Çörek Otu Yağı

Çörek otu ve çörek otu yağı...

Çörek Otu Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Çörek otu yağı, mor veya beyaz çiçekli bilimsel adı Nigella sativa olan çörek otu bitkisinin küçük siyah tohumlarından elde edilen yağdır. Bitki Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Batı Asya’da yaygın bulunur, ülkemizde de bolca yetişir. Bu tohumlar binlerce yıldır çok sayıda hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılmış ve günümüzde de aynı amaçlarla tohumlar, çayı ve yağı hala kullanılmaya devam etmektedir.

Arkeologlar Mısır firavunu Tutankamon’un mezarında iyileştirme ve koruma anlamına gelen çörek otu tohumları bulmuştur. Bitkinin İslam kültüründe de özel bir yeri vardır ve tohumlar için, “Ölüm dışında her derde deva.” denir. Tohumlar yemeklerde kullanılabilir, yağın tadı ise kimyon ve kekik tadına benzer ancak daha acımsıdır, bazen baharat olarak kullanılır. Genellikle sağlığa olan faydaları sebebiyle kontrollü olarak ağızdan tüketilir veya bölgesel uygulama ve buhar gibi farklı şekillerde kullanılır.

Çörek otu satışı oldukça yaygındır. Piyasada çörek otu yağı veya çörek otu yağı kapsülü olarak satışı bulunur. Faydaları, cilt üzerindeki etkileri, zayıflamaya etkisi, zararları ve nasıl kullanıldığına ilişkin bilgiler için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Sağlığa Faydaları

1- Yüksek Tansiyonu Düşürür: Tansiyonu biraz yüksek olan ve çörek otu tohumu özü, kapsülü veya yağını 2 ay boyunca kullanan kişilerde tansiyonun normal değerlerine indiği gözlenmiştir. (3) Tedavi edilen grup günde 2 sefer 2.5 ml yağ kullanmıştır. (4) Ancak orta seviyede yüksek tansiyonu olan yaşlı hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda bu yağ neredeyse hiç etkili olmamıştır. (5)

2- Yüksek Kolesterolü Düşürür: Bu yağı kullanmanın yüksek kolesterolü düşürdüğü araştırmalarla ispatlanmıştır. Sağlıklı yağ asitleri açısından zengindir ve dengeli kolesterolün sağlanmasına yardımcı olur. İçerdiği yağ asitleri arasında linoleik asit ve oleik asit de bulunur. İçerdiği sağlıklı yağların miktarı tohumların yetiştiği bölgeye göre farklılıklar gösterebilir. Ezilmiş çörek otu tohumları kullanarak da aynı sonuçlar alınabilir.

3- Romatoid Artrit Tedavisine Yardımcı Olur, İltihaplanmaları Azaltır: İltihaplı eklem romatizması hastalarının çörek otu yağı kullanmaları tedaviye yardımcı olur. 2016 yılında yayımlanan bir araştırmada, 43 orta seviye romatoid artriti olan kadın, çörek otu yağı kullanmıştır. İltihaplanma işaretçileri ve şiş eklem sayısı ölçümleri sonucunda bu yağın artrit semptomlarını azalttığı belirlenmiştir.

4- Astım ve Bronşit Semptomlarını Azaltır: Araştırmalar çörek otu yağının astımlı kişilere yardımcı olabileceğini belirtiyor. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre, astımı olan ve çörek otu yağı kapsülleri kullanan kişilerde astım kontrolünde büyük artış gözlenmiştir.

Tohumların haşlanmış özleri bütün astım belirtilerinde iyileşmeye sebep olur. 29 astımlı hasta üzerinde yapılan araştırmalara göre, krizlerin ve hırlama ve diğer belirtilerin sıklığını azaltmış ve 3 aylık kullanım sonucunda akciğer fonksiyonlarını geliştirmiştir. Çörek otu özleri kullanan hastaların ilaçlara ve inhalerlara olan ihtiyacı azalmıştır. (1)

5- Mide Rahatsızlıklarına, Ağrı, Gaz ve Şişkinliğe İyi Gelir: Tohumları yemek veya yağını kullanmak mide ağrısı ve krampları rahatlatır. Gazı, mide şişkinliğini ve ülseri azaltır.

6- Alerjilere Karşı Etkilidir: Alerji tedavisinde oldukça etkili olabilir. 2011 yılında yapılan araştırmalara göre; çörek otu yağı burun tıkanıklığı, kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırmayı 2 haftada önemli ölçüde azaltmıştır.

Bir diğer araştırmada, alerjik hastalıkları olan 152 hasta çörek otu yağı kullanmıştır. Astım, egzama ve burun tıkanıklığı olan hastaların subjektif şikayetlerinde azalmalar gözlenmiştir. Katılımcılar günde 40-80 mg/kg olmak üzere çörek otu yağı kapsülü kullanmıştır. Bu miktarlar 50 kg olan bir kişi için günde 2-4 gram arası çörek otu yağına denk düşmektedir. (2)

7- Diyabetliler İçin Faydalıdır: Diyabet hastaları için kullanışlı bir yağ olabilir. Bilinenlere göre diyabetli hastalarda kan şekeri dengesini iyileştirir ve kolesterol seviyelerini düzenler. Ancak bu etkilerin tam olarak doğrulanması için klinik deneylere ihtiyaç duyulmaktadır.

8- Kanser: Çörek otu yağında bulunan timokinon, bir kaç tip kanserde programlı kanserli hücre ölümlerine veya apoptoza sebep olabilir. Bu kanser türleri arasında beyin kanseri, lösemi ve göğüs kanserli hücreler vardır. Ancak üzerinde yapılan araştırmaların büyük bölümü canlı insanlar üzerinde değilde hücreler üzerinde yapılmıştır. Bu yüzden gerçek vakalarda ne kadar etkili olabileceği henüz tam olarak bilinmemektedir.

9- Karaciğer ve Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir: 2013 yılında fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre çörek otu yağı karaciğer ve böbrek hastalıkları riskini düşürür ve organ fonksiyonlarını iyileştirir. Çörek otu yağının geleneksel kullanımlarından biri böbrek taşı tedavisi ve önlenmesidir.

10- Güçlü Bir Antioksidandır: Çok sayıda araştırmaya göre birden fazla şekilde antioksidan özellikler gösterir. (6) Karaciğerin glutatyon gibi antioksidan enzimlerini artırır. Çeşitli dokuları oksidatif hasardan korur. Bu dokular arasında mide, karaciğer, böbrek ve kan damarları dokuları yer alır. Homosistein seviyelerini düşürür.

Çörek otu yağı, deneylerde, sıtma hastalığı olan farelerden kırmızı kan hücrelerindeki antioksidan enzimleri yerine koymuş ve enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olmuştur. (7) Yine farelerde beyin hasarını ve zararlı reaktif oksijen türlerini etkisizleştirdiği gözlenmiştir. (8) İnsanlardaki tam etkileri hala araştırılmaktadır.

11- Anksiyeteyi Azaltabilir: 48 yetişkin erkeğin 4 hafta boyunca kullandığı çörek otunun anksiyeteyi azalttığı ve ruhsal durumu iyileştirdiği ölçülmüştür. Tedavi edilen grup günde 1 gram çörek otu kapsülü kullanmıştır. (9) Bitki ayrıca halsizliği giderip, tiroid fonksiyonlarını iyileştirebilir.

12- Beyni Korur, Hafızayı Güçlendirir: 20 yaşlı kadının katıldığı araştırmalarda, günde 1 gram çörek otu, 9 haftalık kullanım sonucu bilişsel yetenekleri, dikkati ve hafızayı artırmıştır. İçerdiği timokinon ve diğer bileşenler beyni hasardan korur. Farelerde yapılan deneylerde beyni, kurşun ve arsenik hasarından korumuştur. (10)

13- Enfeksiyonlarla Savaşır: Bu yağ çeşitli bakteri, virüs ve parazitlere karşı etkili olabilir ancak yapılan araştırmaların büyük kısmı hayvanlar, mikroorganizmalar ve hücreler üzerinedir. Bilinenlere göre bitki; antibakteriyel, antiviral, antifungal (mantar enfeksiyonlarına karşı) ve antiparazitik özellikler gösterir.

14- Erkeklerde Testosteronu ve Doğurganlığı Artırabilir: 68 kısır erkeğin katıldığı araştırmada, 2 ay boyunca günde 5 ml (1 çay kaşığı) çörek otu yağı kullanılmış ve sperm kalitesi yan etki görülmeden yükselmiştir. (11)  Diyabeti olan farelerde yapılan deneylerde bitki muhtemelen antioksidan etkileri sebebiyle testosteron seviyelerini, sperm kalitesini ve spermlerin hareket kabiliyetini artırmıştır.

15- Epilepsi Nöbetlerini Önleyebilir: 22 çocuğun katıldığı bir pilot araştırmada epilepsi nöbetlerini azaltmıştır. (12) Fareler üzerinde yapılan deneylerde de nöbetleri önleyici etkileri gözlenmiştir.

16- Anne Sütünü Artırabilir: Çörek otu yağı geleneksel olarak anne sütünü artırmak için kullanılır. Bu bilgi insanlarda bilimsel olarak test edilmemiştir ancak deneylerde, farelerde süt üretimini artırdığı gözlenmiştir.

17- Kasları Gevşetir: Kas dokularındaki spazmları azaltabilir. Kasları rahatlatıcı etkileri vardır ve bu etkiler kalp, bağırsaklar ve solunum kaslarında gözlenir. Solunum zorluğu, astım, bağırsak sorunları, yüksek tansiyon ve idrar yolu sorunlarında kullanılmasının sebeplerinden biri de kasları rahatlatıcı özellikleri olmasıdır. Bu etkiler dokularda kalsiyumun etkilerini, histamini ve kolinerjik yolları bloklaması sebebiyle görülür.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

1- Akne, Sivilce, Tıkalı Gözenekler ve İltihaplanmalarla Savaşır: Çörek otu yağının en cezbedici faydalarından biri antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleridir. Bu özellikler sayesinde tıkalı gözenekleri açabilir, cildin yağ oranını dengeleyebilir, egzama dahil kızarıklık ve tahrişleri azaltabilir. Basitçe yüzünüze birkaç damla damlatıp masaj yaparak birkaç günde netice alabilirsiniz.

2- Kırışıklık ve Çizgileri Giderebilir, Cildi Yumuşatır: Bu yağdan daha besleyici fazla yağ yoktur. İçerisinde 100’den fazla vitamin ve mineral bulunur. Cildin nem dengesinin sağlanmasını, elastikiyetinin korunmasını ve hızlı yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerin etkisizleştirilmesini sağlayabilir.

3- Siyah nokta ve Renk Sorunlarını Giderir: Düzenli olarak kullanıldığında yaşlanma, hormon ve güneş kaynaklı siyah lekeleri giderebilir. Bu etkilerin sebebi A vitamini, amino asitler ve yağ asitleridir.

4- Sedef Hastalığına Karşı Etkili Olabilir: Çörek otu yağı kullanmak sedef plaklarının azaltılmasına fayda sağlar.


Zayıflamak İçin Çörek Otu Yağı – Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağını tüketebileceğiniz farklı yollar vardır ve her biri metabolizmanızı güçlendirerek kilo vermenize yardımcı olur. İçerdiği B vitaminleri vücudun enerji metabolizmasını uyarır ve pasif yağ yakımını başlatır. Böylece tükettiğinizden daha fazla kalori yakarak düzenli zayıflayabilirsiniz. (13)

Ayrıca bu yağ iştahı kapatır ve vücut üzerinde yemek yeme isteğini baskılayarak hafif bir anoreksik etki yapar. (14) Toplam kalori alımınızı düşürmeye çalışıyorsanız bu yağ doğru seçenek olabilir.

Zayıflamak amacıyla en yaygın kullanım şekilleri aşağıdadır.

  • Bir yemek kaşığı yağı yoğurda karıştırıp veya salatalarınızın üzerine gezdirip tüketebilirsiniz.
  • Sabahları günlük dozunuzu almak için süt veya portakal suyuna karıştırabilirsiniz.
  • Tavsiye Edilen Doz: Günlük 1 ve 3 yemek kaşığı arası önerilir ancak daha küçük miktarlarla başlayıp vücudun reaksiyonunu ölçmek daha doğru olabilir.

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri / Zararları

Ağızdan düşük miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Kısa süreli tıbbi dozların güvenli olduğu düşünülmektedir. Büyük tıbbi dozlar bazı kişilerde yan etkiler yapabilir. Bu yan etkilerin arasında; alerjik kızarıklıklar, mide sorunları, kusma ve kabızlık bulunur. Bazı kişilerde nöbet riskini artırabilir. Kullanmadan önce aşağıdaki risklerden haberdar olunmalıdır.

Hamilelik ve Emzirme: Hamilelik ve emzirme döneminde tıbbi dozlar önerilmez. Hamileyken ve emzirirken zayıflama amacıyla kullanılması önerilmez. Hamileyken tıbbi dozlar kasılmaları engelleyici özellikler gösterebilir. (16) Anne sütünü artırmak için kullanıldığında iyi tolere edildiğine dair kısıtlı bilgi vardır. (15)

Kanama Düzensizlikleri: Çörek otu pıhtılaşma sürecini yavaşlatabilir. Teorik olarak kanama düzensizliklerini daha da kötüleştirebilir.

Diyabet: Kan şekerini aşırı düşürebilir. İlaçlarla beraber kullanılırken kan şekeri seviyeleri ciddiyetle kontrol edilmelidir.

Hipotansiyon: Tansiyonu kontrol etmesiyle bilinir ancak diğer tansiyon ilaçlarıyla bir araya gelince tansiyonda tehlikeli düşüşlere sebep olabilir.

Ameliyat: Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, kan şekerini düşürebilir ve bazı kişilerde uykulu hal yapabilir. Planlanmış ameliyatınızdan 2 hafta önde kullanmayı bırakmanız önerilir.


Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 7 Ortalama Puan: 4.3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.