Bergamot Yağı

Bergamot meyvesi ve yeşil yaprakları

Bergamot yağı nedir? Neye iyi gelir?

Bergamot esans yağı üst düzey sağlıklı ve faydalı bir yağdır. Deodorant, yara iyileştirici, vermifüj, antibiyotik, antiseptik, antispazmodik ve sedatif olarak yaygın kullanımı vardır. Ayrıca ağrı kesici, antidepresan, dezenfektan, ateş düşürücü, yara kapatıcı ve sindirim maddesi görevi üstlenebilir.

Bergamot meyvesi portakal boyutlarında, misket limonu veya limon renginde tropikal bir narenciyedir. Bitkinin bilimsel adı Citrus bergamia‘dır, tropikal olmasına rağmen ülkemizde ve Avrupa’da yetişir.

Bergamot yağı meyvenin kabuğundan elde edilir. En yaygın kullanım alanlarından biri siyah çay üretimidir. İçerisinde bergamot yağı yer alan siyah çaylar earl gray adıyla adlandırılır, ayrıca yüksek miktarda bergamot içeren çok sayıda gıda ürünü bulunur.

Bu yağın kimyasal bileşiminde: alfa-pinen, alfa bergapten, alfa-terpineol, limonen, linalool, linalil asetat, nerol, neril asetat, beta bisabolene, geraniol, geraniol acetate ve mirsen yer alır.

Bergamot yağının faydaları nelerdir?

1- Stresi Azaltır: 2015 yılında Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, su buharı ile beraber bergamot yağı solunması anksiyete ve halsizlik hislerini azaltmıştır. (1) Yine diğer bilimsel yayınlara göre bergamot yağının aromaterapide kullanılması depresyon, anksiyete ve diğer ruhsal durum düzensizliklerini rahatlatır, beynin dopamin ve serotonin salgılamasını sağlar.

2- Gıda Zehirlenmesine Karşı Etkili Olabilir: İçerdiği linalool bileşiği gıda hastalıklarına yol açan bakterilerin ölmesini sağlayabilir. Bu konuda, balık ve kümes hayvanları üzerinde deneyler yapılmış ve bu gıdalar kaynaklı bakterilerin azaltılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. (2)

3- Kolesterolü Düşürür: İnsanlar ve laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan deneyler bergamotun içerdiği flavonoidlerin lipid seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. (3) Ayrıca içerdiği bazı bileşiklerin çeşitli organlar üzerinde antioksidan etkileri vardır.


4- Ağrı ve İltihaplanmaları Azaltır: Hem linalool hem de karvakrol analjezik, antienflamatuar ve antikonvülsan özellikler gösterir. Bu etkileri cilde uygulandığında ve diğer kullanım şekillerinde görülür. (Ciltte kullanımı hassas kişilerde yan etkilere yol açabilir.)

5- Depresyonu Rahatlatır: Depresyon belirtilerini azaltır. İçerdiği terapatik bileşikler doğal rahatlatıcı ve uyarıcı maddelerdir. (4) Bu maddeler ayrıca sakinlik ve kaslarda gevşeme yaratır.

6- Enfeksiyonları Önler: Mikrop, virüs ve mantarların çoğalmasını önler. Etkili bir biçimde cilttekiler dahil olmak üzere enfeksiyonları durdurabilir. Düzenli olarak banyo suyu ve sabunlarla kullanılırsa cildi ve saçı korur. Ayrıca kalın bağırsak, ince bağırsaklar, idrar yolu ve böbreklerdeki enfeksiyonları tedavi edebilir.

7- Sindirime Yardımcı Olur: Sindirim asitlerinin ve safranın salgısını artırır, sindirimi uyarır ve hızlandırır. (5) Bağırsaklarda peristaltik hareketi uyarır ve sindirim yolundaki stresi azaltır. Kabızlığı geçirebilir, mide-bağırsak komplikasyonlarını azaltabilir.

8- Cilt Bakımı: Araştırmalar bu yağın cildin genç tutulmasında etkili olduğunu gösteriyor. (6) Bu etkileri sabun, şampuan, krem ve losyonlarda çok sık kullanılmasının asıl sebebidir. Yaraların ve ciltteki diğer izlerin iyileşmesini uyarır, cildi sıkılaştırır. Kalıcı izler bırakabilecek olan sivilce ve aknenin istenmeyen etkilerinin giderilmesi için özellikle kullanılır. Bu amaçla cilt üzerinde kullanılacağında bir taşıyıcı yağ ile karıştırılması önerilir. Bazı ciltlerde tahriş yapabilir.

9- Saç Bakımı: Aşırı kıvırcıkları açıp düzleştirebilir. Tahriş olmuş kafa derisinde rahatlama sağlayabilir. Bu amaçla kullanılacağında şampuana 1-2 damla eklemek yeterli olacaktır.

10- Diğer Faydaları: Bu yağ genel bir toniktir. Yani solunum, dolaşım, sindirim ve sinir sistemlerini güçlendirir, cildi ve kasları sıkılaştırır. (7) Tıkanıklık açıcı etkileri vardır, solunum sorunlarına iyi gelir. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili olabilir, balgam söktürür.


Bergamot yağının yan etkileri / Zararları ve Kullanımındaki riskler

Bazı kişilerde taşıyıcı yağ ile karıştırılmadan kullanıldığında ciltte tahriş yapabilir. Bazı durumlarda alerjik dermatite yol açabilir. Bu yağa alerjik veya aşırı hassas olduğunuzda: kızarıklık, kurdeşen, yanma hissi, su toplama ve ağrı görülebilir. Güvenli bir şekilde kullanmak için, seyreltilmiş yağı önce küçük bir alana uygulayıp reaksiyon olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Bir araştırmaya göre içerdiği bergapten bileşiği sebebiyle bazı kişilerde vücuda uygulandıktan sonra güneşe çıkıldığında güneş ışığına hassasiyet yapabilir. (8)

Bergamot yağının kullandığınız bazı ilaçlarla etkileşimi olabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önerilir.

Hamilelik ve Emzirmede Kullanımı: Eğer hamileyseniz ve emziriyorsanız bergamot yağı kullanmayınız. Güvenli olmadığını düşünülmektedir.

Çocuklarda Bergamot Yağı: Ağızdan büyük miktarlarda tüketilmesinin güvenli olmadığı düşünülmektedir. Çocuklar tarafından sindirim yoluyla tüketildiğinde çok ciddi yan etkiler görülebilir.


Bergamot yağı nasıl kullanılır?

  • Bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş halde duş alırken cilt üzerinde bölgesel olarak kullanılabilir.
  • Bazı kişiler tarafından oda parfümlerinin ve spreylerinin içine eklenir.
  • Çayınızın içine 1-2 damla ekleyebilir ve çayınızı Earl Grey yapabilirsiniz.
  • Sağlıklı sindirim için bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp karın bölgesine uygulanabilir.
  • Bazı kişiler cilt bakım ürünlerinin ve duş malzemelerinin içine 1-2 damla ekleyerek kullanmaktadır.

Dikkat: Bu yağ saklanırken güneş ışığından korunmalıdır, içerdiği bazı maddeler güneş ışığında zehirli hale gelebilir. Karanlık bir yerde, kavanoz ve şişelerde saklamanız önerilir.


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 7 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.