Diken Kabağı

Taze diken kabakları...

Diken Kabağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Ana vatanı Meksika ve Orta Amerika olan diken kabağı ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaygındır ve Rodos kabağı ve şayot gibi isimlerle de anılır. Bilimsel adı  Sechium edule olan kabakgiller sebzesi hem dikenli hem de dikensiz olabilir. Lezzetli bir sebze olmasının yanı sıra besin değeri açısından da önemlidir.

Armuda benzeyen sebzenin girintili çıkıntılı bir yüzeyi vardır. Lezzeti hafif ve tatlıdır. Bir çok kişi tadını bal kabağına benzetir. (1) Sebzenin içerisinde yenebilen tohumları vardır. Aynı kabak gibi sürüngen ve tırmanıcı gövdeli bir bitkidir, bahçe duvarlarına ve hatta ağaçlara tırmanabilir. Uzun ve sıcak mevsimlerde iyi yetişir. Her bir bitkisi sezonda 150 adet diken kabağı verebilir. (1)

Sebzenin çorbası yapılabilir. Kızartması, fırın yemekleri ve güveci yaygın olarak tüketilir. Farklı sebzelerle veya deniz mahsülleriyle iyi uyum sağlayan bir sebzedir.

Diken Kabağının Sağlığa Faydaları

1- Zayıflamaya Yardımcı Olur: Diken kabağı ve diğer kabak türleri çok az kalori içerir. Sebzenin 100 gramında sadece 19 kalori vardır, içerisinde kolesterol ve doymuş yağ bulunmaz. (8) Bol miktarda lif içerir. Bu sebeplerden dolayı zayıflamak için diyete başlayan kişilere önerilir.

2- Doğum Kusurlarının Önlenmesine Yardımcı Olur: İçerisinde bol miktarda B kompleks vitaminleri bulunur. Folat miktarı oldukça yüksektir, 100 gramı günlük folat ihtiyacının %23’ünü karşılar. Folat veya folik asit hücre bölünmesi için gereklidir. Yani hamile kadınların en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden biridir. Diken kabağı bebek sağlığına ve doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur. (3)

3- Kolesterol Seviyelerini Düşürür: Sebzenin kalori ve yağ oranı çok düşüktür ve doymuş yağ içermez. Bu sayede yüksek kolesterol sorunu olanlar kolesterolünü kontrol etmek için bu sebzeyi rahatlıkla tüketebilir.

4- Harika Bir Potasyum Kaynağıdır: Vücutta çok sayıda fonksiyonu olan potasyum açısından zengindir. Bir elektrolit olan potasyum vücudun güçlü kalmasına, tansiyonun kontrol edilmesine, kalp sağlığının korunmasına ve bir dizi diğer durumlara fayda sağlar. 100 gram diken kabağında 125 mg potasyum bulunur.

5- Erken Yaşlanmayı Önler: İçerdiği yüksek oranlardaki flavonoidlerle vücuda zarar verebilecek serbest radikallere karşı savaşır. Serbest radikaller çoğaldığında vücuda çok yönlü zararlar vermeye başlar. Sadece hastalıklara sebep olmakla kalmaz ayrıca erken yaşlanma gibi istenmeyen durumlara yol açarlar. (4)

6- Böbrek Taşını Tedavi Eder: Diken kabağı ve özellikle sebzenin yaprakları böbrek taşı tedavisinde kullanılabilir. Kuzey Florida Üniversite’sinin araştırmasına göre, bu bitki diüretik özellikleri ve içerdiği diğer etken maddelerle böbrek taşı tedavisinde oldukça etkili olabilir. (2)

7- Kabızlığı Önler: Bu sebzeyi diyetinize eklediğinizde, vücudunuz için yeterli miktarlarda lif almayı güvenceyi almış olursunuz. İçerdiği lifle sindirim sisteminin sağlığını artırır ve kabızlığı hem giderebilir hem de kabızlık sorununu önler. (4)

8- Yüksek Tansiyonu Düşürür: Düzenli diken kabağı tüketimi tansiyonu kontrol eder. Yapılan bir araştırmaya göre diken kabağı çayı tüketen kişilerde yüksek tansiyon sorunu düzenli tüketimle önemli oranda azalmaktadır. Yüksek tansiyon aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının yanı sıra böbrek hastalıklarına da yol açabilir. Böbrek sorunu olan yüksek tansiyon hastaları diyetlerine güvenle diken kabağı ekleyebilir ancak sebze yüksek miktarlarda potasyum içerdiği için aşırıya kaçılmamalı ve düzenli ve ölçülü kullanılmalıdır. Aksi durumlarda böbrek sorunlarını şiddetlendirebilir. (5)

9- Kalp Hastalıklarını Önleyebilir: İçerdiği yüksek oranlarda C vitamini ve potasyum sayesinde serbest radikaller ve yüksek tansiyon kaynaklı kalp rahatsızlıklarını önleyebilir.

10- Kansızlığı (Anemi) Önler: Vücutta B2 vitamini ve demir eksikliği durumlarında kansızlık görülür. Diken kabağı hem B2 vitamini hem de demir açısından zengin bir besindir. Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimini tetikleyerek vücudunuzu kansızlığa karşı korur. (4)


Diken Kabağının Yan Etkileri / Zararları

Diken kabağı tüketimi genel olarak güvenli kabul edilir. Besin miktarlarında tüketilmesi güvenlidir. Düzenli kullanımlarda bazı ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülebilir. (6)

Çiğ sebzenin kabuğunu soyarken şeffaf renkli bir özsu ortaya çıkar. Bu kimyasal, parmak ve ellerde kaşıntı ve hissizlik yapabilir. (7)

Uzun süreli bol miktarda tüketildiğinde ciltte kızarıklık, alerji ve hissizlik yapabilir.

Yüksek oranlarda potasyum içermesine rağmen diüretik özelliklerinden dolayı uzun süreli kullanımlarda bazı kişilerde hipokalemiye yol açabilir. (6)

Diken Kabağı Besin Değerleri

Diken Kabağı100 Gram - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori19%1
Yağ Kaynaklı Kalori1.1
Toplam Yağ0.1 g%0
Doymuş Yağ--
Trans Yağ--
Kolesterol--
Sodyum2.0 mg%0
Toplam Karbonhidrat4.5 g%2
Diyet Lifi1.7 g%7
Şeker1.7 g
Protein0.8 g%2
Folat93.0 mcg%23
C Vitamini7.7 mg%13
K Vitamini4.1 mcg%5
B6 Vitamini0.1 mg%4
Demir0.3 mg%2
Manganez0.2 mg%9
Bakır0.1 mg%6
Çinko0.7 mg%5
Potasyum125 mg%4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya çok olabilir.


Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 33 Ortalama Puan: 3.6]

Diken Kabağı” hakkında 3 yorum var.

  1. Elimizde bir miktar rodos.kabak bulun Mak tadlr nasıl pazar piyasasl nasll bulup değer lendiririm yardlmlarlnlz için tşkr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.