Buğday Özü Yağı (Rüşeym Yağı)

Buğday özü yağı (rüşeym yağı)

Buğday özü yağının çok sayıdaki faydası arasında; cildi yumuşatması, yaşlanma belirtilerini azaltması, zihni güçlendirmesi, sivilceleri azaltması, kalp sağlığını koruması, saçları güçlendirmesi, diyabete iyi gelmesi ve zayıflamaya yardımcı olması sayılabilir. Bu yağın kullanımı ile ilgili bazı şüpheler vardır. Mide ve bağırsak sistemi problemleri, baş dönmesi, ciltte tahriş ve belirli bir hastalığı olan kişilerde komplikasyonlara yol açabilir. Bilinmelidir ki kullanan çoğu kişide bu yan etkiler görülmez ancak diyetinize düzenli olarak eklemeden önce bir doktora danışmanız önerilir.

Buğday özü (rüşeym) yağı nedir? Neye iyi gelir?

Buğday özü veya diğer adıya rüşeym buğday tohumunun alt kısmında bulunan embriyodur, besin değeri açısından çok zengindir, buğdayın sağlığa faydalı olan bileşiklerinin önemli bir bölümü bu bölgeden kaynaklanmaktadır.

Buğday özü yağının mutfak kullanımı vardır ancak genellikle tıbbi ve terapatik amaçlarla kullanılır. Yüksek miktarda omega-3, omega-6, A, E, B ve D vitamini, uçucu bileşikler ve antioksidanlar içerir. (1) Buğday özü yağı ideal oran olan 1:1 omega-3, omega-6 oranından uzak bir bileşimdedir ve içerdiği omega-3 miktarının 8 katı omega-6 içerir ve bu durum yüksek miktarlarda kullanıldığında sağlık için riskli olabilir.


Buğday özü yağının faydaları ve kullanımları

İnsanlar buğday özü yağını genellikle diyabet, yüksek tansiyon, obezite, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kırışıklık, erken yaşlanma, demans, hafıza kaybı, sivilce, halsizlik, sedef ve bazı diğer durumlarda kullanır.

1- Saç Bakımı: Linoleik asitte denen omega-6 yağ asitleri açısından zengindir, saçları besler. (2) Kafa derisine seyreltilmiş formda masajla uygulandığında veya şampuanlara karıştırıldığında saçları güçlendirir, erken saç kaybını ve kepeği önler.

2- Ciltteki İltihaplanmaları Tedavi Eder: İltihaplı veya tahriş olmuş cilde uygulanması çok eski bir yöntemdir. Yüksek miktarda tokoferol içerir, cildi besler, kan akışını hızlandırır, iltihaplanma ve şişmeleri giderir ve iyileşmeyi hızlandırır. Bu özellikleri yağı, sedef, egzama ve diğer yaygın cilt sorunlarında etkili bir çözüm haline getirir.

3- Kalp Sağlığını İyileştirir: İçerdiği omega-3 kolesterol seviyelerini düşürür ve kan dolaşımına iyi gelir, bu sayede sadece tansiyon düşmez ayrıca kardiovasküler hastalık, kalp krizi ve inme riskleri de düşer. (3) Kan dolaşımın artması sayesinde vücudun çeşitli kısımlarının iyileşmesi ve düzgün gelişmesi sağlanabilir. Buğday özü yağı yüksek miktarda omega-6 yağ asitleri de içerdiği için kontrolsüz miktarlarda tüketildiğinde kolesterolü daha çok yükseltebilir.

4- Yaşlanmayı Önler: Antioksidan etkileri sadece cilt için değil vücudun geri kalanı için de geçerlidir. Cilde uygulanması oksidatif stresi, kırışıkları ve yara izlerini azaltır, yeni hücreler arasında kollajen formasyonunu artırır. Vücudun iç kısmında ise serbest radikalleri etkisizleştirir ve kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

5- Obeziteyi Önler: Metabolizmayı etkileyerek zayıflama çabalarında önemli olan pasif yağ yakımını artırır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri vücutta yağ olarak depolanmayan iyi bir enerji kaynağıdır, kontrollü tüketildiğinde göbek bölgesinin küçülmesine yardımcı olabilir. (4)

6- Bilişsel Sağlığı Güçlendirir: E ve A vitamini ve diğer antioksidanların bir bileşimini içeren buğday özü yağı güçlü bir beyin fonksiyonları güçlendiricidir. Sinir yollarındaki serbest radikal aktivitesini nötralize eder, beta-amiloid plak birikimini önler ve nörodejeneratif hastalık riskini düşürür.

7- Diyabeti Kontrol Eder: İçerdiği önemli besinlerden biri magnezyumdur. Magnezyum sağlıklı kalmak için çok önemlidir ve kan şekerini düzenleyen sistemde önemli bir rol oynar. (5) Diyabeti olan veya diyabet riski olan kişiler için insülin ve glukoz seviyelerini kontrol altında tutmak çok önemlidir.

8- Enerji Seviyelerini Yükseltir: Eğer sık sık halsiz ve zayıf hissediyorsanız kahve dışında farklı doğal enerji kaynaklarına ihtiyacınız olabilir. Buğday özü yağındaki omega-3’ler hızlı şekilde vücuttaki kaslar için kullanılabilir enerji formuna dönüşebilir. Ayrıca kan dolaşımının artması enerji seviyelerinizi yükseltir.

Buğday özü yağının zararları

Bu yağın, kullananların farkında olması gereken bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler; tehlikeli seviyede düşük tansiyon ve düşük kan şekeri, ciltte tahriş, kolesterolde yükseklik ve mide rahatsızlığıdır. İçerdiği çoğu besin sağlık için önemli faydalar sağlar ancak bilinmelidir ki içerisindeki bazı yağlar sadece kontrollü tüketilmelidir.

Kolesterol: Vücutta omega-3 ve omega-6 yağ asidi oranının 1:1 olması tercih edilir. Buğday özü yağında bu oran 1:8’dir. Bu yüzden kolesterol seviyelerinin yükselmemesi için kontrollü kullanılmalıdır.

Tansiyon: Bilinçli tüketildiğinde tansiyonu düşürür ancak mevcut durumda tansiyon düşürücü ilaç kullanan kişilerde tansiyonda tehlikeli düşüşlere yol açabilir. Diyetinize eklemeden önce bir doktorla konuşmalısınız.

Cilt İltihaplanmaları: Hassas cildi olanlarda bölgesel uygulamalarda ciltte tahriş, kızarıklık ve iltihaplanmalar yapabilir. Cilt üzerinde geniş bir alanda kullanmadan önce küçük bir kısımda alerji ve tahriş olasılığını kontrol etmelisiniz.

Kan Şekeri: Diyabeti olan kişiler için etkili bir seçenek olabilir ancak mevcut durumda yüksek kan şekeri için ilaç kullanan kişilerde kan şekerinde tehlikeli düşüşlere yol açabilir.Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.