Arnika Yağı (Arnica montana)

Arnika nedir? Arnika yağı neye iyi gelir?

Arnika, mastı veya öküzgözü çiçeği...
Arnika çiçeği, diğer isimleri Mastı ve Öküzgözü’dür.

Arnika yağı ülkemizde kullanımı ve satışı olan ancak az bilinen bitkisel esans yağlardan biridir. Bu yağ papatyagiller ailesinden çok yıllık çiçekli bir bitki olan arnica montana‘dan (Mastı, Öküzgözü Çiçeği) üretilir. Bitki Avrupa Kıtası’nın yerlisidir, ülkemizde de yetişir. Bitkiden üretilen solgun sarı renkteki yağ çok kullanışlıdır. Sıklıkla kozmetik ve cilt bakımı ürünlerine eklenir, sabunlarda ve şampuanlarda çok düşük miktarlarda yer alabilir. Saf arnika yağı sadece bölgesel olarak cilt üzerinde kullanmak için elverişlidir; ancak yine de alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Yağın çok sayıda faydası ve bazı yan etkilerinin sebebi içerdiği miristik, palmitik, linoleik ve oleik asitler gibi mono ve poli-doymamış yağ asitleri ve diğer uçucu bileşiklerdir.

Arnika yağı genellikle artrit ağrısı, kronik iltihaplanma sorunları, saç kaybı, ciltte lekeler, zayıf bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon ve kolesterol, baş ağrısı, sinir sorunları, oksidatif stres ve akne gibi sorunları olan kişiler tarafından kullanılır.

Arnika yağının faydaları nelerdir?

1- Cilt Bakımı: Arnika yağının bölgesel olarak uygulanması egzama, sedef, gül hastalığı ve hatta akne gibi iltihaplı hastalıklarda yaygındır. İçerdiği aktif bileşikler normal miktarlarda yağ kullanıldığında ciltteki iltihaplanmaları azaltır. (1) Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde, oksidatif stresi azaltır ve kırışıklık ve lekeler gibi yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

2- Migreni Rahatlatır: Analjezik özellikleri iyi bilinir. Enseye veya şakaklara birkaç damla yağ damlatılarak masaj yapıldığında hızlı biçimde migren ve baş ağrısını giderebilir. (2) Yağın aromaterapide kullanımı cazip olsa da buharlaştırarak veya soluyarak kullanmayınız.

3- Kardiovasküler Sağlığı Güçlendirir: İçerisindeki iyi yağlar tansiyonu ve kolesterol seviyelerini düşürebilir. Oleik asit ve lonoleik asit özellikle iltihaplanmaları azaltmak ve daha sağlıklı bir metabolizmaya kavuşmak için iyidir; bu sayede ateroskleroz ve diğer kalp sorunları riski düşer. (3)

4- Artrit Ağrısını Azaltır: Arnika yağının ender yeteneklerinden biri beyaz kan hücreleri üretimini uyarmasıdır. (4) Bu savunma hücreleri eklem ve kaslarda genellikle artritle beraber görülen iltihapların azaltılmasına yardımcı olur.

5- Ciltteki Yaralanma ve Lekeleri Tedavi Eder: Bölgesel olarak yaraların ve hasarlı kasların üzerinde uygulandığında bu bölgelerde kan dolaşımını uyarır, gerekli besin ve oksijenin taşınarak sağlıklı yeni hücreler ve yeni kan damarları oluşumunun gerçekleşmesini kolaylaştırır. Açık yaralara uygulanması tehlikeli olabilir.

6- Kan Dolaşımını Artırır: Kardiovasküler sistemdeki pıhtılaşmaları azaltarak kan dolaşımını artırır, tansiyonun düşmesine yardım eder ve kan pıhtılarının oluşmasını önler. Bu sayede ayrıca enerji artırılır ve vücut genelinde iyileşme sağlanır.

7- Saç Dökülmesini Önler: Saçlar için önemli besinler, vitaminler ve yağ asitleri açısından zengindir, saç uzamasını hızlandırır, kafa derisini erken saç kaybına yol açan enfeksiyonlardan ve oksidatif stresten korur. (5)

8- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Çok sayıda bilimsel araştırma arnika yağının bağışıklık sisteminin önemli hücreleri olan beyaz kan hücreleri üretimini ve aktifliğini artırdığını belirtir. Bu sayede bakteri ve virüslere karşı olan direnç artar. Yağı bölgesel olarak cildinize uyguladığınızda tamamen emilmesi 3 saatten az sürer ve vücut genelinde aktif hale gelir.


9- Antioksidan Özellikleri Vardır: Bu yağ hakkında özellikle içerdiği faydalı yağ asitleri ön plana çıksa da içerisinde ayrıca kronik hastalıklara karşı koruyan sesquiterpenler, timol ve diğer kuvvetli antioksidanlar bulunur.

Arnika yağının yan etkileri / zararları

Arnika yağının kullanımı beraberinde bazı belirli yan etkiler görülebilir. Özellikle kanama düzensizlikleri, cilt iltihaplanması, mide stresi, kardiovasküler ve sinir sistemi komplikasyonları, baş dönmesi ve hamilelikte sorunlar ortaya çıkabilir. Kullanmadan önce bu durumların bilincinde olmanız ve gerekirse kullanmamanız önerilir. Özel durumları aşağıda bulabilirsiniz.

Mide Rahatsızlıkları: Ağızdan kullanımı önerilmez ve yüksek miktarlarda sindirilirse toksik etki gösterir. Seyreltilmiş bir formunu kullansanız bile midede rahatsızlık, ağrı, bulantı, ishal ve kusma yapabilir.

Kanama Sorunları: Aşırı miktarlarda kullanılırsa ölümcül kanamalara yol açabilir. Yukarıda aktarıldığı gibi sindirilmesi bir doktor tarafından onaylanmadıkça hiçbir koşulda önerilmez.

Hamilelik: Hamile ve emziren annelere önerilmez. Güçlü ve uyarıcı bir yağdır, toksin maddeler bebeğe geçebilir veya erken doğuma sebep olabilir.

Kalp Sorunları: Güçlü etkileri kalp atışında düzensizlikler yapabilir ve bazı kişilerde (özellikle kalp sorunu olanlarda) sıra dışı çarpıntılara yol açabilir. Eğer belirli bir kalp hastalığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Sinirsel Problemler: Epilepsi veya kas spazmı gibi sinirsel düzensizliği olan kişilerde komplikasyona yol açtığına ilişkin sınırlı sayıda raporlar vardır.

Açık Yaralar: Çoğu kişi doğal esans yağların yaraları enfeksiyondan koruduğunu ve iyileşmeyi hızlandırdığını düşünür. Ancak arnika yağının açık yaralarda kullanılması toksik olabilir, kaçınılmalıdır. Güçlü bir yağ olduğu için cilt üzerinde normal kullanımı bile zaman zaman iltihaplanmalara yol açabilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.