Ayva

Bir kasede 5-6 tane küçük ayva

Ayva Nedir? Neye İyi Gelir?

Ayva, elma ve armutla büyük benzerlikleri olan oldukça sıradışı bir meyvedir. Bilimsel adı Cydonia oblonga (1) olan gülgiller familyası meyvesi, Cydonia cinsi adı altındaki tek üyedir. Ağacı yapraklarını döken küçük bir ağaçtır ve meyveleri lezzet olarak çok farklı olsa da görünüş açısından armudu andırır. Ağacı sadece meyvesi için değil, pembe ve kokulu çiçekleri sebebiyle süs için de yetiştirilir.

Ayva çiçekleri
Ayva çiçekleri

Ayva, Avrasya bölgesine, Özbekistan, Ermenistan, Türkiye ve Makedonya ülkeleri ve çevresine özgü bir meyvedir. (2) 2017 yılı verilerine göre dünyanın en çok ayva üreten ülkesi Türkiye’dir. Türkiye’yi Çin ve Özbekistan takip eder. Ayvanın meyve olarak ve reçel, jöle, meyve suyu ve çeşitli tatlılarda kullanımı yaygındır. Farklı ülkelerde farklı şekillerde kullanılabilir, bazı ülkelerde genellikle meyvesinin suyu tatlandırıcı olarak kullanılır. Meyvenin sağlığa olan faydaları için kabuklu ve taze tüketilmesi çok daha iyidir.


Ayvanın Sağlığa Faydaları

1- Kanseri Önler: Kanser günümüzde en çok tartışılan hastalıkların başına gelir ve kanser riskini düşüren meyve ve sebzeler oldukça ilgi görür. Ayvada bulunan yüksek antioksidan özellik gösteren fitobesinler ve fenolik bileşenler vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmede oldukça etkilidir. Serbest radikaller hücresel metabolizmanın yan ürünleri olup sağlıklı hücrelerin mutasyonuna veya ölmesine sebep olabilir. Ayva içerdiği antioksidanlarla kanser riskinin düşmesiyle doğrudan ilişkilidir.

2- Zayıflamayı Kolaylaştırır: Kilonuzu kontrol altında tutmanın ve hızlı bir metabolizmaya sahip olmanın en etkili yollarından biri sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmaktır. Ayva diğer çoğu meyve gibi diyet lifi açısından zengindir ve sindirim sisteminin daha etkin ve düzenli olmasına etki edebilir. Ayva tüketerek daha enerjik olabilir, aşırı kilolarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.

3- Mide ve Bağırsak Hastalıklarını Tedavi Edebilir: Lifli besinler sindirim sisteminin genel fonksiyonlarını iyileştirmesinin yanında, iltihaplı bağırsak sendromu, çeşitli kanserler ve bazı diğer bağırsak hastalıklarını önleyebilir. (3) Lifin içerdiği kateşin ve epikateşin kansere sebep olan çeşitli toksinlere bağlanarak, kalın bağırsağın mukus membran dokusunu korur.

4- Cilt Bakımı: Ayvada bulunan vitamin ve antioksidanlar cildin sağlıklı ve genç kalması için güçlü faydalar sağlayabilir. Antioksidanlar ciltte serbest radikallerin sebep olduğu hasarı iyileştirebilir ve istenmeyen kırışıklık, leke ve UV radyasyonun etkileri azaltırlar. (4)

5- Tansiyonu Düzenler: Ayva önemli miktarlarda potasyum içerir. Potasyum insan vücudundaki en önemli minerallerden biridir ve tansiyon ve hücreler arası sıvı transferinde rol oynar. (5) Bu mineral kan damarları ve arterlerdeki gerilimin azalmasını ve kardiovasküler sistem üzerindeki yükün hafiflemesini sağlar. Böylece ateroskleroz gibi hastalıkların oluşması riski düşer, kalp krizi, koroner kalp hastalıkları ve felç riskleri azalır.

6- Alerjik Reaksiyonlar: Ayva alerjik reaksiyonları kontrol edebilme kapasitesiyle uzun süredir övülmektedir. (6) Püre veya jel olarak cilde uygulandığında atopik dermatid (egzama) ve benzeri cilt sorunlarına karşı etkili olabilir. Yüksek C vitamini içeriğiyle iltihaplanmanın kontrol edilmesi ve cilt sağlığının artmasına faydalıdır.

7- Bağışıklığı Güçlendirir: Daha önce de belirttiğimiz gibi ayva antioksidan açısından oldukça zengindir. Ayrıca C ve E vitamini gibi bağışıklık sistemini farklı şekillerde güçlendiren vitaminler içerir. (7) Örneğin C vitamini bağışıklık sistemini, vücuttaki patojen, virüs ve bakterilerle savaşan beyaz kan hücrelerinden daha fazla depolaması için tetikleyerek güçlendirir.

8- Kan Dolaşımı ve Saç Sağlığı: Ayvanın içerdiği mineraller arasında demir, bakır ve çinko da bulunur. Bu üç mineral ve bir dizi diğer iz mineral kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Kırmızı kan hücresi üretimi yüksek olduğunda vücuttaki kan dolaşımı artar ve organlara daha fazla oksijen taşınır. (8) Bu sayede cilde ve kafa derisine kan akışı artar ve saç kökü sağlığı ve saç uzaması tetiklenir.

9- Ülser Tedavisinde Etkili Olabilir: Ayvada bulunan fenolik bileşenler gastrik ülserin rahatlatılmasında oldukça etkili olabilir. Ayva suyunun ülser sorunu olan kişilere faydalı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca midede rahatlama sağlaması sebebiyle peptik ülser hastalığında da etkili olmaktadır.

10- Mide Bulantısı ve Kusmaya İyi Gelir: Haşlanmış veya fırınlanmış ayva mide bulantısını geçirebilir ve kusmayı durdurabilir. Ayrıca iyi bir diüretik olarak birikmiş sıvının boşaltılmasını sağlar.

11- Stresi Azaltır: İçerdiği bazı antioksidanlar stresi azaltmada etkilidir ve sakin bir zihne sahip olmanızı kolaylaştırır.

12- Ayva Çekirdeği ve Yağı: Ayva çekirdekleri ses kısıklığına karşı etkili olabilir. Ayva çekirdeği yağı terlemeyi önler, kalbi kuvvetlendirir ve karaciğer ve mideyi güçlendirir.


Ayvanın Yan Etkileri / Zararları

Ayvanın yan etkileri olduğuna ilişkin bilinen bir kanıt yoktur. Ayva tüketiminin genel olarak güvenli olduğu düşünülmektedir ve genel kanı diyete eklemek için harika bir meyve olduğu yönündedir.

Ancak ayva çekirdeği az miktarda siyanid içerir. Bu yüzden çekirdeklerden fazlaca tüketmek tehlikeli olabilir.

Ayvanın Besin Değerleri

Ayva1 Adet Orta Boy - Çekirdeksiz - 92 Gram - Çiğ
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori52.4%3
Yağ Kaynaklı Kalori0.8
Toplam Yağ0.1 g%0
Doymuş Yağ0.0 g-
Trans Yağ--
Kolesterol--
Sodyum3.7 mg%0
Toplam Karbonhidrat14.1 g%5
Diyet Lifi1.7 g%7
Şeker--
Protein0.4 g%1
C Vitamini13.8 mg%23
B6 Vitamini0.0 mg%2
Riboflavin0.0 mg%2
Bakır0.1 mg%6
Demir0.6 mg%4
Potasyum181 mg%5

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 5 Ortalama Puan: 3.8]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.