Defne Yaprağı

Defne yaprağı ve defne ağacı meyveleri...

Defne Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Ana vatanı Akdeniz coğrafyası olan defne ağacının çok çeşitli türleri bulunur. Türkiye’de en çok yetişen defne ağacı, bilimsel adı Laurus nobilis olan Akdeniz defnesidir. Bu ağaç defne adının yanı sıra, tenhel, teknel ve laurus gibi isimlerle de adlandırılır.

Bitkinin hem mutfak hem de tıbbi amaçlarla kullanımına ilişkin Roma döneminden kalma kanıtlar vardır. Mutfakta kendine özgü aroması sebebiyle bütün veya ufalanmış halde baharat olarak kullanılır. Bu yapraklar ayrıca aromaterapide oldukça popülerdir. Tıbbi amaçlarla çeşitli cilt ve solunum sorunları için bitkisel tedavi olarak kullanılır.

Defne yaprağının en dikkat çekici faydaları arasında: vücudu temizlemesi, antibakteriyel olması, yaşlanmayı yavaşlatması, yaraların iyileşme hızını artırması ve diyabeti kontrol etmesi sayılabilir. Ayrıca kalp sağlığını artırır, iltihaplanmaları azaltır, solunum sorunlarına iyi gelir, sindirimi iyileştirir ve çeşitli tip kanserlere karşı koruyabilir. Diğer faydaları, detaylar, besin değerleri, defne çayının hazırlanışı, saça ve cilde faydaları ve zararları için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Defne Yaprağının Sağlığa Faydaları

1- Sindirimi İyileştirir: Defne yaprağının mide ve bağırsak sistemi üzerinde oldukça güçlü etkileri vardır. İdrar söktürücü olarak etki gösterir ve vücuttaki toksin oranını azaltır. Zehirli bir şey yutulduğunda içilen defne yaprağı çayı aynı zamanda kusmayı uyararak vücudun kendini korumasına fayda sağlar. İçerdiği organik bileşikler mide rahatsızlığına ve irritabl bağırsak sendromuna karşı çok etkilidir. Hatta çölyak hastalığının semptomlarının azaltılmasında etkili olabilir.

Modern diyetlerdeki bazı kompleks proteinlerin sindirilmesi zor olabilir ancak defne yaprağında bulunan nadir enzimler etkili sindirimi ve besin alımını artırır.

2- Solunum Hastalıklarını Tedavi Eder: Defne yaprakları güçlü antibakteriyel özellikler gösterir. (1) Defne yaprağı yağı bir merheme karıştırılıp göğüse uygulanırsa çeşitli solunum hastalıklarını dindirir. Bu etki yapraklardan yapılan lapa için de geçerlidir. Göğüse uygulanıp bir gece beklendiğinde etkili olabilir. Aromaterapide ise defne yaprağı buharı solunması balgamları gevşetir ve solunum yolundaki tehlikeli bakterileri öldürür. Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlara karşı etkilidir.

3- İltihap Azaltıcı Etkileri Vardır: Defne yaprağının en önemli etkilerinden biri vücut genelinde iltihaplanmaları azaltmasıdır. Bu etkileri Fitoterapi Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir makaleyle doğrulanmıştır. (2) Yapraklar partenolid adı verilen nadir bir fitobesin içerir ve bu madde ağrılı eklemler gibi etkilenmiş alanlara bölgesel olarak uygulandığında hızlı biçimde iltihaplanmaları ve acıyı azaltabilir. Bu etkiler defne baharatının ve defne yaprağı çayının normal tüketimiyle de sağlanır.

4- Kalp Sağlığını Korur: Kafeik asit ve rutin, defne yaprağında bulunan ve kalbi kuvvetlendiren önemli organik bileşiklerdir. Rutin kalpteki ve uzuvlardaki kapiler duvarları güçlendirirken, kafeik asit kötü (LDL) kolesterolün dolaşım sisteminden atılmasını sağlar.

5- Kanseri Önler: İçerisindeki nadir bulunan organik bileşik ve antioksidan kombinasyonu vücudu kansere sebep olan serbest radikallerin etkilerinden korur. Bu maddeler arasında fitobesinler, kateşinler, linalol ve partenolid sayılabilir. (3) Serbest radikaller sağlıklı hücrelerin mutasyonuna sebep olabilir ancak defne yaprağının bu dönüşümü önleyici etkileri vardır.

6- Anksiyete ve Stresi Azaltır: Linalol maddesi çoğunlukla kekik ve fesleğen ile ilişkilendirilir ancak defnede de bulunur ve vücuttaki stres hormonlarının seviyelerinin düşürülmesinde etkilidir. Bu etki özellikle aromaterapide defne kullanıldığında ortaya çıkar. (4) Aşırı stres hormonları uzun süreli etkili olduğunda sağlığa ciddi zararlar verebilir. Defne yaprağı çayı, yağı veya buharı sakinleşmenize, yüksek anksiyeteli anlarda bile rahatlamanıza yardımcı olur.

7- Diyabeti Kontrol Eder: Defne yaprağı, insülin reseptör fonksiyonunun (insülin duyarlılığı) artırılması ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesiyle doğrudan ilgilidir. (5) Diyabete yakalanma riski olan veya diyabeti olan hastaların düzenli olarak defne yaprağı tüketmesi diyabet semptomlarını önemli ölçüde hafifletecektir.

8- Ağrı Kesici Özellikleri Vardır: İltihap azaltıcı etkilerinin yanı sıra etkili bir ağrı kesicidir. Burkulma, zorlanma, artrit, romatizma ve genel ağrı ve baş ağrılarında etkili olabilir. Alna ve şakaklara defne yaprağı yağı ile yapılan masaj migren ve baş ağrılarını rahatlatır, kan dolaşımını artırarak iyileşmeyi hızlandırır. Bu etkiler hem defne yaprağı çayı ve hemde yağı için geçerlidir.

10- Menstrual Sorunların Tedavisine Fayda Sağlar: Yapraklar ağızdan kullanıldığında düzenli ve normal adet görülmesini sağlayabilir. Ayrıca vajinal akıntıya karşı etkili olabilir.

11- Uyku Getirir: Uyumadan önce defne yaprağı çayı içilmesi düzenli ve sağlıklı uykuya yardımcı olur. 

12- Böbrek Taşı ve Diğer Böbrek Sorunlarına İyi Gelir: Güçlü bir diüretik olması ve vücutta temizleyici özellikler gösteren antioksidan ve organik bileşikler içermesi sebebiyle böbrek taşları ve böbrek enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir. 200 ml suda 5 gram defne yaprağı kullanılarak hazırlanan karışımın, 4’te 1 oranında kalıncaya kadar kaynatılmasıyla elde edilen defne suyu günde 2 defa kullanıldığında böbrek taşlarına karşı etkili olur.

Defne Yaprağının Saçlara ve Cilde Faydaları

1- Kepek ve Kelliğe Karşı Etkili Olabilir: Defne yaprağı suyuyla yapılan durulama kepek tedavisinde etkilidir. Defne yaprağı çayı aynı zamanda kellik için etkili bir bitkisel çözümdür. Hem saçları uzatmak hem de kepek için defne yaprağı yağı da kullanılabilir.

2- Saç Bitini Tedavi Eder: Saç bitinden kurtulmak için 50 gram öğütülmüş defne yaprağını 400 ml suda, su miktarı 4’te 1 oranına düşünceye kadar kaynatın ve elde ettiğiniz karışımı süzerek saç köklerine uygulayın. Saçlarınızı bu şekilde 3-4 saat kadar bekletin ve yıkayın.

3- Stres Altında Canlılığını Kaybeden Cildi Tedavi Eder: Defne yaprağı stresin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini tersine çevirmenize yardımcı olur. Özellikle aromaterapide buharı, defne yaprağı yağı veya çayı bu amaçlarla hem bölgesel hem de ağızdan kullanılabilir.

4- Ciltteki yaralanma, yara izi, böcek ısırığı ve çürüklere karşı etkilidir: Defne yaprağının etkili iyileştirici özellikleri vardır. Bitkisel tedavi uzmanları tarafından sıklıkla yılan ve böcek ısırıklarına, kesik ve yaralanmalara karşı kullanılırdı. Defne yaprağı yağı antifungal ve antibakteriyeldir ve cilt enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Bu amaçlarla cilt üzerine bölgesel olarak uygulanabilir.


Defnenin Yan Etkileri / Zararları

Defne yaprağı ve defne yaprağı yağı çoğu kişi için besin miktarlarında tüketildiğinde güvenlidir. Öğütülmüş yaprağının kısa süreli ağızdan tıbbi amaçlarda tüketilmesi güvenlidir. (6) Bütün yaprakların yemeğin içinde bütün olarak yutulması sindirilmediği için tehlikeli olabilir ve boğazda veya bağırsaklarda tıkanıklık yapabilir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Defne Yaprağı: Hamileyken kullanılması hakkında yeterli bilgi yoktur ve kullanılması önerilmez.

Diyabet: Kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilacı ve defne yaprağını ilaç olarak beraber kullanan kişiler kan şekerini yakından takip etmelidir.

Ameliyat: Merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Anestezi ile bir araya gelince ilacın etkisini artırma ihtimalinden dolayı planlanmış ameliyatınızdan 2 hafta önce kullanmayı bırakmalısınız.

Defne Yaprağı Besin Değerleri

Defne Yaprağı1 Yemek Kaşığı - 2 Gram - Ufalanmış
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori5.5%0
Yağ Kaynaklı Kalori1.2
Toplam Yağ0.1 g%0
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol--
Sodyum0.4 mg%0
Toplam Karbonhidrat1.3 g%0
Diyet Lifi0.5 g%2
Şeker~~
Protein0.1 g%0
A Vitamini108 IU%2
C Vitamini0.8 mg%1
B6 Vitamini0.0 mg%2
Folat (Folik Asit)3.2 mcg%1
Manganez0.1 mg%7
Demir0.8 mg%4
Kalsiyum14.6 mg%1
Magnezyum2.1 mg%1
Omega-3 Yağ Asitleri18.4 mg
Omega-6 Yağ Asitleri21.7 mg

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Defne Yaprağı Çayı Tarifi

Gerekli süre: 22 dakika.

Tarçınlı defne yaprağı çayı nasıl hazırlanır? (4/5 bardak çay için)

 1. Malzemeler

  – 4/5 adet kuru defne yaprağı
  – 1 tarçın çubuğu veya 1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın
  – 1 litre su

 2. Hazırlanış

  – Yaprakları ve tarçını 20 dakika kadar kaynayacak noktaya kadar ısıtın. Ardından karışımı süzün ve isteğe bağlı bal ekleyerek, sıcak veya soğuk servis edin.
  – Daha kuvvetsiz bir demleme için taze veya kuru defne yapraklarını doğrayın, üzerine sıcak su ekleyin ve demlenmesini bekleyin.

Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 7 Ortalama Puan: 3.7]

Defne Yaprağı” hakkında 2 yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.