Anason Yağı

Anason esans yağı...

Anason yağı nedir? Neye iyi gelir?

Anason antik zamanlardan beri bir baharat ve çok sayıda yemek ve içecek için tatlandırıcı ajan olarak kullanılmaktadır. Bitkinin bu gün sahip olduğu ünün asıl sebebi bazı alkollü içkilerde yaygın olarak kullanılmasıdır. Bitki ve yağı tıbbi amaçlarla kullanıldığında çok sayıda kişinin haberdar olmadığı faydalar sağlayabilir. Anasonun tıbbi özellikler antik Mısır, Yunanistan ve Roma’da binlerce yıl önce bilinmekteydi. Bitkinin tıbbi olarak kullanımlarında en yaygın olarak anason esans yağı tercih edilir. Bu yağ, bilimsel adı Pimpinella Anisum olan anason bitkisinin kurutulmuş meyvelerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Eğer piyasada bulunan hazır anason yağlarını kullanmak istemiyorsanız; kuru anason tohumları ve taşıyıcı bir yağ kullanarak evde kendi anason yağınızı yapabilirsiniz.

Anason yağının içerisindeki temel bileşen anetoldür ve yağın %90’ını oluşturur, bitkinin karakteristik kokusunun sebebi bu maddedir. İçerdiği diğer maddeler; alfa-pinen, anisaldehid, beta pinen, kampen, linalol, trans-anetol, safrol ve asetanisoldür.

Yağın sağlığa faydalarının sebebi; anti-epileptik, anti-histerik, antiromatizmal, antiseptik, antispazmodik, müshil, karminatif (gaz çıkartıcı), kordiyal (kalbi güçlendirici), dekonjestan, sindirimi kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, böcek öldürücü, sakinleştirici, uyarıcı ve vermifüj (parazit/bağırsak kurdu öldürücü) özellikte maddeler içermesidir. Detaylar ve sağlığa faydaları için sonraki başlığı okuyabilirsiniz.


Anason yağının faydaları nelerdir?

1- Anti-epileptik ve anti-histerik özellikleri vardır: Yağ narkotik ve sedatif etkileri sebebiyle yüksek dozlarda kullanıldığında kan dolaşımı, solunum ve sinirsel cevapları yavaşlatarak epilepsi ve histeri krizlerini sakinleştirebilir. Bu etkiler yağın düşük dozajlarda görülen uyarıcı ve kalbi güçlendirici etkilerinin tam tersidir. Anason yağı sinirsel sorunları, ekstrem reaksiyonları ve kasılmaları rahatlatmada etkilidir. Bu etkileri uzun süredir bilinmekte ve kullanılmaktadır ancak bu amaçlarla yüksek dozların özellikle çocuklarda yan etkilere sebep olma ihtimali olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.

2- Antiromatizmaldir: Anason yağı romatizmal ve artritik ağrılarda, kan dolaşımını uyararak ve etkilenmiş bölgelerde ağrı hissiyatını azaltarak rahatlama sağlayabilir.

3- Antiseptiktir: Yağ yaralar üzerinde kullanıldığında etkili bir koruyucu katman oluşturur ve enfeksiyon ve kan zehirlenmesine karşı korur. Bu sayede yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

4- Anason yağı antispazmodiktir: Spazm kaynaklı görülen durumlar ve rahatsızlıklar, kramp, öksürük, ağrı, ishal, sinirsel sorunlar ve kasılmalardır. Spazmlar, solunum yollarının, kasların, sinirlerin, kan damarlarının ve iç organların aşırı kasılmalarıdır ve şiddetli öksürük, kramp, sinirsel sorunlar, kan dolaşımı sorunları, mide ve göğüs ağrıları ve diğer semptomlara sebep olur. Anason yağı doğal bir rahatlatıcı ve antispazmodik olarak aşırı kasılmaları önleyebilir ve yukarıda sayılan sorunlarda rahatlama sağlayabilir.

5- Müshil özellikleri vardır: Hafif bağırsak boşaltıcı etkileri vardır ancak kullanması güvenlidir. Diğer sentetik ve sert müshillerle kıyaslanınca mide ve karaciğere rahatsızlık vermez, yorgunluk ve halsizlik yapmaz. Düşük dozlarda kullanıldığında kabızlığı, aşırı gazı ve sindirim sorunlarını tedavi eder.

Anason bitkisi ve çiçekleri...
Anason bitkisi ve çiçekleri…

6- Gaz çıkarıcıdır: Gaz problemlerinden kurtulmanın ne kadar rahatlatıcı olduğunu sadece yaşayanlar bilir. Çok ciddi bir rahatsızlıktır ve kısa sürede tedavi edilmelidir. Sindirim güçlüğüne, midede şişkinliğe, akut göğüs ağrısına, mide ağrılarına, kas kramp ve ağrılarına ve hatta kronikleşirse saç kaybı ve görme sorunlarına yol açar. Anason esans yağı gaz çıkarımını ve sindirimi artırır ve yeni gaz oluşumunu önler.

7- Kordiyaldir, kalbe iyi gelir: Bu yağın solunum ve dolaşım sistemleri üzerindeki sakin ve ısıtıcı etkileri yağı kordiyal yapar. Bu sayede soğuk algınlığı, balgam birikimi, romatizma ve artrit gibi sorunlara iyi gelir.

8- Dekonjestandır: Anason yağı akciğerlerdeki tıkanıklıkları temizlemede, astım ve bronşit gibi hastalıklarda çok etkili olabilir.

9- Sindirime yardımcı olur: Anason ve anason yağının bu özelliği sindirimi artırmak için yaygın olarak kullanılır. Anason tohumu çiğnemek eski bir gelenektir veya anason içeren tatlılar tüketmek ve bir bardak ılık suya birkaç damla anason yağı damlatmak bu amaçla uygulanan yöntemlerdir. Özellikle ağır bir yemekten sonra kullanışlıdır.

10- Solunum düzensizliklerini tedavi eder: Bu yağ balgam söktürücü olarak dikkatleri üzerinde toplar ve bu konuda etkileyici bir ünü vardır. Ciğerlerde birikmiş mukus ve balgamı gevşetir, öksürüğü rahatlatır, göğüsteki ağırlığı kaldırabilir, nefes alma güçlüklerinde, astım, bronşit, tıkanıklık ve diğer solunum düzensizliklerinde faydalı olur. Anason tohumlarında bu esans yağ bulunduğu için tohumlar, katran ve balgamı gevşetmek için tütün gibi içilebilir.

11- Böcek öldürücüdür: Anason yağı böceklere ve küçük hayvanlara toksiktir, kokusu böcekleri uzak tutar. Bu sebeple bulunulan ortama yağın veya buharın yayılması böcekleri uzak tutacaktır.

12- Sakinleştiricidir: Narkotik ve uyuşturucu etkileri sebebiyle; anksiyete, sinirsel dalgalanmalar, depresyon, sinirlilik ve stres ve uykusuzluk gibi sorunlara karşı kullanılır. Bu etkiler özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında görülür. Ancak yüksek dozlar kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır ve narkotik etkileri dikkatle takip edilmelidir.

13- Düşük dozlarda uyarıcıdır: Anason yağının uyarıcı etkileri vardır. Kan dolaşımını uyarır ve romatizma ve artriti rahatlatır, enzim ve hormon salgılanmasını artırır. Bütün metabolizmayı güçlendirebilir ve sinir sistemini uyararak beyni daha uyanık ve aktif yapabilir.

14- Vermifüjdür (Parazit ve bağırsak kurdu öldürücü): Bu etkiler böcek öldürücü özelliklerinin bir diğer yönüdür. Bağırsaklarda bulunan bağırsak kurtlarını öldürebilir. Bu etkileri özellikle bağırsak kurtlarından daha yaygın olarak etkilenen çocuklar üzerinde faydalı olabilir.


Anason yağının zararları nedir? / Özel durumlar

Anason yağı insan tüketimi için genellikle güvenlidir. Tüketildiğinde ve normal seviyelerde kullanıldığında tehlike oluşturmaz. (1) Ancak yüksek dozlarda kullanıldığında anason östrojenik bir ajan olduğu için hormon hassasiyeti olan belirli kanser türlerinin durumunu kötüleştirebilir. (2)

Anason yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Eğer polen, kereviz ve havuca alerjiniz varsa anason yağı sizde alerji yapabilir. Bu durumlarda 1-5 ml arası anason yağı mide bulantısı, kusma, kasılmalar ve akciğer ödemi yapabilir. Aşağıdaki alerjik reaksiyonlar ve durumlar görüldüğünde zaman kaybetmeden doktora görünmeniz önerilir. (1)

  • Herhangi bir alerjik reaksiyon
  • Ağız ve dudak iltihaplanması
  • Mide bulantısı, kusma, kasılma ve nöbetler
  • Ciltte tahriş

Hamilelik ve emzirmede anason yağı kullanımı: Hamile ve emziren anneler bu yağdan fayda görebilir. Özellikle anne sütünü artırmada, normal adet görmede ve ağrıyı azaltmada faydalıdır.

Çocuk ve bebeklerde anason yağı kullanımı: Yüksek dozlarda çocuklarda kullanılması tehlikeli olabilir. Anason tohumunun ve yağının çocuklarda normal ve düşük miktarlarda kullanılması güvenlidir. Bebeklerin ve küçük çocukların cildine doğrudan uygulanması tehlikeli olabilir.


Kaynaklar ve referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.