Brezilya Cevizi

Brezilya fındığı nedir? Faydaları nelerdir?

Brezilya cevizi (fındığı) nedir? Neye iyi gelir?

Brezilya cevizi ağacı ve meyveleri
Brezilya cevizi ağacı ve meyveleri

Eğer bir gün kendinizi Amazon Yağmur Ormanlarında bulursanız sadece adımınızı attığınız yere değil, gökyüzüne de dikkat edin. Çünkü kendinizi kafanıza yüzlerce brezilya fındığı düşerken bulabilirsiniz. Elbette bu bir şaka ancak olur da gerçekten Amazonlara giderseniz: Brezilya cevizi olgunlaşınca yere dökülür ve bir kapsülün ağırlığı 2 kg’a kadar çıkabilir ve her bir kapsülde 8-24 arası çekirdek, yani brezilya cevizi bulunur. Ağacının boyu 50 metreye ulaşabilir, 500 yıldan fazla yaşar ve Brezilya’da bu ağaçları kesmek yasa dışıdır.

Ana vatanı Güney Amerika ülkeleri olan brezilya cevizi (Bertholletia excelsa) kıtır ve kremsi bir lezzete sahip olup aynı diğer kuruyemişler gibi çiğ ve tuzlu olarak yenebilir.


Brezilya Cevizinin -Fındığının- Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Brezilya cevizini tüketenler genellikle çok beğenirler. Bu cevizler sağlıklı yağlarla, lif, antioksidan, vitamin ve minerallerle doludur. Organik selenyum için harika bir kaynaktır. Selenyum güçlü antioksidan bir mineraldir ve kanseri uzak tutmada çok etkilidir.

1- Selenyum Kaynağıdır: 6 adet brezilya cevizi günlük selenyum ihtiyacının %744’ünü karşılar. Selenyum güçlü antioksidan özellikleri olan vücut için hayati minerallerden biridir. Araştırmalara göre dünya üzerinde 1 milyar insan selenyum eksikliği sorunu yaşamaktadır. Ayçiçeği çekirdeği, sardalya ve kırmızı et de iyi birer selenyum kaynağıdır. Bu iz mineral ayrıca toksik civa oranlarının düşmesinde etkilidir.

2- Tansiyonu Düzene Sokar: İçerdiği kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyumun dengeli dağılımı sayesinde tansiyon kontrolünde etkilidir. (1)

3- Kalp Sağlığına İyi Gelir: İçerisindeki palmitoleik ve oleik asit dengeli bir kolesterol seviyesi için gereklidir ve kalp sağlığını güçlendirir. (2) Meyve iyi bir sağlıklı doymamış yağ kaynağıdır. (6)

4- Testesteronu Artırır: Brezilya cevizi yüksek selenyum içeriğiyle çoğunlukla testesteron süper besini olarak adlandırılır. Androloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre besinlerle alınan selenyum sperm kalitesini, motilitesine ve hacmini artırmaya fayda sağlayabilir. (7) Testesteron seviyesi sperm miktarıyla bağlantılıdır.

5- Tiroid Fonksiyonunu İyileştirir: Vücutta selenyum eksikliği olması tiroid metabolizmasını olumsuz etkiler. Aslında selenyum aktif tiroid hormonlarının üretilmesinde katalizördür. Bir bilimsel araştırmaya göre brezilya cevizi tüketen insanlarda düşük tiroid seviyelerinde yükselme görülmüştür. (3)

6- Cildi Güzelleştirir, Akne ve Sivilceleri Önler: Selenyum sadece cildin elastisitesini artırmaz aynı zamanda güzel görünmesini de sağlar. Bunun sebebi selenyumun glutatyon aktivitesini artırmasıdır. Glutatyon ciltten serbest radikalleri uzaklaştıran güçlü bir antioksidandır ve ayrıca akne ve sivilceye karşı koruma sağlar. (4) Brezilya cevizi yağı ciltte kuruluk, egzama ve sedef hastalığına karşı faydalı olabilen harika bir yumuşatıcıdır. İçerdiği bakır ile melanin üretimine fayda sağlayarak cildin zararlı UV ışınlarından korunmasında rol oynar. İçerdiği yüksek çinko oranı akneye karşı korur ve akneyi azaltır. (8) Bu faydayı meyveyi normal yollarla tüketerek veya yağını etkilenmiş alana uygulayarak elde edebilirsiniz.

7- Kansere Karşı Savaşır: Brezilya fındığının içindeki aktif antioksidanlar bir çok kronik hastalığa karşı etkilidir. Bunların arasında kanser ve kalp hastalıkları da vardır. Selenyum ile aktive olan glutatyon kansere sebep olan serbest radikalleri yok eder. (5)

8- Antienflamatuar Bir Besindir: Yüksek ellagik asit ve selenyum seviyeleri cevizi önemli bir antienflamatuar besin yapar. Ellagik asit ayrıca nöroprotektif özellikler gösterir, çinko iltihapları azaltarak toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

9- Beyni Güçlendirir, Anksiyete, Stres ve Yorgunluğa İyi Gelir: Araştırmalara göre düşük selenyum miktarları anksiyete, stres, depresyon ve yorgunlukla ilişkilidir. (9) Ayrıca kabuklu besinlerin tüketilmesi serotonin metabolizmasını artırarak uyku ve iştaha fayda sağlar.

10- Yüksek Proteinlidir: Çoğu insan proteinin önemini unutmuş ve vejetaryan diyetlere doğru yönelmektedir. Bu bitki hem vejetaryenler hem de et tüketen insanlar için iyi bir protein kaynağıdır.

11- Çinko Eksikliğini Tedavi Eder: Çinko eksikliğinin tedavisine fayda sağlayabilir. Bu hastalık vücut yeterli çinko sindirmediğinde veya sindiremediğinde ortaya çıkabilir.

12- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

13- Sindirim Sistemini Harekete Geçirir, Besinlerin Emilimini Artırır.

14- Kas Fonksiyonlarını İyileştirir, Kemik Yoğunluğunu Artırır: İçerdiği amino asitlerle kas fonksiyonlarının artmasına ve kasların güçlenmesine destek olur. Magnezyum içeriği sayesinde kaslarda laktik asit birikimini önleyebilir.

15- Büyüme ve Dokuların Onarımına Fayda Sağlar.


Brezilya Cevizinin Yan Etkileri / Zararları

Eğer aşırı tüketilirse karşılaşılabilecek bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Kilo Alma: Yüksek kalorilidir ve doymuş yağ oranı yüksektir. Haftalık beslenmenizin bir parçası yapmadan önce bir uzmana görünmeyi düşünebilirsiniz.

Aşırı Doz Selenyum: Aşırı miktarlarda selenyum halsizlik, mide rahatsızlığı ve saç kaybı yapabilir.

Kalp Rahatsızlıkları: Kalp sağlığına iyi geldiği ve kolesterolü dengelediği bilinse de aşırı tüketilmesi önerilmez. Tavsiye edilen miktar 6 adet brezilya cevizidir.

Alerji: Brezilya cevizi alerjisi şiddetli olabilir. Tüketmeden önce, özellikle yağını tüketirken dikkatli olmalısınız.

Alfatoksinler: Olgunlaşmamış brezilya cevizi alfatoksin içerebilir. Bu madde yüksek oranda kanserojendir.

Hamilelik: Günde 2-3 adet tüketmek güvenlidir. Selenyum oranıyla bebeğin sağlığına fayda sağlar. Aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.


Brezilya Cevizi (Fındığı) Besin Değerleri (10)

Brezilya Cevizi28 gram – 6 Adet
Kalori185
Yağdan Gelen Kalori156
Toplam Yağ18.6 g%28
Doymuş Yağ4.2%21
Trans Yağ0 g
Kolesterol0 mg%0
Sodyum0.9 mg%0
Toplam Karbonhidrat3.4g
Diyet Lifi2.1 g%9
Şeker0.65 g
Protein4 g
A Vitamini0%0
Selenyum542 mikrogram%744
B6 Vitamini0.2 mg%8
Manganez1.1 mg%55
Magnezyum56.3 mg%14
Fosfor144 mg%14
Bakır0.4 mg%19
Çinko0.9 mg%6

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 27 Ortalama Puan: 3.2]

Brezilya Cevizi” hakkında 7 yorum var.

  1. yurt dışından gelen ithal bir ürün ama öyle çok şişirilmiş fiyatları yok. bu kuruyemişi normal fiyatlarda bulmak mümkün.

  2. Türkiye’de satış fiyatı çok pahalı fiyat çok şişirilmiş Almanya da kilosu ortalama 16€ yani 100tl civarinda

    1. Merhaba,

      Günde 1 adet brezilya cevizi tüketerek günlük selenyum ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz. Yeterli miktarda selenyum almak metabolizmayı hızlandırır ve tiroidin daha iyi fonksiyon göstermesini sağlar. yeterli selenyum alırken, çinko, demir ve iyot da tüketirseniz metabolizmanız daha sağlıklı kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.