Çam Ağacı Yağı

Çam ağacı yağı ve çam kozalakları...

Çam ağacı yağı nedir? Neye iyi gelir?

Çam ağacı yağı doğada bolca bulunan, ortak bilimsel adı Pinus olan çam ağaçlarının en yaygın olarak Pinus sylvestris cinsinden elde edilir. Bilinenlere göre dünyanın geri kalanına yayılmadan önce çam ağacı ilk olarak Avusturya ve Rusya’da ortaya çıkmıştır. Yılbaşı ağacı olarak ünlenen bu ağacın kozalak, iğne uçlu yaprakları ve diğer bölümlerinden buharlı damıtma yöntemiyle yağı elde edilir, bol bulunduğu için yağın fiyatı uygundur.

Bu yağın çok sayıda faydası olması onu aromaterapide kullanılan temel yağlardan biri yapmıştır. (1) Sedir ağacı, biberiye, ada çayı ve lavanta gibi yağlarla iyi uyum sağlar. Zehirlilik oranı düşüktür, kullanması en güvenli yağlardan biridir ancak bazı hassas kişiler çok soluduğunda hafif solunum sistemi tahrişi yaşayabilir.

Çam ağacı yağının faydaları nelerdir?

1- Cilt Bakımı: Çeşitli cilt sorunlarına karşı etkili bir tedavi olabilir. Dermatolojistler bu yağı ve içeren ilaçları sıklıkla sedef, kaşıntı, sivilce, egzama, cilt hastalıkları, zayıf cilt, uyuz, yaralar ve pire için reçete eder. Cilde dengeli, yumuşak, yenilenmiş ve parlak bir görüntü verir ayrıca cildi olumsuz etkileyen serbest radikalleri etkisizleştiren bir antioksidan görevi üstlenir. (2) Serbest radikaller sağlıklı deri hücrelerine saldırarak bu dokuların mutasyonuna, erken yaşlanmaya, kırışıklık ve sarkmalara neden olur. Çam ağacı yağı bu olumsuzluklara karşı cildi korur.

2- Kozmetik Uygulamalar: Yağın cezbedici bir kokusu vardır ve kozmetik ürünlere tatlı bir aroma ekler. Parfüm ve kokulu ürünlerin yapımında kullanılır. (3) Ayrıca bu yağ saç bitini temizleyebilir, masaj ve banyo yağı olarak kullanımı yaygındır. Kedi kumundan, sabunlara kadar yaygın bir kullanım alanı vardır.

3- Metabolizmayı Güçlendirir: Metabolizma hızını artırır. Bağırsak sorunlarının tedavisine ve kanın temizlenmesine destek olur. Doğal bir diüretiktir ve vücuttan aşırı suyun atılmasını sağlar. (4) İdrar miktarını ve sıklığını artırdığı için daha fazla ürik asit, aşırı su, tuz ve yağ atılır. Böbrekleri sağlıklı tutar. Çam ağacı yağı gıda zehirlenmelerinde kullanılabilir, çünkü vücuttaki toksinlerin idrar yoluyla atılması sürecini hızlandırır.

4- Ağrıyı Azaltır: Bir analjeziktir ve eklem ağrısı, artrit ve romatizmal durumları olan kişiler içim iyi bir çözüm olabilir. Ağrı kesici olmasının yanı sıra, antienflamatuar ajandır; etkilenmiş bölgelerde kızarıklık ve iltihaplanmaları azaltır. (5)


5- Stresi Azaltır: Sağlığa olan faydaları arasında zihinle ilgili olumlu etkileri de yer alır. Enerjiklik duygusu oluşturur, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan zihinsel stresi azaltır. Tıbbi olarak adrenal yorgunluğu dindirmek ve ruhu yenilemek için kullanılır, harika bir ruhsal durum iyileştiricidir. (6) Bu yağ ile masaj yapılması zihinsel açıklık sağlar, anksiyeteyi rahatlatır ve gerginliği azaltır. Zayıf konsantrasyonu ve hafıza kaybı olan kişiler için faydalıdır ancak bu alanda daha fazla bilimsel araştırmaya gerek duyulmaktadır

6- Göz Bakımı ve Sağlığı: Antioksidan özellikleri göz sağlığı üzerinde de etkili olur. Maküler dejenerasyon, katarakt ve bir dizi diğer görüş problemleri serbest radikal hasarı kaynaklı hücre bozulmasıyla ortaya çıkar. Çam ağacı yağı göz sağlığını iyileştirir, doğal ve yaşlanma kaynaklı sorunlara karşı korur.

7- Enfeksiyonları Azaltır: İdrar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere enfeksiyonlar için doğal bir çözümdür. Bu koruyucu etkilerinin sebebi antibakteriyel özellikleridir.

8- Yaralanmaları Tedavi Eder: Bir antiseptiktir ve antifungaldır ve çıban, kesik, spor yaralanması ve ayak mantarına karşı etkili olur. (7) Mantar kaynaklı enfeksiyonlar en tehlikeli ve tedavisi en zor durumlardandır, organizma içi kaynaklı olduğunda ölümcül dahi olabilirler. Vücudu mantar enfeksiyonlarına karşı temizlemek için çam ağacı yağı kullanmak çok iyi bir fikirdir.

9- Solunum Problemlerini Rahatlatır: Solunum problemlerinin tedavisinde çok faydalıdır, soğuk algınlığı ve öksürük için evsel bir çözüm olarak kullanılır. Balgam ve mukus atılımını uyarır ve kolaylaştırır. Solunum sistemindeki tıkanıklıkların boşaltılmasıyla sistem iç enfeksiyonlarla daha hızlı savaşır ve iyileşme süresi hızlanır.

Safra kesesinde görülen iltihaplanmalara karşı etkili olur ve safra taşına iyi gelir. Güzel kokusu sayesinde oda spreyi, sabun, tuvalet kağıdı vb. çok sayıda ev ürününde yer alır.

Uyarı: Böbrek hasarı oluşma ihtimali sebebiyle sindirilmesi tehlikelidir. Böbrek düzensizliği olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Aşırı hassas ciltlerde tahrişe yol açabilir, sadece seyreltilmiş olarak kullanılmalıdır. Çocuklar ve yaşlı kişilerde hipertansiyona ve tahrişe yol açabilir, kullanılmamalıdır.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.