Beyaz Dut

Beyaz dutun faydaları

Beyaz dutun sağlık amacıyla kullanılması dünya genelinde popüler bir uygulamadır ve çoğu tüketici faydalarından habersizdir.

Beyaz Dut Nedir? Neye İyi Gelir?

Beyaz dut, dut ağacının küçük olan bir cinsi olup bilimsel olarak Morus alba (1adıyla bilinir ve ana vatanı Kuzey Çin bölgesidir. Bu dut cinsi aslında yaprakları ile meyvesinden daha ünlüdür; meyvenin yaprakları ipek böceklerinin bir numaralı besinidir ve ipek böcekçiliğinde endüstri tarafından çok yaygın kullanılır. Geleneksel tıpta; temel besinlerle beraber yüksek oranda flavonoid içerdiği için yaprakları, meyvesi ve ağaç kabuğu farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bu meyve içerisinde bulunan aktif bileşiklerden luteolin, kafeik asit, gallik asit ve resveratrol ile de ön plana çıkmaktadır.

Beyaz dut sadece mevsiminde taze tüketilir, taze olduğu zaman bekletmeden tüketilmesi daha uygundur. Mevsimi dışında kurutulmuş meyveleri doğrudan yenebilir veya kurutulmuş yaprakları beyaz dut çayı yapmak için kullanılabilir. Yapraklardan elde edilen beyaz dut yağı güçlü bir yağdır ve bazı sağlık sorunlarına, özellikle şeker hastalığına iyi gelir. Meyvenin ana vatanının Çin olduğunu belirtmiştik ancak bu gün çok sayıda ülkede doğanın bir parçası olmuş ve iyice yaygınlaşmıştır.


Beyaz Dutun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Beyaz dutun en önemli faydaları; şeker hastalığını tedavi edebilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, halsizliği azaltması ve anksiyeteyi hafifletmesidir.

1- Antienflamatuardır: Geniş yelpazedeki aktif bileşikler ve asitler dut meyvelerine antienflamatuar özellikler verir. Bu bitkiden elde edilen ürünler (2) artrit (eklem iltihabı) hastaları, kronik iltihaplanmaları olanlar, gut, migren ve bağırsak sendromu olan hastalar için idealdir.

2- Kalbe İyi Gelir: Araştırmalara göre beyaz dut tüketmek HDL (iyi kolesterol) seviyesini yükseltirken toplam kolesterolü düşürür. Böylece ateroskleroz, kalp krizi, felç ve koroner kalp rahatsızlığı riskini düşürür. (3)

3- Anti-Depresandır: Beyaz dut ağacının özellikle kabuğu olmak üzere yaprakları da (4) anti-depresan özellikler gösteren bileşikler içerir. Bu bitki çayını düzenli olarak kullanmadan önce özellikle kullanmakta olduğunuz bir anti-depresan varsa doktorunuza danışmalısınız.

4- Şeker Hastaları İçin Faydalı ve Güvenlidir: Beyaz dut meyvesi belki de en iyi, diyabet hastalarına olan faydaları ile tanınır. Meyvedeki DNJ olarak bilinen aktif bileşik vücuttaki şekerin artmasını yavaşlatır veya tamamen engeller (5), böylece daha kontrol edilebilir şeker seviyelerine ulaşılabilir. Bu özelliğiyle diyabet hastalarının yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

5- Kanser Riskini Azaltır: Yapraklar ve meyvelerdeki antioksidanlar kanserli hücrelerin ölümünü tetikleyerek gelişmesini önler. Sözü geçen araştırma özellikle (6) kolorektal kanser için geçerlidir. Diğer kanser türlerine ilişkin araştırmalar devam etmektedir.

6- Vücudun Strese Cevap Vermesini Kolaylaştırır: Stres, anksiyeteden metabolik faaliyetlere kadar geniş bir yelpazede vücudumuzun fonksiyonlarını etkileyebilir. Beyaz dut çayı sayesinde strese karşı daha güçlü olabilir, ani ruh hali değişimlerinden etkilenmez ve sinir sisteminizi koruyabilirsiniz.

7- Halsizliğe İyi Gelir: Kronik halsizlik şikayetleriniz varsa veya sadece daha fazla enerji istiyorsanız, bir bardak beyaz dut çayı fiziksel ve zihinsel enerjinizi artırabilir.

8- Hafıza ve Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir: Beyaz dutun yaprakları hafıza ve beyin üzerine etkileri açısından detaylı olarak incelenmiştir. (7) Araştırmalar sinirsel aktiviteyi uyardığını ve bu sayede Alzheimer hastalığına karşı etkili olabileceğini göstermektedir.

9- Cildi Beyazlatır: Beyaz dut kökü, beyaz dut yağı ve yaprakları cildi beyazlatma etkisine sahiptir ve bu sebeple bazı kozmetik ürünlerinde yer alır.

10- Obezite: Beyaz dutu kontrollü bir şekilde tüketmek aşırı kilolardan kurtulmanızı hızlandırır ve aşırı kiloların yol açtığı hastalıkları önleyebilir.

11- Kemik Sağlığı: Kemik sağlığı için önemli olan vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Beyaz Dutun Zararları / Yan Etkileri

Beyaz dut meyve, çay veya kurutulmuş dut yaprağı tozu olarak kullanıldığında güvenlidir. Dut yaprağı tozu kullanımının 5 haftaya kadar güvenli olduğu düşünülmektedir.

Hamile ve emziren kadınların bu süreçlerde tıbbi amaçlarla dut ve diğer dut ürünlerini kullanmaları önerilmez. Besin miktarlarında güvenlidir.

Diyabet: Beyaz dut diyabeti olan kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve düşük kan şekerine (hipoglisemi) yol açabilir. Eğer diyabetiniz varsa ve beyaz dut kullanıyorsanız şekerinizi yakın takibe alın.


Kurutulmuş Beyaz Dutun Besin Değerleri

Kurutulmuş Beyaz Dut 28 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori90
Yağ Kaynaklı Kalori4.5
Toplam Yağ0.5 g
Doymuş Yağ0 g%0
Trans Yağ0 g%0
Kolesterol0 g%0
Sodyum20 mg%1
Toplam Karbonhidrat22 g
Şeker13 g
Diyet Lifi4 g%17
Protein3 g
Vitamin C78 mg%130
Vitamin A18 μg%3
Kalsiyum80 mg%8
Demir1.6 mg%20

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Beyaz Dut Hakkında Yapılmış Bazı Bilimsel Araştırmalar

Bilim adamları beyaz dutta yemeklerden sonra kan şekerinin yükselmesini önleyen belirli bir kimyasalın bulunduğunu belirtmişlerdir. Bu kimyasalın adı Mulberry 1-deoxynojirimycin veya diğer adıyla DNJ’dir. DNJ güçlü bir glukoz engelleyicidir. Gerçekleştirilen deneyde sağlıklı katılımcılara farklı miktarlardaki DNJ tozu verilmiş ve ardından 50 gr sükroz içeren bir yemek yemişlerdir. (9,11) (Kimura, 2007) 1 gram DNJ alan katılımcılarda kan şekeri ve insülin seviyelerinin önemli ölçüde düşük olduğu gözlenmiştir.

Birden fazla araştırma beyaz dut tüketilmesinin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü belirtmiştir. (Aramwit, 2011; Andallu, 2001) Aramwit ve arkadaşları beyaz dut yaprağını yüksek kolesterolü olan 26 insan hasta üzerinde denemiştir. Araştırma sonucunda beyaz dut yaprağı tabletlerinin sağlıklı kolesterolü artırırken toplam kolesterolü düşürdüğü sonucuna varmıştır.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.