Çerimoya

Çerimoya Meyvesi

Çerimoya Nedir? Neye İyi Gelir?

Çerimoya ağacı ve meyveleri...
Çerimoya ağacı ve meyveleri…

Torpikal meyvelerden biri olan çerimoya; Ekvador, Bolivya ve Peru’nun yerlisidir. Buralarda kendi kendine büyüyen meyve ülkemizde Alanya’da az miktarlarda yetiştirilir. Meyve 10 metreye kadar boylanabilir ve çerimoya dışında annona adıyla da anılır. Aslında çerimoyanın iki yaygın türü vardır ve bunlar roolinia ve annona’dır. Bazen kalp şeklinde olan bu meyvenin boyu, bir üzüm salkımından büyük değildir ve kremsi, tatlı ve az ekşi lezzetli etli kısmı beyaz olup; yeşil kabuğu ve büyük siyah çekirdekleri olan bir meyvedir. Çekirdekleri ve kabuğu yenmez ve zehirlidir. Biraz daha detay vermek gerekirse: Meyve enginar ve çilek arası bir görünüme sahip olup, lezzeti ananas ve muzun karışımını anımsatır.  Olgunlaşmamış meyveler, olgunlaşma sürecinin yavaşlaması için buzdolabına konulup, tüketilmeden 3-4 gün önce çıkarılarak tüketilirse daha iyidir. Çerimoya kolaylıkla kesilebilir veya içi açılabilir. Bir elma gibi kabuğu soyulup iç kısımları dilimlenerek yenebilir veya bir kaşıkla kaşıklanabilir.

Bu meyve, meyve salatalarına, smoothielere ve meyve sularına eklenerek tüketilebilir. Mark Twain meyve hakkında; “İnsanlık tarafından bilinen en lezzetli meyve.” yorumunda bulunmuştur. (1)


Çerimoyanın Sağlığa Faydaları

1- Cilt Bakımına Faydalıdır: Yüksek C vitamini içeriğiyle kollajen üretiminde kritik rol oynar. (2) Kollajen cilt dahil, doku, hücre ve kas üretimi için gereklidir. Ayrıca bağışıklık sistemini uyararak enfeksiyon veya kronik hastalıklar sebebiyle oluşan cilt hasarlarını giderebilir.

2- Anti-Aging Özellikleri Vardır: Çerimoyada bulunan antioksidanlar vücuttaki serbest radikal yoğunluğunu azaltır. Bu sayede ciltteki ve diğer organlardaki oksidatif stres azalır. (3) Sonuç olarak dah genç görünmenize fayda sağlayacak şekilde kırışıklıklarda, yaş lekelerinde ve kızarıklıklarda düşüş görülür.

3- Tansiyonu Düşürür: Meyvede bulunan önemli miktardaki potasyum ile, tansiyonun doğal olarak düşmesine yardımcı olur. Potasyum kan damarlarında ve arterlerde gerginliği düşüren bir damar genişleticidir. (4) Bu sayede kardiovasküler sistem üzerindeki yük de azalır.

4- Kemik Sağlığını Artırır: Geniş yelpazedeki mineraller ile çerimoya kemik yoğunluğunu artırır. Bu durum kemik erimesi ve diğer yaş kaynaklı sorunlara karşı koruma sağlar. (5)

5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Meyvede C vitamini yanı sıra, oldukça fazla sayıda antioksidan bulunur. Bu sayede vücutta beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikleyerek akut ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

6- Bilişsel Durumu İyileştirir: B6 vitamini bilişsel durumla, özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalıklarında korunma konusuyla yakından ilgilidir. (6) Meyvede bulunan önemli miktardaki B6 sayesinde, çerimoya beyin sağlığınızı ciddi oranda artırır.

7- Kanseri Önler: Lif ve antioksidanlar açısından zengin olan meyve kolon ve karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir. (7)

8- Kalp Sağlığını Artırır: İçerdiği sağlıklı lif oranıyla vücudun tüketilen yiyeceklerden daha az kolesterol emmesini sağlar ve bu sayede ateroskleroz, kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskini düşürür. Ayrıca dengeli sodyum ve potasyum oranıyla nabzı ve tansiyonu düzenler. Kalbe kan akışını artırarak kalp krizi riskini azaltır.

9- Saç Sağlığına Faydalıdır, Saçların Erken Beyazlamasını Önleyebilir: Çerimoyanın yüksek besleyici özelliği vardır ve saçlara çok yönlü fayda sağlar. Magnezyum, çinko, demir ve C vitamini gibi saç dostu, saç büyümesini artıran besinler içerir.

Olgunlaşmamış meyvesinin tozu saç bitine ve yumurtalarına karşı etkilidir. Yıkamadan 1 saat önce başa uygulanırsa sonuç alınır.

Saçların ve kafa derisinin önemli oranını oluşturan kollajen üretimini artırır. Saçlara parlaklık verir, içerdiği besinlerle saçların erken beyazlamasını önler.


Çerimoya Yan Etkileri / Zararları

Dikkat, Zehirlenme Riski: Meyvenin kabuğu ve çekirdekleri zehirli bileşikler içerir. Meyvenin kabuğunu ve çekirdeklerini tüketmeyin. Bazı vakalarda felçe sebep olabilir. (8)

Çok sayıda faydasının yanında meyvenin farkında olmamız gereken bazı yan etkileri olabilir. Hamilelikte tüketiminde dikkatli olunmalı, aşırı tüketilmemelidir. Tüketirken alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Çerimoya Besin Değerleri / 100 gram – Çiğ

Çerimoya100 Gram - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori74
Yağ Kaynaklı Kalori5
Toplam Yağ1 g%1
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ--
Kolesterol0 mg%0
Sodyum4 mg%0
Toplam Karbonhidrat18 g%6
Diyet Lifi2 g%9
Şeker~
Protein2 g%3
C Vitamini%19
B6 Vitamini%11
Riboflavin%7
Tiamin%6.5
Potasyum%8
Magnezyum%4
Manganez%4.5

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Çerimoya Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Geleneksel Meksika tıbbında anksiyete rahatlatıcı, antikonvülsan ve sakinleştirici etkileri sebebiyle kullanılan meyve, depresif bozukluklara karşı potansiyel ilaç gelişimi için incelenmiştir. Tekrarlanan denemeler sonucunda meyvenin fareler üzerinde antidepresan etkileri olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonucunda bilim adamları tarafından ısrarla antidepresan ajan olarak kullanılabileceği vurgulanmıştır. (9)


Kaynaklar / Referanslar
Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.