Argan Yağı

Argan yağı nedir? Neye iyi gelir?

Argan yağı hem mutfakta hem de kozmetik amaçlı kullanılır. Kuzey Afrika’da ve diğer ülkelerde kuskus, salata ve soslara eklenmesi yaygındır. Çekirdeklerden yapılan pürenin de mutfak kullanımı vardır. Yağı ise çeşitli durumlarda cilde doğrudan uygulanabilir veya diğer krem ve taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Çok sayıda kişi ayrıca saçları için argan yağı kullanmaktadır.

Doğal bir yağ olarak çok yönlüdür, hem vücut içinde sindirilerek hem de vücut dışında güvenle kullanılabilir. (1) Fas’ta sınırlı miktarda kaynaklardan üretilmesi sebebiyle fiyatı yüksektir ancak artan talep sebebiyle üretimin artırılması söz konusudur.

Argan ağacının en çok bulunduğu ülke olan Fas’ta çekirdeklerinden argan yağı üretiminin mümkün olduğu birden fazla ağaç türü vardır. Bilimsel adı Argania spinosa olan ağacın çekirdeklerinden elde edilen argan yağı (2) sağlığa ve özellikle güzelliğe olan faydalarından dolayı giderek daha da ünlenmektedir.


Argan yağının faydaları

1- Cilt Bakımı: En iyi bilinen ve tercih edilme sebebi olan etkisi cilt bakımıdır. Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre içerdiği triterpenoidler ve diğer organik bileşikler yaş lekeleri ve yara izlerinin giderilmesinde etkilidir ve hatta akne, sivilce ve dermatitin şiddetini azaltır. (3) Erken yaşlanmanın ciddi bir problem olduğu günümüzde, bu güçlü yağ cildin elastikliğinin korumasına, yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına ve genç görünmeye faydalı olur. Cilde ve yüze olan detaylı faydaları ve kullanım şekilleri için ilgili başlığı okuyabilirsiniz.

2- Kalp Sağlığını Güçlendirir: Pahalı olduğu için pişirme yağı olarak kullanılması yaygın değildir ancak yine de diğer yağlara kıyasla çok daha sağlıklıdır ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardım eder. (4) Kötü kolesterolü düşürerek ateroskleroz, kalp krizi, felç ve diğer ciddi kalp sorunları önlenebilir.

3- Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olabilir: Avrupa Kanserin Önlenmesi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre; argan yağı kanserli hücre oluşumunu önleyen antioksidanlar ve triterpenoidler içerir. (5)

4- Sindirimi İyileştirir: Çoğu kişi doğru beslendiği halde zayıf mide ve bağırsak sistemi sebebiyle besinleri düzgün sindiremez. Argan yağındaki organik bileşikler daha etkili bir sindirim ve daha yüksek besin emilimi sağlar.

5- Saç Bakımı: Eğer kırık saç sorununuz varsa argan yağı kullanabilirsiniz. Yağın doğrudan saça uygulanması hızlı ve etkili bir çözümdür. Ayrıca çoğu yeni saç bakım ürününde argan yağı bulunur ki yüksek miktarda E vitamini içerir, saçı yeniler, saç köklerini korur, parlaklık katar ve güzel görünmesini sağlar. Saç bakımında argan yağının diğer faydalarını ve nasıl kullanıldığını okumak için ilgili başlığa göz atabilirsiniz.

6- Tırnak Sağlığını ve Kalitesini İyileştirir: Sağlıksız tırnaklar sadece itici değil ayrıca bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar için de müsaittir. Doğal antibakteriyel olan yağ, tırnak yataklarını çok çeşitli enfeksiyonlardan korur, tırnakların renk ve görünümünü iyileştirir.


7- Karaciğer Sağlığını Artırır: Karaciğer vücuttaki en hassas ve önemli organlardan biridir. Çok sayıda önemli görevinin yanı sıra yaşam boyunca zehirli maddelerin temizlenmesi ve yabancı organizmalara karşı vücudun korunması görevlerini yapar. (6) Argan yağı kullanarak karaciğerinizi de güçlendirirsiniz.

8- Yaraların İyileşmesini Hızlandırır: Cildinizde yaralanma veya başka tür bir hasar varsa, bu yağ iyileşmesini hızlandırabilir ve enfeksiyonları önler. Yağı tüketmekte yaraların iyileşmesine fayda sağlar ancak doğrudan kullanıldığında daha etkilidir.

Uyarı: Argan yağının zararları

Argan yağı kullanmanın yaygın bir yan etkisi yoktur ancak sınırlı sayıda, ciltte lekelenmeler halinde alerjik reaksiyon raporları vardır ve ekstrem bir vakada anafilaksi görülmüştür. Herhangi bir bitkisel sağlık uygulamasını rejiminize eklemeden önce daima doktorunuza danışmalısınız ve argan yağını güvenilir kaynaklardan almanız önerilir.

Argan yağının yüze ve cilde faydaları – Nasıl kullanılır?

Yüz İçin Argan Yağı Kullanımı: Argan yağı yüzü temizler ve nemlendirir, sivilceye sebep olmaz, ayrıca sivilce miktarını minimize eder.

  1. Yüz Nemlendiricisi Kullanımı: Birkaç damla saf argan yağını yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Sabah ve geceleri yüz temizliğinden sonra daha etkili olur, ayrıca serum gibi kullanılabilir.
  2. Yenileyici Bir Yüz Maskesi Olarak Kullanılabilir: Üç çay kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı bal ve limon suyu ve üç damla argan yağı karıştırılarak yüz maskesi hazırlanır. On dakika yüzde bekletildikten sonra ılık su ile temizlenebilir.
  3. Dudakların Eksfoliye Edilmesi ve Nemlendirilmesi: Kahverengi şeker, doğal vanilya özü ve birkaç damla argan yağı karışımıyla dudaklara masaj yapılabilir. Dudakların pürüzsüz ve nemli kalmasını sağlar. Daha sonra dudaklar yıkanmalıdır.
  4. Yüze Parıltı Katar: Bronzlaştırıcıya veya fondötene birkaç damla ekleyerek yüzünüze hayat dolu ve açık tonlu bir parlaklık katabilirsiniz.

Cilt İçin Argan Yağı Kullanımı:

Doğal, bitkisel bir yağ olarak cilt için oldukça faydalıdır, cildin doğal bariyer işlevinin onarılmasında potansiyel olarak faydalıdır. Bölgesel kullanımı hücre üretimini artırır, cilde sağlık katar ve korur, ayrıca erken yaşlanmaya karşı koruyabilir.

Canlandırıcı özelliklerinden faydalanmak için argan yağını losyon veya vücut kreminize ekleyebilirsiniz.

  1. Çatlak İzlerinin Minimize Edilmesine Yardımcı Olur: 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre argan yağı cilt elastikiyetini artırarak izlerin azalmasına yardımcı olmuştur.
  2. Traş Lekeleri ve Kıyafet İzlerine İyi Gelir: Hem erkeklerde hem de kadınlarda traş makinelerinin yaptığı hasara karşı korur ve iyileştirir.
  3. Çatlamış Topukları Yumuşatır: Argan yağı, bal mumu, bal ve sığla yağı kullanılarak hazırlanan karışımlar topuk sorunlarına iyi gelir. En iyi netice için karışımın gece boyu topukta kalması gerekir.

Saç bakımında argan yağı ve kullanımları

Argan yağı sıklıkla şampuan ve şekillendiricilere eklenir. Saç dokusunu kaplayarak saçları kuruluktan ve çevresel hasardan korur. Saçı besler, saç kırıklarını onarır ve stil verme ve fırçalamada daha az hasar görmesini sağlar.

  1. Kepeği ve Kafa Derisi Kuruluğunu Önler: İçerisindeki yağ asitleri kafa derisinin kurumasını önler ve ciltteki iltihaplanmaları azaltır. 5-6 damla yağ kullanarak kafanıza masaj yapabilirsiniz. Yağın birkaç saat veya bütün gece kafanızda kalması önemlidir, bu amaçla bir bone vb. kullanabilirsiniz. En iyi netice için haftada en az iki sefer kullanmanız önerilir.
  2. Saç Ucu Kırıklarına ve Kıvırcık Saç Sorunlarına İyi Gelir: Yumuşak, parlak ve daha kolay şekillenen saçlar için kondisyoner olarak kullanılabilir. Hatta kıvırcık ve düzensiz saçları kontrol etmede hindistan cevizi yağından daha iyi olduğu söylenmektedir.
  3. Saçları Güneş ve Deniz Hasarından Korur: Uzun süreli güneşte kalmanın zararlı etkilerinden birkaç damla argan yağı kullanarak korunabilirsiniz.

Bu yağ sakal uzatmayı seven erkekler için de kullanışlıdır. Aslında bazı özel sakal ürünlerinin içerisinde yer alır. Sakalı terbiye eder ve yumuşatır, ayrıca şekil vermeyi kolaylaştırıcı ajan etkisi yapar.

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.