Ekmek Ağacı Meyvesi

Ekmek ağacı meyvesi...

Ekmek ağacı meyvesi nedir? Neye iyi gelir?

Ekmek ağacı meyvesi 3000 yıldır tarımı yapılan, Papua Yeni Gine’ye özgü bir meyvedir. (1) Pasifik adaları bölgesinde yaygın olarak tüketilir ve ayrıca Karayipler, Hindistan ve Afrika’da da yetişir. Lezzet açısından, meyve olarak ilk sıralarda tercih edilmese bile, besin değeri zengin olduğu ve besin kıtlığına çare olabileceği için önemli kabul edilir. (2)

Ekmek ağacı tropik meyvesinin bilimsel adı Artocarpus altilis‘dir ve yumru şeklinde görünümlü, patatesimsi etli bir meyvedir. Pasifik adalarında kültürel bir sembol ve temel besin maddesidir. Ağaçlar 14-21 metre arası uzayabilir, yetiştirmesi kolaydır ve çok bakım gerektirmez. Bu sert gövdeli ağaçlar beş yıl sonra meyve verir ve on yıllarca meyve vermeye devam eder.


Yuvarlar ve elips şeklindeki meyvelerin ağırlığı çeyrek kilodan beş buçuk kiloya kadar değişir. Olgun bir ekmek ağacı meyvesi düz veya girintili çıkıntılı kabuklu olabilir. Meyvenin yumuşak ve kremsi bir yapısı vardır ve çiğ yendiğinde bile biraz şekerlidir. (3)

Ekmek ağacı meyvesinin faydaları nelerdir?

1- Sindirim Sistemi Sağlığını Artırır: Ekmek ağacı meyvesinde önemli miktarda lif bulunur. İçerdiği lifler bağırsaklarda peristaltik hareketi uyarır, mide sıvılarının salgısını düzenler ve sindirimi kolaylaştırır, kabızlık gibi sorunları önler. Ayrıca kolorektal kanser riskini düşürür.

2- Kan Şekerini Dengeler: Ekmek ağacı meyvesi yavaş emilir ve kan dolaşımına geç girer; bu sayede ani kan şekeri yükselişleri ve düşüşleri önlenebilir.

3- Tansiyonu Düzenler ve Düşürür: Yüksek potasyum ve düşük miktarlarda sodyum içeren besinler tansiyonun kontrol edilmesinde büyük etkiler yapabilir. Sadece bir kase ekmek ağacı meyvesi 1078 mg potasyum ve 3.3 mg sodyum içerir. Meyve kan damarlarının rahatlamasına ve düzgün kan basıncının korunmasına yardımcı olur.

4- Harika Bir C Vitamini Kaynağıdır, Enfeksiyonları Önler: 200 gram ekmek ağacı meyvesi günlük C vitamini ihtiyacının %106’sını karşılar. C vitamini suda çözünebilen güçlü bir antioksidandır, bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyona yol açan çeşitli ajanları önleyebilir. Kansere sebep olan serbest radikalleri etkisizleştirir.

5- Kalbi Güçlendirir ve Sağlıklı Tutar: Günlük potasyum ihtiyacı olan 4700 mg potasyum çoğu kişi tarafından karşılanmaz ve bu durum orta vadede tansiyon ve kalp sorunlarına yol açar. Bir araştırmaya göre günde 4069 mg potasyum tüketen kişilerin, günde 1000 mg tüketenlere kıyasla iskemik kalp hastalığından ölme riski %49 daha düşüktür.

Ayrıca meyvenin içerdiği lif kötü, LDL kolesterolü -düşük yoğunluklu lipoprotein- düşürür ve iyi kolesterolü artırır. Lif ve potasyumun yanı sıra meyve sağlıklı yağ asitleri olan omega-3 ve omega-6 açısından oldukça zengindir.

6- Geceleri Daha İyi Uyumanızı Sağlar: Yüksek oranda magnezyum içerdiği için daha iyi uyku sağlar. Magnezyum uykunun kalitesi, süresi ve sakinliğiyle yakından ilgilidir. Ayrıca metabolizmanın düzene girmesini sağlayarak uyku düzensizliklerinin ve insomnianın tedavisine yardımcı olur.

7- Beyin Fonksiyonlarının Güçlenmesine ve Gelişmesine Yardım Eder: İçerdiği potasyum, folat ve çeşitli antioksidanlar nörolojik faydalar sağlar. Folat tüketimi artıkça Alzheimer hastalığı ve bilişsel gerileme riski düşer. Potasyum ise beyne kan kışını artırır, zihinsel kuvveti iyileştirir ve nöral aktiviteyi düzenler.

Ayrıca meyvede önemli miktarlarda B6 vitamini bulunur. B6 vitamini eksikliği depresyon ve mide bulantısı yapar. Ancak diğer tarafta aşırı B6 vitamini almak riskli olabilir. Günlük limit yetişkinler için 100 mg’dır.

8- Çeşitli Kanser Risklerini Düşürür: Araştırmalara göre ekmek ağacı meyvesi pankreas kanseri riskini düşürür. (4) Bir diğer araştırmaya göre antikanser özellikleri prostat tümörlerinin gelişimini önleyebilir ve kanserli hücrelerde apoptoza sebep olabilir. (5)

9- Cilt Sağlığını İyileştirir: Düzenli olarak ekmek ağacı meyvesi tüketilmesi cildi hem iç yüzeyden hem de dışarıdan iyileştirir. Son araştırmalara göre içerdiği antioksidanlar ciltteki enfeksiyon ve lekelerin azaltılmasında etkili olabilir. (6) Ayrıca cildin sıkılığının artmasına fayda sağlar.


Ekmek Ağacı Meyvesinin Yan Etkileri / Zararları

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Ekmek Ağacı Meyvesi Tüketimi: Bu meyvenin hamilelikte ilaç olarak kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Tıbbi dozlarda kullanmanız önerilmez. Besin miktarlarında kullanımı güvenlidir.

Kanama Düzensizlikleri: Meyvenin kanama riskini artırabileceğine ilişkin şüpheler vardır. Bu durumu olan kişiler meyveyi ilaç olarak kullanmamalıdır.

Alerjiler: Muz ve benjamine hassasiyeti olan kişilerde alerji yapabilir.

Hipotansiyon: Meyve tansiyonu düşürebilir. Düşük tansiyonu olan kişilerin tüketmesi durumunda tansiyonları aşırı düşebilir.

Ekmek Ağacı Meyvesi Besin Değerleri

Kapari100 Gram - Konserve
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori23%1
Yağ Kaynaklı Kalori7.2
Toplam Yağ0.9 g%1
Doymuş Yağ0.2 g%1
Trans Yağ--
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum2964 mg%123
Toplam Karbonhidrat4.9 g%2
Diyet Lifi3.2 g%13
Şeker0.4 g
Protein2.4 g%5
K Vitamini24.6 mcg%31
Folat23.0 mcg%6
C Vitamini4.3 mg%7
E Vitamini0.9 mg%4
Niasin0.7 mg%3
Riboflavin0.1 mg%8
A Vitamini138 IU%3
Bakır0.4 mg%19
Demir1.7 mg%9
Magnezyum33.0 mg%8
Kalsiyum40.0 mg%4
Manganez0.1 mg%4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Nasıl Saklanır, Nasıl Yenir?

Ekmek ağacı meyvesi kızartması...
Ekmek ağacı meyvesi, patates kızartmasına çok benzer şekilde kızartılabilir.

Ekmek ağacı meyvesi tamamen olgunlaşmadan, büyümesinin her safhasında tüketilebilir. Eğer yemeklerde kullanılacaksa yemeğe uygun meyve seçilmelidir. Bazı yemeklerde olgun bazılarında ise olgunlaşmamış meyveler kullanılır. Ancak meyvenin üreticileri olgun halde tüketilmesini önerir.

Büyümüş bir ekmek ağacı meyvesi oda sıcaklığında 1-3 gün arasında olgunlaşır ve yumuşar. Eğer buz dolabında veya soğuk suda saklarsanız bu olgunlaşma süreci uzar. Meyvenin kabuğu kahverengiye dönebilir ancak etli kısmı bozulmadan kalır. Meyveyi sade ve çiğ haliyle, sosla beraber, meyve salatasına ekleyerek veya çeşitli tariflere uygun biçimde pişirerek, kızartarak ve fırınlayarak tüketebilirsiniz. Olgun meyvenin tatlılarda kullanımı yaygındır. Vücudunuza yüksek miktarlarda şeker almamak için kontrollü tüketmeniz önerilir. (7)

Türkçe kaynaklarda ekmek ağacı meyvesi kullanılan yemek tarifi bulamayabilirsiniz ancak yabancı kaynaklarda çok sayıda tarif vardır. Meyve hem çiğ hem de pişmiş halde patatese benzer tariflerde ve ayrıca kek ve pastalarda kullanılmaktadır.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.