Durian

Durian meyvesi nedir?

Durian nedir? Neye iyi gelir?

Durian meyvesi Güneydoğu Asya ülkelerinde genellikle meyvelerin kralı olarak adlandırılır. Malezya, Endonezya, Brunei ve Filipinlerin yerlisi olduğu düşünülmektedir. Meyve oldukça büyüktür, 30 cm boyunda ve 15 cm eninde, 2-3 kg ağırlığında olabilir, sert ve diken gibi sivri uçlu çıkıntılarla dolu bir kabuğu vardır, içerideki etli kısmı sarıdan kırmızıya değişebilir.

Çok tartışılan bir meyve olmasının sebebi kokusudur. Bazı kişiler kokuyu beğenirken büyük bir kitle ise iğrenç ve mide bulandırıcı bulur. Bu durum durianın belirli Asya ülkelerinde toplu taşımaya sokulmasının yasaklanmasına yol açmıştır. Aslında meyvenin kokusunu rahatsız edici bulan ve sağlığa olan faydalarını savunan iki farklı grup birbirini dengelemektedir.


Durian meyvesinin faydaları

1- Sindirime Yardımcı Olur: Malezya üniversitelerinde yapılan bir araştırmaya göre meyvenin tüketilmesi sindirim sürecini düzene sokar. Durian’da yüksek miktarda lif bulunur ve bu lif sindirim sistemi sağlığı için gereklidir. Bağırsaklarda tıkanıklık, kabızlık, mide yanması, aşırı gaz gibi sorunları önler.

2- Kalp Sağlığı: Durian kalp dostudur. Yine içerdiği lif vücuttaki aşırı kolesterolün atılmasını sağlar ve kardiovasküler sistemi korur.

3- Tansiyonu Düşürür: Tansiyonu olumsuz etkileyen etmenlerin normalleştirilmesine katkı sağlar, kalp atışını düzene sokar. (1) Meyve potasyum açısından zengindir ve potasyum minerali vücuttaki tuz ve sıvı dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Yeterli miktarda potasyum alındığında kan damarları rahatlar ve tansiyon düşer; ateroskleroz, kalp krizi ve felç riski düşer.

4- Yaşlanma Geciktirici Özellikleri Vardır: Geleneksel bitkisel tedavi yöntemlerinde durian meyvesi, meyvelerin kralı olarak adlandırılır. Bir meyve olarak vitamin ve organik kimyasallar kaynaklı antioksidan yapısı serbest radikallere karşı oldukça etkilidir. Tüketilmesi erken yaşlanmayı, kırışıklıkları, yaş lekelerini ve saç ve diş kaybını önler.

5- İnsomniayı Tedavi Eder: Kısa süreli görülen uyku düzensizliklerini tedavi eder. (2) Meyvede uyku getirme özelliği bulunan triptofan maddesi bulunur. Bu organik kimyasal -uyku getirici amino asit- özellikle hindi etinde yer almasıyla iyi bilinir. Madde beyne girdiğinde, serotonin ile kaplanır ve rahatlama ve mutluluk hissi ortaya çıkar. Fazla serotonin daha sonra kan dolaşımına melatonin salınmasını sağlar ve uyuma isteği oluşur.

6- Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder: Durian meyvesinin afrodizyak özelliklerini ortaya çıkarmak için bir dizi araştırma yapılmıştır. (3) Libido ve cinsel dayanımın artırılmasını sağladığı düşünülmektedir ancak bu bilgiler bilimsel olarak anlaşılamamıştır. Ancak bulgulara göre metabolik sendrom kaynaklı cinsel sorunlara ve kısırlığa karşı etkili olmaktadır.


7- Kemik Sağlığını Artırır: Harika bir magnezyum, potasyum, manganez ve bakır kaynağıdır, kemik sağlığının korunmasında etkili rol oynar. (4) Besin ayrıca bağırsaklardan diğer vitamin ve minerallerin emilimini iyileştirerek de kemik sağlığını artırır.

8- Kansızlığı Tedavi Eder: Yüksek miktarda folik asit içerir. İyi bir demir ve bakır kaynağıdır. Kırmızı kan hücresi üretimini artırır ve anemi semptomlarının azaltılmasını sağlar.

Durian Meyvesinin Zararları

Meyvenin tüketilmesindeki tek risk yüksek oranlarda yağ içermesidir. Bu oran da avokadoda bulunan yağ oranından düşüktür. İçerdiği yağlar genellikle sağlıklıdır ancak kilo problemi olan kişiler için zararlı olabilir.

Durian Meyvesi Besin Değerleri

İçerisinde çok çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. (5) C vitamini, folik asit, tiamin, riboflavin, niasin, B6 ve A vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko ve fosfor gibi önemli mineraller barındırır. Kalan kısımları; su, faydalı yağlar, lifler, fitobesinler, protein ve karbonhidrattan oluşur. (6)


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.