Geven Otu

Geven otu çiçekleri...

Geven Nedir? Geven Otu Neye İyi Gelir?

Geven bilimsel adı Astragalus olan baklagiller familyasından binlerce türü bulunan küçük otsu bitkilerin ortak adıdır. Çin tıbbında ve dünya genelinde tıbbi uygulamalarda geleneksel olarak kullanımı yaygındır.

2000’den fazla türü olan bitkinin, günümüzde satılan geven besin takviyelerinde en çok kullanılan iki türü Astragalus membranaceus veAstragalus mongholicus‘dur. (1) Bitkinin sağlık amacıyla en yaygın olarak kullanılan bölümü köküdür. Kökünden geven özleri, kapsüller, geven tozu ve geven çayı yapılır.

Geven kökünde sağlığa olan faydalarının sebebi sayılan, çok sayıda aktif bitkisel bileşik bulunur. Bu maddeler bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve iltihaplanmaları azaltabilir. (2) Geven otunun sağlık amacıyla; nezle, mevsimsel alerjiler, kalp hastalıkları, böbrek hastalığı, kronik halsizlik ve çok sayıda diğer kullanımı bulunur. Bitkinin ünü adaptojen ve anti-aging etkileri olduğu iddiaları sebebiyle hızla artmıştır. Adaptojenler vücudun kimyasal doğası değiştirebilir ve farklı uyaranlara adapte olunmasını sağlayarak vücudu daha sağlıklı yapabilir.

Geven Otunun Faydaları Nelerdir?

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Geven otu bağışıklık sistemini güçlendirebilecek bitki bileşikleri içerir. Bağışıklık sisteminin birincil görevi olan; vücudu zararlı işgalcilerden, bakteri, mikrop ve virüslerden koruma görevini daha iyi yapmasını sağlayabilir.

Bazı kanıtlara göre geven otu beyaz kan hücreleri üretimini artırır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde; farelerde enfeksiyona sebep olan bakteri ve virüsleri öldürmüştür. (3) Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve karaciğer enfeksiyonlarına karşı koruyabilir.

2- Kalp Sağlığını Korur, Kalp Fonksiyonlarını İyileştirir: Çeşitli kalp hastalıklarında kalp sağlığını artırır. Bitki kan damarlarını genişletir ve kalpten pompalanan kan miktarını artırır. (4) Bir klinik araştırmasında, kalp yetmezliği olan hastalara, konvansiyonel tedavinin yanı sıra, iki hafta boyunca günde iki sefer 2.25 gram geven otu verilmiştir. Hastalar kalp fonksiyonlarında sadece standart tedaviyi görenlere göre büyük iyileşmeler yaşamıştır. (5) Bu bulguları destekleyen başka araştırmalar olduğu gibi (6); kalp yetmezliği hastalarının geven otundan fayda görmediğini belirten araştırmalar da vardır. (7) Ayrıca bazı diğer bulgular geven otunun kalp kası iltihabı (miyokardit) belirtilerini azalttığını belirtmektedir. (8)

3- Kemoterapinin Yan Etkilerini Hafifletebilir: Bazı araştırmalara göre geven otu kemoterapinin bazı yan etkilerini azaltabilir. Örneğin bir araştırmada; damardan verilen geven, mide bulantısını %36, kusmayı %50 ve ishali ise hastaların %59’unda azaltmıştır. (9) Aynı şekilde kolon kanseri için kemoterapi gören kişilerde bitkinin kusma ve mide bulantısını azalttığı belirlenmiştir.

4- Kan Şekeri Seviyelerini Kontrol Eder: Geven otu Çin’de diyabet kontrolü için en sık kullanılan bitkidir. (10) Araştırmalarda geven kullanımının şeker metabolizmasını iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü belirlenmiştir. Bir araştırmaya göre ayrıca zayıflamaya yardımcı olmuştur. (11)

5- Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir: Geven otu böbreklere kan akışını ve böbrek laboratuvar göstergelerini iyileştirerek (idrardaki protein oranı vb.) böbrek sağlığını artırabilir. Proteinüri idrarda aşırı miktarda protein olduğu zaman ortaya çıkan ve böbreklerin hasarlı olduğunu veya normal çalışmadığını gösteren bir durumdur. Birden fazla araştırmada geven otunun idrardaki protein miktarlarını düzenlediği gösterilmiştir. (12) Geven ayrıca böbrek fonksiyonları düşük olan kişilerde böbrek enfeksiyonlarını önleyebilir. Örneğin 3-6 ay boyunca günde 7.5-15 gram arası geven otu kullanıldığında nefrotik sendromu olan kişilerde enfeksiyon riski %38 düşmüştür. (13)

Geven otu kökü...
Geven otu kökü – Geven otunun tıbbi amaçlarla en yaygın kullanılan bölümü köküdür.

6- Alerji Belirtilerini Hafifletir: Milyonlarca insan ilkbahar ve güzde zamanlarının büyük kısmını mevsimsel alerjilerle uğraşarak geçirir. Bahar nezlesi tamamen önlenemese de geven otu kökü alerjik reaksiyonların şiddetini azaltmada oldukça iddialıdır. Geven otunun içerdiği kimyasal bileşenlerin burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve diğer tahriş edici belirtileri histamin salınımını önleyerek giderdiği düşünülmektedir.

7- Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler: Hastalanmadan önce geven otu kullanmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra içerdiği antioksidanlar serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur.

8- Kansızlığın Önlenmesine Yardımcı Olur: Geven otu kan damarlarının güçlenmesine ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olabilir. (14)

9- Cilt Sağlığına İyi Gelir: 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre ağızdan geven otu kullanılması atopik dermatit (egzama) belirtilerini azaltır ve cilt sağlığını artırır. (15)

10- Mide Kanserini Önler: Kanserin tedavisi üzerine yapılan çalışmalar onlarca yıldır devam etmektedir ve günümüzde hala tam olarak çözülebilmiş değildir. Araştırmalara göre geven otunda bulunan saponinler mide kanserlerinin hayatta kalması için gereken oksijeni almalarını önleyerek, kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. (16) Bu etkiler özellikle kanserin erken aşamalarında görülmektedir.


11- Stresi Azaltır: Stres hormonları önlenmediği taktirde sağlıklı bir sistemi mahvedebilir, yüksek anksiyete ve kronik stres çok tehlikeli olabilir. Bu yüzden rahatlatıcı faaliyetler ve besinler önemlidir. Geven otu stres seviyelerini düşürür ve huzur ve sakinlik sağlayabilir. Ani ruhsal değişimler yaşayan ve kalıcı sinirliliği olan kişiler için geven otu kullanmak hormon seviyelerini düzenleyebilir.

12- Uyku Sorunlarını Tedavi Edebilir: İnsomnia, uykusuzluk ve düzensiz uyku gibi sorunlarınız varsa, geven otu kökü tüketmek sağlıklı sirkadiyen ritme geri dönmenize hızlı biçimde yardımcı olabilir. (17)

13- Anti-Aging Özellikleri Vardır: Geven otunun gençleştirici etkileri sebebiyle kullanımı belki de en popüler kullanım amacıdır. Geven otunun antioksidan etkileri üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapılmıştır. Bitki yüzdeki yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde azaltır, dokuların iyileşmesini uyarır, serbest radikalleri etkisizleştirir ve kronik hastalıkları önleyebilir. Etkili anti-aging özellikleri sebebiyle her gün daha fazla kişi geven otu besin desteklerini kullanmaktadır. Özellikle ciltteki lekeler, kırışıklıklar ve kızarıklıklar üzerinde etkili olabilir.

Geven Otunun Yan Etkileri / Zararları

Geven otu çoğu yetişkin için ağızdan kullanıldığında veya bir doktor gözetiminde damardan kullanıldığında güvenlidir. Ağızdan kullanımlarda günde 60 gram geven otunun 4 ay süreyle kullanılması güvenlidir. Geven otu kullanımı kaşıntılı ve kızarık cilt, burun akıntısı ve mide rahatsızlığı yapabilir. Kullanmadan önce aşağıdaki özel durumlardan haberdar olmanız gerekmektedir. (18)

Hamilelik ve Emzirme Süresince Geven Otu Kullanımı: Hamilelik esnasında kullanımının güvenli olup olmadığı hakkında yeterli bilgi yoktur. Bazı laboratuvar araştırmalarına göre anne ve cenin için toksik etkiler yapabilir. Hamilelik ve emzirme esnasında kullanmanız önerilmez. Bazı kaynaklar doktor gözetiminde kontrollü olarak kullanılabileceğini belirtir. (19)

MS, lupus, romatoid artrit ve diğer oto-immün hastalıklar: Geven otu bağışıklık sistemini daha aktif hale getirebilir. Bu durum oto-immün hastalıkların durumunu kötüleştirebilir. Bu ve benzeri durumu olanlar geven otu kullanmaktan kaçınmalıdır. (18)

Organ Nakli: Organ nakli olan kişiler geven otu kullanmamalıdır. Organ nakli sonrası kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek organ reddine sebep olabilir. (19)


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.