Divertikülit

Divertikülit Nedir? Divertikülite Ne İyi Gelir?

Divertikül sindirim sisteminin iç kısmında oluşabilen küçük, şişkin torbacıklardır. Çoğunlukla kalın bağırsağın alt bölümünde oluşur. 40 yaşından sonra yaygın görülür ve nadiren problemlere sebep olur. Ancak bazen bir veya birden fazla kese iltihaplanır veya enfekte olur. Bu durum divertikülit olarak adlandırılır. Hastalık şiddetli karın ağrısına, ateşe, mide bulantısına ve bağırsak alışkanlıklarında belirgin değişikliklere sebep olabilir.

Hafif divertikülit istirahat, beslenme değişiklikleri ve antibiyotikle tedavi edilebilir. Şiddetli ve tekrar eden durumlarda ameliyat gerekebilir.

Divertikülitin Belirtileri:

 • Sürekli ve birkaç gün kalıcı ağrı. Ağrı genellikle karnın sol alt kısmında hissedilir ancak özellikle Asya kökenli kişilerde sağda da olabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Ateş.
 • Karında hassasiyet.
 • Kabızlık veya nadir olarak ishal.

Divertikülitin Nedeni Nedir: Divertikül genellikle, kalın bağırsağınızdaki zayıf bölgelerin basınca dayanamaması sonucu oluşur. Bunun sonucunda kolon duvarı boyunca bilye büyüklüğünde keseler çıkıntı yapar. Bu divertiküller yırtıldığında, iltihaplanma, enfeksiyon veya ikisi birden görülür ve divertikülit oluşur.

Divertikül ve divertikülit resmi...

En etkili evsel çözümlerin arasında esmer pirinç, sarımsak, arpa, armut, papaya, kekik, yoğurt, aloe vera, patates, hint yağı, kabuklu yemişler, mısır, C vitamini ve düşük lifli besinler yer alır. Bu hastalık tedavisi süresince yüksek lif alımını öneren çok sayıda bilimsel araştırma vardır ve bu yöntem yaygın olarak kullanılır ancak bazı araştırmalar düşük lifli besinler önerir.

Divertikülit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Divertikülit sorunu zaman zaman ciddi bir hal alabilir. Önerilen, ciddi durumlarda doğru teşhis ve tedavi için bir sağlık uzmanına görünmenizdir. Hastalık bazen de hafif seyredebilir. Her iki durumda da kullanabileceğiniz bitkisel çözümler ve evde tedavi yöntemleri vardır. Ayrıca diyetinizi değiştirmeniz ve spor yapmanız önerilir.

1- Patates: Beyaz patates rahatlatıcı ve antienflamatuar kimyasallar ve önemli miktarda nişasta içerir. (1) Besin sindirim sistemini yormaz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kızartılmış ve yağlı patates tüketmekten kaçınmaktır. Fırınlanmış ve püre patates kalın bağırsağınıza ihtiyacı olan dinlenme süresini tanıyacaktır.

2- Papaya ve Armut: Meyveler genel olarak sindirim sistemi sağlığını artıran besinlerdir. Papaya ve armut ise içerdiği organik bileşiklerle, kalın bağırsakta sindirimin kalitesini ve rahatlığını özellikle artırır ve sindirimi kolaylaştırır. (2) Bu meyvelerin içerisinde yeterince lif bulunur, vücuda gerekli vitamin ve mineralleri sağlarlar. Çoğu meyve iyi birer seçim olabilir ancak armut ve papaya özellikle daha iyidir.

3- C Vitamini: Bu vitamin çok çeşitli besinde yer alır ve vücutta çok çeşitli faaliyetlerde rol oynar. C vitamini yeni hücrelerin oluşumunda anahtar roldedir, bağışıklık sistemini tetikler ve yaraların iyileşmesi ile yeni dokuların ve kasların oluşumunda görev yapar. (3) Divertikülitin sebep olduğu yaraların iyileşmesinin hızlanması ve iltihaplanmanın hafiflemesi için gereklidir.

4- Arpa: Bu tip bir tahıl özellikle evde uygulanan çözümlerde faydalı olabilir. Diğer lif türleri divertikülit için kötü olsa da arpanın antienflamatuar özellikleri, bu hastalık söz konusu olduğunda bitkiyi tüketilebilecek en iyi tahıl yapar. (4) Arpayı çok çeşitli şekilde tüketmek mümkündür.

5- Esmer Pirinç: Çok basit bir diyetsel değişiklik gibi görünse de; beyaz pirinçten esmer pirince geçmeniz önerilir. (5) Esmer pirinçte bulunan bazı besinler ve organik bileşikler kalın bağırsaktaki divertikülit semptomlarını şiddetlendiren spazmları azaltabilir ve ayrıca kalın bağırsaktaki iltihaplanmayı rahatlatır. Esmer pirinç lifli bir besindir ve bu durumda faydalarıyla öne çıkmaktadır.

6- Kabuklu Yemişler ve Mısır: Bu grupta yer alan besinler divertikülite fayda sağlayabilir. Bu besinlerin sindirilmesi zor olsa da diyetinizde bulunmaları divertikülit semptomlarını azaltacaktır. (6)

7- Sarımsak: Sarımsak onlarca durum için bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır ve divertikülit bu durumlardan biridir. (7)  Sarımsakta bulunan aktif bileşenler önemli ölçüde kuvvetlidir ve çok çeşitli enfeksiyonları önleyebilir. Divertikülitte iltihaplı bölgelerin enfeksiyon kapması oldukça rahatsız edici olabilir. Sarımsak antibiyotiklerin rolünü üstlenerek semptomları kontrol etmenize fayda sağlar.


8- Baharatlı Yemeklerden Uzak Durun: Baharatlı yemekler tüketmek iyileşme sürecinizi önemli ölçüde uzatabilir. (8) Burada söz konusu olan özellikle acı ve tuzlu olan baharatlardır. Divertikülit semptomlarında alevlenmeler oluyorsa, bu tarz baharatlı besinler tüketmemek en iyisidir.

9- Kekik: Diyetinize kekik eklemek önemli ölçüde rahatlama sağlayabilir. Bu amaçla satışta olan kekik yağlarını kullanabilirsiniz. Çoğu kekik yağı sindirim sisteminizdeki çok sayıda sorunu tedavi edebilir. Kekik güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Bağırsaklarınızdaki enfeksiyonları temizleyebilir. (9)

10- Yoğurt: Kalın bağırsağınızı antibiyotikler veya güçlü antibakteriyel besinlerle temizlediğiniz zaman, sıklıkla orada yaşayan faydalı bakterileri de yok edersiniz. Bu gerçekleşince, sizi koruyan faydalı bakteriler olmadığı için bir diğer divertikülit atağına veya enfeksiyona maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden bol miktarda yoğurt ve diğer probiyotik içeren besinlerden tükettiğinizden emin olun. (10)

11- Aloe vera: Bu bitki yaygın olarak bilinen bir inflamasyon azaltıcı ve rahatlatıcı ajandır ve kalın bağırsakta etkili olur. Bitkinin ağızdan alınan formlarını, divertikülit boyunca önemli oranda rahatlama sağlamak için kullanabilirsiniz. (11)

12- Az Lifli Besinler: Çoğunlukla divertikülit geliştikten sonra, yüksek lif içeren besinler tüketilmesinin bağırsak sağlığını artıracağı düşünülmektedir ancak son yapılan araştırmalar; yüksek lif diyetinin zararlı olabileceğini ve divertikülit olasılığını artırabileceğini söylemektedir. Bu konu hala tartışılmaya devam ediliyor ancak konuyla ilgili bazı önemli kaynakların araştırmaları az lifli besinler yönündedir. (12) Lif bağırsaklarda besinler emilirken, kütlenin ilerlemesine ve kalan artık maddelerin atılmasına fayda sağlar. Kolonun peristaltik hareketi liften etkilenir ve bu yüzden belki de doğal olmayan uyarım divertikülit oluşumuna sebep olabilir. Bir süre yüksek lifli besinlerden uzak durun ve vücudunuzun tepkisini ölçün. Her vücut farklı tepkiler gösterebilir.

13- Hint Yağı: Kolondaki bakteriyel enfeksiyonları temizlemenin bir yolu da hint yağı olabilir. Ancak kullanırken hint yağının çok güçlü olduğu ve faydalı bakterileri de yok edeceği bilinmelidir. (13) Bu yüzden sadece önerilen ve tavsiye edilen miktarlarda kullanılması gerekir, dengesiz kullanılırsa oldukça tehlikeli olabilir.


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın
 • (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1780381/
 • (2) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1196/annals.1354.057/abstract
 • (3) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S000282230000420X
 • (4) http://ajcn.nutrition.org/content/38/1/115.short
 • (5) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/star.200300221/abstract
 • (6) https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/1028647
 • (7) https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-60327-431-9_27
 • (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1591050/
 • (9) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ffj.2730010409/abstract
 • (10) https://link.springer.com/article/10.1007/s12603-011-0357-1
 • (11) http://pubs.rsna.org/doi/abs/10.1148/31.6.735?journalCode=radiology&
 • (12) https://link.springer.com/article/10.1007/s004649901007
 • (13) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0002961068904716

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.