Defne Yağı

Defne yaprağı yağı...

Defne yağı nedir? Neye iyi gelir?

Defne yağının faydalarının sebebi; antiseptik, antibiyotik, anti-neuralgic, anti-spazmodik, analjezik, aperitif, astrenjan, insektisit, sedatif ve diğer bir dizi özellik göstermesidir.

Bu yağ Karayipler’den dünyaya yayıldığı düşünülen defne ağacından elde edilir. Defne ağacının Antik Roma ve Yunanistan dini, kültürü ve tıbbında önemli bir yeri vardır. Taze yapraklardan buharlı damıtma yöntemiyle elde edilen yağın içerisindeki ana bileşenler; alfa-pinen, alfa-terpineol, beta pinen, chavicol, geranyl asetat, eugenol, limonen, linalol, methyl chavicol (estragol), mirsen ve neral (sitral)’dir.

Defne yağının faydaları nelerdir?

1- Antiseptiktir: Yaralanma durumlarında kullanmaya uygundur, özellikle küçük, demirden, paslı objelerden veya kirli objeler kaynaklı yaralanmalar da faydalı olabilir. Defne yağı antiseptik özellikleriyle enfeksiyonlara ve bakteri çoğalmasına karşı korur, yaraların iyileşmesini hızlandırır. Seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

2- Antibiyotik Özellikleri Vardır: Bu yağ antibiyotik özellikleriyle de bilinir. (1) Yani her türlü biyotik (mikrop, bakteri veya fungi) çoğalmasını önler, bu amaçla kullanıldığında bir yan etkisi yoktur.

3- Anti-neuralgictir: Nevralji çok ağrılı olabilir ve bütün ağız bölgesini, boğaz, kulaklar, bademcikler, burun, gırtlak, yutak ve çevresini etkileyebilir. Sebebi kan damarlarının çiğneme, yeme, gülme, bağırma veya diğer hareketlerde glossofaringeal veya dokuzuncu kranial sinire baskı yapmasıdır. Defne yağı analjezik ve astrenjan özellikleriyle ağrıyı kendi yöntemleriyle rahatlatır.

4- Anti-spazmodiktir: Kramplar, öksürük, ağrı, ishal, sinir rahatsızlıkları ve kasılmalar spazm sebepli bazı durumlardır. Bazı durumlar bazen yukarıdakilerden daha tehlikeli olabilir. Örneğin solunum sisteminde aşırı spazm yaşamak nefes almayı çok zorlaştırabilir, nefessiz kalınmasına yol açabilir. Defne yağı anti-spazmodik özellikleriyle rahatlama sağlayabilir.

5- Analjeziktir: Ağrıyı azaltır, özellikle öksürük ve soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, grip ve burkulma kaynaklı ağrılarda etkili olur. Bazı durumlarda satışta olan ağrı kesici haplardan çok daha iyi bir seçenek olur.

6- İştahı Açar: Şehir hayatında iştah kaybı yaygın bir sorundur. İşteki stres, özel zamanın azlığı, egzersiz yapmamak gibi sebepler buna sebep olabilir. İştah kaybı akut besin ve vitamin eksikliklerine yol açabilir.

7- Astrenjandır: Kas ve dokuları büzücü ve sıkılaştırıcı etkileri çok şekilde faydalı olabilir. Diş eti sağlığını artırır, ciltte ve kaslardaki sarkmaları önler, saçları güçlendirir ve kanamaların durdurulmasına yardımcı olur.

8- Menstruasyonu Düzenler: Adet düzensizliğinin önlenmesinde etkilidir. Menstrual dönemle ilgili ağrı ve diğer şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

9- Böcek Öldürücüdür: Böceklere ve diğer hayvanlara karşı öldürücüdür. Böcekleri uzak tutmak için sprey, buhar ve diğer yöntemlerle kullanılabilir.


10- Sedatiftir: Epilepsi, histeri, kasılma, anksiyete, stres, depresyon, sinirlilik gibi durumlarda rahatlama sağlar.

11- Mideyi Korur: Mide iyi sağlık için en önemli organlardan biridir ve midedeki herhangi bir düzensizlik farklı bir hastalığa yol açabilir. Mide sağlıklı oldukça genel sağlıkta iyi kalır. Defne yağı mide fonksiyonlarını korur, enfeksiyon, ülser ve asitliği önler.

12- Sudorifiktir (Terletici): Defne esans yağı terlemeyi artırır ve toksin, aşırı tuz, su ve yağın vücuttan terleme yoluyla atılmasını sağlar. Bu durum vücudu hafifletir ve hastalıklara karşı korur. Ayrıca ateşlenme durumlarında ateşin düşmesine yardım eder.

13- Tonik Özelliği Vardır: Bu özelliği bütün vücut için faydalıdır. Tonik özellikleri sayesinde metabolik fonksiyonları ve bağışıklığı iyileştirir, güç ve sağlık katar.

14- Enfeksiyonlarla Savaşır: İçerisindeki belirli bileşikler öksürük, soğuk algınlığı ve ateşe sebep olan enfeksiyonlarla savaşır, terletici olduğu için ateş düşürücü özellikler gösterir.

Defne yağının zararları / Yan etkileri

Bu yağ solunum sorunlarında antiseptik ve tıkanıklık açıcı olarak işlev gösterse de eugenol içeriği mukus dokuları ve cildi tahriş edebilir. (2) Dengeli kullanılmalıdır.

Kan inceltici özellikleri vardır, bu sebeple Böbrek ve karaciğer sorunu olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Seyreltilmemiş yağın doğrudan hassas veya hasarlı cilde uygulanması kesinlikle önerilmez.

Seyreltilmiş olsa bile hamile ve emziren kadınlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Çocuk ve bebeklere çok hassas oldukları için önerilmez. Bu yağı kullanmadan önce doktorunuza veya nitelikli bir aromaterapiste danışmanız önerilir.


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.