Dolmalık Biber

Dolmalık Biber - Sarı, Kırmızı, Yeşil

Dolmalık Biber Nedir? Neye İyi Gelir?

Dolmalık biber ve yakın akrabası olan bazı diğer biber çeşitleri, mutfakta çok yönlü kullanımı olan besinlerdir. Taze veya çok farklı şekillerde pişirilerek tüketilmeleri yaygındır.

Bilimsel adı Capsicum annuum L. olan dolmalık biberi, diğer biber türleri ile kıyaslarsak, dolmalık biber acılığıyla öne çıkmaz, yeşil, sarı ve kırmızı türleri bulunur ve kırmızı olanları sarı ve yeşil olanlara kıyasla daha tatlı olabilir. Besin çok çeşitli antioksidanlar, vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca kalori olarak oldukça düşük kaloridir ve zayıflamaya çalışan kişiler tarafından tercih edilmesi yaygındır. Faydaları ve lezzeti sebebiyle taze veya kuru halde, baharat olarak, çaylara ekleyerek veya besin desteği olarak kapsül halde tüketilebilir.

Dolmalık Biberin Sağlığa Faydaları

Dolmalık biber C vitamini açısından çok zengindir, örnek vermek gerekirse bir yeşil dolmalık biber, bir portakalın iki katından daha fazla C vitamini içerir. Bu özelliğiyle iskorbütten korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp rahatsızlıklarına, diyabete ve kolesterole sebep olan arterlerdeki iltihaplanmaları önler ve zararlı serbest radikalleri temizler. İçerisinde tiamin, niasin, folat, magnezyum ve bakır bulunur. Araştırmalara göre dolmalık biberde bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırabilir ve kemik erimesine karşı koruyabilir. (3)

1- Göz Sağlığına İyi Gelir: En sık karşılaşılan göz sorunları maküler dejenerasyon ve katarakttır ve ikisinin de ana sebebi ilerlemiş yaş ve enfeksiyonlardır. (9) Ancak beslenme alışkanlıkları da bu rahatsızlıklara yol açabilir. Dolmalık biberde bulunan lutein ve zeaksantin karotenoidleri yeterli miktarlarda tüketildiğinde göz sağlığını önemli ölçüde artırabilir. Bu maddeler göz retinasını oksidatif hasardan korur. (10)

Bir dizi bilimsel araştırma karotenoidler açısından zengin bir diyet ile beslenmenin hem katarakt hem de maküler dejenerasyon sorununu azaltacağını belirtmektedir. (11, 12)

2- İltihaplanmaları Azaltır: Dolmalık biber iltihaplanmaları ve sebep oldukları ağrıyı hafifletebilir.

3- Ülsere karşı koruma sağlar: Biberlerin geneli ve dolmalık biber tanen içerir. Tanenler mide iç dokusunda peptik ülser gelişimini önler. (4)

4- Prostat Kanserini Önler: İçerdiği tanen ve diğer antioksidanların etkilerinden bir diğeri de kanseri önlemesi ve tedavisine destek olmasıdır. Araştırmalar dolmalık biberin çok sayıda kötü huylu kansere karşı etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle hormon alakalı prostat kanserine karşı etkilidir. (4)

5- Kalbe iyi gelir.

6- Anemiyi (Kansızlık) Önler: Dolmalık biber sadece iyi bir demir kaynağı değildir, aynı zamanda demir emilimini artıran C vitamini açısından da zengindir. (13) Bu yüzden dolmalık biberler beraber, et ve ıspanak gibi besinlerin tüketilmesi vücutta depolanan demiri artırıp kansızlığı önleyebilir.

7- Hipoglisemiktir: Henüz tamamlanmayan bazı araştırmalara göre dolmalık biber insülin üretimini tetikleyerek kan şekerini düşürebilir. Dolmalık biberin bu faydaları özellikle yeşil biberler için geçerlidir. (5)

8- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bir adet orta boy dolmalık biber günlük C vitamini ihtiyacının %134’ünü karşılar. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine, hasarlı beyin dokularının iyileşmesine, oksidatif stres, pediatrik astım ve kanser riskinin düşmesine yardımcı olur.

9- Cilt Sağlığına İyi Gelir: Dolmalık biber hücre ve dokularda antioksidan etki göstererek cilt sağlığını artırıp yaşlanmayı yavaşlatır. (6)


Dolmalık Biber Besin Değerleri

Dolmalık Biber100 gram - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori20
Yağ Kaynaklı Kalori1
Toplam Yağ0 g%0
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol0 mg%0
Sodyum3 mg%0
Toplam Karbonhidrat5 g%2
Diyet Lifi2 g%7
Şeker2 g
Protein1 g
A Vitamini%7
C Vitamini%134
Kalsiyum%1
Demir%2

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Dolmalık Biber Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Yeşil, kırmızı ve sarı dolmalık biberler besin değerlerini bulmak için araştırılmıştır. Araştırmalara göre hepsi fenolik bileşikler, askorbik asit ve karotenler içermekte ve serbest radikalleri temizleme özelliği göstermektedir. Yeşil dolmalık biber en yüksek fenolik aktiviteyi gösterirken, karoten seviyesi sarı ve kırmızılara göre daha düşüktür. Kırmızı dolmalık biber en yüksek askorbik asit ve serbest radikalleri yok etme kabiliyetine sahiptir. (7)

Araştırmacılar 12 yıl boyunca asbeste maruz kalmış insanlar üzerinde, özellikle yeşil biberlerden alınan C vitamininin etkilerini gözlemlemek için yaptıkları araştırmada, yeşil biber tüketenlerde prostat kanseri riskinin düşük olduğu sonucuna ulaşmışlardır. Buna göre yüksek yeşil biber ve brokoli tüketimi hastalık riskini düşürmektedir. Özellikle dolmalık biberlerdeki likopen, β-karoten, E, C ve A vitaminleri ve retinoidlerin prostat kanseri riskini önemli oranda düşürdüğü sonucuna ulaşmışlardır. (8)

Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • http://www.nutrition-and-you.com/bell-pepper.html
 • http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2536/2
 • (1) https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0sot
 • (2) https://en.wikipedia.org/wiki/Scoville_scale
 • (3) http://naldc.nal.usda.gov/download/7216/PDF, Phylloquinone (Vitamin K) content of vegetables and vegetable products, USDA, June 2012
 • (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20071791
 • (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18361755
 • (6) https://www.researchgate.net/publication/283414200
 • (7) http://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?PaperID=35252, Phenolic compounds, ascorbic acid, carotenoids and antioxidant properties of green, red and yellow bell peppers, Aug. 2012
 • (8) http://www.nature.com/pcan/journal/v11/n1/full/4500979a.html, Fruit, vegetable, vitamin A intakes, and prostate cancer risk
 • (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12425683
 • (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9176055
 • (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16936087
 • (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7933422
 • (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18400710

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 4.3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.