Amla (Hint Üzümü)

Taze amla (hint üzümü) meyveleri ve yaprakları...

Amla (Hint Üzümü) Nedir? Neye İyi Gelir?

Orta boy bir amla (hint üzümü) meyvesi ağacı...
Orta boy bir amla (hint üzümü) meyvesi ağacı…

Amla (Phyllanthus emblica) veya diğer yaygın kullanılan ismiyle Hint üzümü, Hindistan, Orta Doğu ve bazı Asya ülkelerinin yerlisi olan, aşırı ekşi ve besin değeri yüksek bir ağaç meyvesidir. Güçlü antioksidan etkileri sebebiyle Ayurvedik tıpta cilt ve saç sağlığını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. ( Ayurvedik tıp dünyadaki en eski tıp sistemlerinden biridir ve Hindistan’da 3000 yıllık bir geçmişi vardır. )

Meyve Hindistan’ın bol yağış alan ormanlarında ve dağlık bölgelerinde sonbaharda olgunlaşır. Hindistan’da bazı bölgelerde amla ağacı kutsal kabul edilir. (1)

Meyvenin sağlığa olan olumlu etkilerinden faydalanmak için taze meyvesi, kuru meyvesi, amla suyu, amla tozu, amla yağı veya amla besin takviyeleri ve kapsülleri kullanılabilir. Piyasada ayrıca içerisinde meyve özleri bulunan çok sayıda kozmetik ve kişisel bakım ürünü bulunur.


Amla Meyvesinin ve Amla Tozunun Faydaları Nedir?

1- Yaşlanmayı Yavaşlatır: Hint üzümü rahatlıkla süperbesinler listesine eklenebilir. Hücre hasarını azaltan antioksidanlar açısından çok zengindir. (2) Protein, DNA ve hücre membranlarının zarar görmesine yol açan serbest radikalleri azaltır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

2- Kalp Hastalıklarına Karşı Savaşır: Yüksek kolesterol kalp hastalıklarının en önemli sebebidir. Kötü kolesterol miktarını düşürerek kalp hastalıkları riskini düşürür. İyi kolesterol (HDL) miktarını yükselterek kalbe giden damarlardaki tıkanıklıkları azaltabilir. (3) Araştırmalar meyvenin kalp hastalıklarının ilk belirtisi olan, kan damarları duvarlarının kalınlaşmasını önlediğini belirtmektedir.

3- İdrar Sökücüdür, Detoks Etkileri Gösterir, Kanı Temizler: Diüretik olan bütün meyveler idrara çıkma sıklığını ve hacmini artırır. (4) İdrara çıkarak vücut toksinlerin, tuzların ve ürik asitin uzaklaştırılmasını sağlar. Amla meyvesi tüketimi temizleyici ve detoks özellikleriyle sağlık ve gençlik kazandırır. Yüksek miktarlarda antioksidan içermesi sebebiyle kanı temizlemede etkilidir. Ayrıca hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri sayısını artırır.

4- Metabolizmayı Hızlandırır: Hint üzümü protein emilimini artırarak metabolizmayı hızlandırır. Daha hızlı metabolizma sayesinde vücudun kendini onarma, iyileşme, enerji kapasitesi ve yağ yakma kabiliyetleri yükselir. Zayıflamak isteyenler için doğru meyvelerden biridir.

5- Kan Şekerini Düşürür: Araştırmalara göre polifenoller açısından zengin olan meyveler vücudu yüksek kan şekerinin olumsuz oksidatif etkilerinden korur. Bu yüzden amla, diyabeti olan kişilerde iyileştirici etkiler gösterir. Ayrıca daha etkili insülin kullanımı sağlar ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Diyabeti olan kişilerin diyetinin düzenli bir parçası olması önerilir. (5)

6- Bağışıklığı Güçlendirir: Meyve antioksidanlar ve vitaminler açısından zengindir ve tanenler içerir. (6) Tanenler ve içerdiği polifenoller bir araya gelince tam bir serbest radikal etkisizleştirici olur. Yani serbest radikallerin hücrelere verdiği hasarı iyileştirebilir ve genel savunma mekanizmalarını güçlendirir.

7- Safra Taşı Oluşumunu Önler, Safra Kesesi Sağlığını Artırır: Fazla kolesterol safra taşının birincil nedenlerinden biridir. C vitamini karaciğerde kolesterolü safraya çevirir. (7) Düzenli olarak amla tüketmek kolesterol seviyelerini ve safra taşı oluşması riskini düşürür. Ayrıca safra kesesi fonksiyonlarını ve sağlığını iyileştirir.

8- Ülseri Önler: Antibakteriyel özellikleri sebebiyle ülserin önlenmesi için harika bir seçimdir. (8) Vücuttaki asitliği düşürüp ülser oluşumunu önler. Ayrıca ağız ülserine (aft) karşı etkili olur.

9- Antienflamatuardır: Vücut genelinde iltihap azaltıcı etkileri bulunur. Özellikle midedeki asitliği düşürerek mide iltihaplanmalarını azaltır. Karaciğer üzerinde aynı olumlu etkileri yaparak toksinlerin atılımını ve karaciğer sağlığını iyileştirir.

10- Göz ve Görme Sağlığını Artırır: Düzenli olarak tüketildiğinde görme kabiliyetini ve göz sağlığını iyileştirir. Ayrıca kaşıntılı, sulu ve ağrılı gözlerin tedavi edilmesine yardımcı olur. (9)

11- Kemikleri Güçlendirir: Bu meyve kemiklerin güçlenmesinde sadece kalsiyum içerdiği için değil aynı zamanda osteoklastları azalttığı için de faydalıdır. (10) Osteoklastlar kemik matriksini yok eden fagositik (sindirici) hücrelerdir.

12- Sarılığı Önler: Antibakteriyel doğası sebebiyle sarılık ve iskörbüt gibi hastalıkları önler. (11) Bu hastalıklarla savaşmanın en etkili yolu düzenli olarak meyveyi ve meyve suyunu tüketmektir.

13- Kanser Riskini Düşürür: Antioksidanlar açısından zengin olduğu için farklı tıbbi uygulamalarda kullanılabilir. Süperoksit dismutaz enzimi içermesi sebebiyle serbest radikallere karşı etkili olabilir, hücre hasarını düşürür ve kanserin önlenmesinde güçlü bir araç olarak kullanılabilir. (12)

14- Karaciğer Korur: Düzenli olarak amla tüketilmesi alkolün karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir. (13) Ayrıca alkol ve diğer yabancı maddeler kaynaklı oksidatif hasara karşı etkilidir.

15- Kabızlığa Karşı Etkili Olabilir: Amla meyvesi ve tozu lif açısından oldukça zengindir ve kabızlığa karşı etkili bir bitkisel çözüm olabilir.

Amla Meyvesinin ve Amla Tozunun Cilde ve Saçlara Faydaları – Nasıl Kullanılır?

1- Cildi Canlandırır ve Parlaklık Katar: C vitamini ile dolu olduğundan cilde genç ve pürüzsüz bir görüntü verir. Cildi soyan ve ölü hücreleri uzaklaştırıcı etkileri vardır. Amla suyu bu amaçlarla yüz maskesi olarak kullanılabilir. Basitçe amla suyunu yüzünüzde kullanıp, 30 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

2- Cildi Beyazlatır: Etkili bir cilt beyazlatıcısıdır. Püre haline getirilmiş az bir miktar amlaya, yarım papaya ve az miktar bal ekleyerek bir karışım oluşturun. Karışımı iyice püre haline getirip cildinize uygulayabilirsiniz.

3- Cilde Renk Verir, Rengini Değiştirmiş Cildi Onarır: Meyvenin rengini kaybetmiş cildi onardığı bilinmektedir. Bu amaçla birden fazla kür kullanılabilir.

Amla – Demirhindi Karışımı: Amla tozu ve demirhindi macunu kullanılır. 1 çay kaşığı demirhindi macunu ve 1 çay kaşığı amla tozu karıştırılır. Yüze parmak uçlarıyla uygulanır ve dairesel olarak masaj yapılır. 10 dakika beklendikten sonra su ile yıkanır.

Amla – Avokado Maskesi: Bu maske kuru cildi olan kişiler için uygundur. Amla tozu veya macunu ve 1 adet avokadoya ihtiyacınız vardır. 1 yemek kaşığı amla tozuna su eklenir macun kıvamına getirilir. Üzerine 2 yemek kaşığı avokado püresi eklenir. İyice karıştırılır ve yüze uygulanır. 20 dakika sonra yıkanır.


4- Cildi Gençleştirir: Bu amaçla amla kullanılarak anti-aging maskesi yapılabilir. Bu maske yağlı cildi olan kişiler için uygundur. Maske hazırlanırken çay yaprakları, bal ve amla macunu kullanılır. Çay yaprakları suda kaynatılır ve suyun soğuması beklenir. 2 yemek kaşığı çay suyuna 1 yemek kaşığı bal ve amla macunu eklenir. Cilde uygulanır, 10 dakika beklenir ve ardından temizlenir.

5- Saç Bitini ve Kepeği Önler: Amla yağı saç biti için etkili bir çözümdür. Düzenli olarak kullanılması ayrıca kafa derisini nemlendirir ve kepeği önler.

6- Saçların Beyazlamasını Önler: Düzenli olarak amla tüketmek, yağını veya macununu kafa derisine uygulamak saçın doğal rengini geri kazanmasına yardımcı olur.

7- Kelliği Önler, Saçları Uzatır: Amla yağı düzenli olarak saçlara uygulandığında deriyi ve kökleri besler, saç uzamasını sağlar.

Amlanın (Hint Üzümü) Yan Etkileri / Zararları

Hint üzümü veya diğer adıyla amla besin miktarlarında tüketildiği zaman güvenlidir. Yüksek miktarlarda tıbbi dozlar tüketilmesi herkes için güvenli olmayabilir. Aşırı amla tüketimine bağlı bazı yan etkileri; karaciğer hasarı, kabızlık, aşırı düşük tansiyon, ciltte kuruluk ve zayıflama olarak sıralayabiliriz. (14)

Hamilelikte Amla Tüketimi: Hamilelik esnasında yüksek miktarlarda amla tüketmek önerilmez. İshale sebep olabileceği için bebek ve çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Diyabet: Diyabet ilacı kullanan kişiler aynı zamanda ilaç olarak amla kullanıyorlarsa ilaçlarının dozajı dikkatli ayarlanmalıdır. Kan şekerini aşırı düşürebilir.

Kanama Düzensizlikleri: Bazı kişilerde kanama riskini artırabilir. Kanama düzensizliği olan kişiler yüksek miktarlarda tüketmekten kaçınmaları önerilir. Ayrıca kanama riskini artırdığı için planlanmış ameliyatlardan 2 hafta önce kullanmayı bırakmanız önerilir.

Amla (Hint Üzümü) Kullanım Şekilleri

  • Taze Amla Meyvesi: Ülkemizde taze amla bulmak zor olabilir. Bazı egzotik ve tropik meyve satan ve sağlıklı besin satan online mağaza ve marketlerde bulunabilir.
  • Kurutulmuş Amla: Kurutulmuş meyvesi daha dayanıklı olduğu için daha kolay bulunabilir.
  • Amla Tozu: Organik amla tozu internet üzerinde veya aktarlarda bulunabilir. Su, yoğurt veya bal ile karıştırılarak saç veya yüz maskesi yapılması yaygındır. Ayrıca normal besin desteği olarak da kullanılabilir.
  • Amla Yağı: Bu yağ saçları güçlendirir, saçların erken beyazlamasını ve saç dökülmesini önler. İnternet üzerinde ve çeşitli mağazalarda satışı yaygındır.
  • Amla Meyve Suyu: Meyveyi tüketmek için en iyi alternatiflerden biridir. Organik meyve sular daha etkilidir.

Kaynaklar ve Referanslar

Kaynaklar ve Referanslar İçin Tıklayın

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.