden organik olarak tüketilmesi diğer besinlerin aksine elma için daha bir önemlidir.


Elmanın Besin Değerleri / 125 gr Elma - Kabuklu - İçin

 Miktar% Günlük Değer
Kalori65
Yağ Kaynaklı Kalori2
Toplam Yağ0 g%0
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ
Kolesterol0 mg%0
Sodyum1 mg%0
Toplam Karbonhidrat17 g%6
Diyet Lifi3 g%12
Şeker13 g
Protein0 g
Vitamin A%1
Vitamin C%10
Demir%1
Kalsiyum%1

*Bu değerler 2000 kalorilik günlük diyet için geçerlidir. Günlük kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza bağlı olarak az veya çok olabilir.

Elma Üzerine Yapılmış Bilimsel Araştırmalar

Araştırmalardan biri, elmada bulunan flavonoid ve nitratların tansiyonu düşürürek ve kan akışını düzenleyen endotel fonksiyonu iyileştirerek, kardiyovasküler kalp rahatsızlıklarına karşı vücudu koruduğunu göstermiştir. Flavonoidler meyve, sebze ve tüketilebilir bitkilerde doğal olarak bulunan en önemli fitokimyasallardan biridir. (1)

Araştırma ayrıca elma yeme alışkanlığıyla bazı kanserlerin gelişmesi arasında ters orantı bulmuşlardır. Bu durum özellikle kolorektal (kolon – rektum) kanserde belirgindir. (2) Ortaya çıkan bilgiler ışığında elmanın çoğu besine kıyasla çok daha fazla antioksidan barındırdığı ve kabuğuyla tüketilmesinin daha faydalı olduğu açıklanmıştır. İlgi çekici bir diğer bulgu da kolorektal kanser riskini azalttığı bilinen başka bir meyve yoktur. Bu çerçevede elma meyvesinin tüketimi fazla oldukça faydası da aynı oranda artmaktadır.


Elma Hakkında Bazı İlginç Tarihsel Bilgiler

M.Ö. 1500’lü yıllarda Kuzey Mezapotamya’da, bir kısmı ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Asurlular Uygarlığı vatandaşı Tupkitilla tarafından tutulan elma bahçesi ticareti kaydı tabletinde belirtilene göre, Tupkitilla bahçesini 3 değerli damızlık koyuna satmıştır. Yine ülkemiz coğrafyasında Hititlilerde kanunlara göre her kim bir elma bahçesini yok edecek bir yangına sebep olur veya göz yumarsa 3 şekel ile cezalandırılırmış.

Özet

Elmanın sağladığı bütün yararlara bakınca, niçin olmazsa olmaz bir besin olduğu anlaşılıyor. Elmaların masallardan, romanlara yıllardır günümüze kadar anlatıla gelmiş olan meyveler olmasının sebebi onların sulu ve kıtır olmaları değildir. Hem pişmiş hem çiğ olarak tüketilmeye çok uygundurlar ve her ısırıkta kansere karşı savaşan antioksidanlar içermektedirler. Ancak elma tüketiminde içeriğinde fruktoz olması sebebiyle dikkatli olmak gerekir. Aşırı oranlar sağlığa zarar verebilir.

Kaynaklar / Referanslar
Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Elma” hakkında 1 yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.