Ararot (Maranta Nişastası)

Ararot faydaları nelerdir ? Ararot kaç kaloridir?

Ararot (Maranta Nişastası) Nedir? Neye İyi Gelir?

Kısa Özet

 • Ararot teknik olarak bir bitki değildir. Yoğun besin değeri taşıyan Maranta familyası bitkileri köklerinden elde edilen nişastanın adıdır.
 • Bitki ilkel kültürlerde zehirli okların tedavisinde, akrep ve örümcek gibi zehirli hayvanların ısırıklarının ve kangrenin tedavisinde kullanılmıştır.
 • Glütensiz bir nişasta olan ararot harika bir kıvam artırıcıdır. Bu amaçla tatlılar, soslar ve güveçlerde kullanılır. Harika bağlayıcı özelliği ile de et/kıyma karışımlarında kullanılmaktadır.
 • Ararot doğum kusurlarını önleyip, sağlıklı gelişmeyi sağlayabilir. Kan dolaşımını, tansiyonu, vücut ağırlığını (kilo) ve sindirimi düzenler.

7000 yıldır ararot çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Son yıllarda çoğunlukla mısır nişastasına alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ararot yukarıda da değinildiği gibi aslında nişastanın adıdır. Bu nişasta Maranta bitkisinin kök sisteminden elde edilir ve bu bitkinin her coğrafi bölgede farklı çeşitleri mevcuttur.

Üreticiler nişastayı üretmek için gelişmiş teknikler uygular. Ararot tozu elde etmek için bitki önce sıcak suda bekletilir ve suyu emer, daha sonra yumruların kabukları soyulur. Ardından yumrular ezilerek püre haline getirilir. Sonra da bu püre yıkanarak nişastası ayrılır. Ayrılan nişasta toz haline getirilir. (1)

Ararotun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • pH Dengesini Düzenler: Kalsiyum klorid şeklinde içeriğinde bulunan kalsiyumda asit ve alkali dengesinin sağlanmasında önemli rol oynar. (2)
 • Sindirim: İçerisindeki lifler sağlıklı boşaltımı sağlar. Ayrıca bu sayede kan şekeri düzenlenir ve diyabete karşı önlem alınır.
 • Kan Dolaşımı: İçerisindeki bakır ve demir kırmızı kan hücreleri için çok önemlidir. Halsizlik, zayıflık ve kansızlığı önler. Ayrıca artmış dolaşım vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar, bu sayede daha enerjik bir hayat sürülebilir.
 • Kolesterolü Düşürür: Ararot safra üretimini artırır. Bu sayede safra kesesinde daha fazla kolesterol kullanılır.
 • Zayıflama: Patates ve diğer nişastalı besinlerle kıyaslanınca ararot lif ve diğer besinler açısından daha zengindir. Bu sayede açlık hissini ortadan kaldırır.
 • Büyüme ve Gelişim: Ararot bütün diğer kök sebzelerinden ve nişastalardan daha fazla protein barındırır. Sağlıklı büyüme ve gelişime yardımcı olur, sindirimi daha kolaydır.
 • Doğum Kusurlarını Engelleme: İçerisindeki folat (B9 vitamini) bolca bulunur. 100 gramında günlük ihtiyacın %84’ü karşılanır. (128 gram bir kasedir.) Hamilelik sırasında B9 vitamini alan kadınlar daha sağlıklı çocuklar doğurmaktadır.
 • Kalp Sağlığı: İçerisindeki yüksek miktardaki potasyum ile kan damarlarını ve arterleri yumuşatır, kalp krizine, tansiyona ve inmelere karşı korur. Beyin sağlığı için beyine oksijen akışını artırır.

Ararot ( Maranta Nişastası) Besin Değerleri / 100 gr için

 DeğerGünlük İhtiyaç % Karşılama Oranı
Kalori65 Kcal3%
Karbonhidratlar13.39 g10%
Protein4.24 g7.5%
Toplam Yağ0.20 g1 %
Kolesterol00
Diyet Lifi1.3 g3.5%
Vitaminler
Folat (B9 Vitamini)338 μg84%
Niasin (B3 Vitamini)1.693 m10.5%
Piridoksin (B6 Vitamini)0.266 mg20%
Riboflavin (B2 Vitamini)0.059 mg4.5%
Tiamin (B1 Vitamini)0.143 mg12%
Vitamin A19 IU<1%
Vitamin C1.9 mg3%
Mineraller
Kalsiyum6 mg0.6%
Bakır0.121 mg 13.5%
Demir2.22 mg28%
Magnezyum25 mg6%
Mangan0.174 mg7.5%
Fosfor98 mg14%
Selenyum0.7 µg1%
Çinko0.63 mg6%
Elektrolitler
Sodyum26 mg1.5%
Potasyum454 mg10%
Fitobesinler
Karoten-ß11 µg

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 3.3]

Ararot (Maranta Nişastası)” hakkında 3 yorum var.

 1. harika bilgiler çok teşekkürler. ararot bulması biraz zor ama internet üzerinde, bazı pazarlarda ve aktarlarda bulunabiliyor.

 2. bu tahıl acaba sporcular için faydalı olabilir mi? içinde çok fazla protein yok ama ben bi yerden kas kaybını azalttığını işittim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.