Aloe Vera Yağı

Aloe vera bitkisi ve yağı...

Aloe Vera Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?

Aloe vera yağı tek başına saf bir yağ değildir. Bu yağ aloe vera bitkisinin başka bir bitkisel yağ ile karıştırılmasından elde edilir. (1) Bitkinin yağı temel olarak bitkiyle aynı özellikleri gösterir. Ancak taşıyıcı bir yağ ile karıştırıldığından etkisi güçlenebilir veya azalabilir. Yağı seçerken hangi taşıyıcı yağ kullanıldığını bilmeniz önemlidir.

Sağlığa olan faydalarının büyük kısma bitkinin su tutucu etli yapraklarından, özellikle besin açısından zengin olan yaprakların içindeki jelden gelir. Yağı yapmak için genellikle aloe vera jeli veya yaprakları kullanılır.

Aloe vera bitkisi Asphodelaceae familyasından uzun ömürlü bir sarısabır türüdür ve Türkçe’de tıbbi sarısabır olarak adlandırılır. Bitki sıcak ve kurak iklimlerde iyi yetişir. Kuzey Afrika, Kanarya Adaları ve Akdeniz Bölgesinde yaygındır. Tarihsel kayıtlar bitkisel ilaç olarak kullanımının eskilere dayandığını belirtir. Antik Mısır’da bitki enfeksiyon, döküntü ve yanık tedavisinde kullanılır ve “ölümsüzlük bitkisi” olarak anılırdı. Araplar, Yunanlılar ve İspanyollar ise bitkiyi terlemeyi azaltma ve vücut kokusunu gidermek için kullanmıştır. İspanyol misyonerler hastaları tedavi etmek için yanlarında genellikle aloe vera taşırdı. (2)

Aloe Vera (Tıbbi sarısabır) Yağının Faydaları Nelerdir?

1- Kanseri Önleyebilir: Aloe Vera yağı kolon kanserini önleyebilecek antioksidanlar içerir; ayrıca hücrelerin onarılmasını ve epidermal (üst deri) büyüme ve onarımı uyarır. Bu yağ zararlı radyasyon terapisinin yan etkilerinin üstesinden gelinmesini hızlandırır. Tümör gelişimini önlemesi hakkında yapılan araştırmalardan pozitif neticeler alınmıştır.

2- Mide Sağlığı: İltihaplanmaları azaltmada ve önlemede kullanışlıdır. Sindirim sorunlarını iyileştirici etkileri vardır, kanın oksijen miktarını yükseltebilir ve hücrelere enerji verir. Bu durum irritabl bağırsak sendromu, kabızlık ve asit reflünün tedavisinde faydalıdır.

3- Kozmetik Sektöründe Kullanılır: Aloe Vera yağı çok sayıda kozmetik ürününde güneşin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılan popüler bir maddedir. Nemlendirici kremler ve losyonlarda sık sık tercih edilir.

4- Aloe Vera Yağı Güneş ve Ev Yanıklarını Tedavi Eder, Cilt Sorunlarına İyi Gelir: Güneş veya diğer sebepli yanıklara uygulandığında iyi neticeler alınabilir. Cildi rahatlatır ve onarır, soğutucu etkiler yapar. Alerjiler, böcek ısırıkları, kızarıklık, kaşıntı ve şişme gibi sorunlarda harika bir doğal çözümdür.

5- Yaraları İyileştirir: Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır ve tedavi eder. Kılcal genişleme sorununu tedavi ederek cildi güzel tutar.

6- Kabızlığa İyi Gelir: Aloe Vera suyu ve yağı bu amaçla ağızdan kullanılabilir. Dışkının yumuşatılmasında ve kabızlığın tedavisinde etkilidir. Ayrıca iştah açar ve sindirim sağlığını artırır.

7- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kan şekerini düzene sokmak ve diyabeti tedavi etmek amacıyla kullanımı vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonlarla savaşarak epilepsi, astım ve osteoartrit tedavisine yardımcı olur. Antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antienflamatuar özellikleri vardır.

8- Aloe Vera Yağının Cilt Sağlığına Etkileri: Akne sorunları doğal çözüm olarak Aloe Vera yağı kullanılarak tedavi edilebilir. Cildi yumuşatmak ve enfeksiyonlara karşı korunmak için ağızdan veya bölgesel olarak kullanılabilir. Ayrıca egzama, sedef hastalığı ve cilt ülseri tedavisinde etkilidir. Seboreik dermatit ve genital uçuk tedavisine yardımcı olur. Ameliyat yaralarına uygulanarak yaraların iyileşmesi hızlandırılabilir.

Aloe Vera yağı düzenli olarak vücut masajında uygulandığında ciltte var olan stres ve dış kaynaklı hasarları onarır. Yaş lekesi, kızarıklık, sarkma ve kırışıkları azaltır. Cildi besler ve cilt dokusunun savunma sistemlerini güçlendirir.

9- Aloe Vera Yağı ve Saç Sağlığı: Düzenli olarak saçlarda uygulanması genç yaşlarda ortaya çıkan saç kayıplarını önler ve saçları güçlendirir. Kalın, güçlü ve parlak saçlarınız olmasına yardımcı olur, saç uzamasını uyarır. Kuru saç sorununu tedavi eder ve kafa derisine giden kan miktarını artırır. Saç sağlığı için jojoba yağı ile karıştırılarak kullanımı vardır; ancak diğer yağlar ile de beraber kullanılabilir.

10- Masaj Yağı Olarak Aloe Vera: Aleo Vera yağı ideal masaj yağlarındandır. Romatizmal ağrıları, vücut, sırt, boyun, bacak ve omuz ağrılarını tedavi edebilir. Bu yağ ile yapılan vücut masajı parlak, yumuşak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur ayrıca; zona, uçuk ve diğer virüsleri ve cilt kanserini uzak tutar.

11- Aloe Vera Bitkisi Antioksidandır: Bitki harika bir antioksidan kaynağıdır. Cildin radyasyonun olumsuz etkilerinden korunmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı, ağrı, grip ve çeşitli diğer hastalıklara sebep olan virüsleri uzak tutar.

12- Ağrı Kesicidir: Bu yağ diğer yağlarla beraber karıştırılarak etkili bir bitkisel ağrı kesici ilaca dönüşebilir. Yaklaşık 80-85 gram aloe vera yağına birkaç damla okaliptus, limon, nane veya nergis yağından biri eklenerek kullanılabilir. Bitkisel ağrı kesici ve masaj yağı olarak kullanımı yaygındır.

Aloe Vera Yağının Yan Etkileri / Zararları

Aloe Vera yağı cilde uygulandığında genel olarak güvenli kabul edilir. Sindirildiği zaman miktarı ve süresi çok iyi ayarlanmalıdır, bazı ciddi yan etkilere sebep olabilir. Özellikle güvenilir markaların organik yağını ve ürünlerini seçmeniz önerilir.

 1. Aloe vera yağı, suyu veya jeli ağızdan kullanıldığında mide ağrısı, midede yanma, ishal ve düşük potasyum seviyeleri gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden doğru miktarlarda ve doğru şekilde, güvenli ürünler kullanılmalıdır. Mide sorunları olanlara ağızdan tüketmeleri önerilmez.
 2. Çoğu kişi aloe vera jeline ve yağına karşı alerjik olabilir. Cilt alerjisi, gözlerde kızarıklık, cilt lekeleri ve yanma hissine sebep olabilir.
 3. Aleo vera ürünlerini tüketmek kan şekerini beklenenden fazla düşürebilir. Laksatif etkileri diyabet hastalarında elektrolit dengesizliğine sebep olabilir. Diyabet sorununuz varsa tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.
 4. Laksatif etkileri sebebiyle su kaybına yol açabilir. Genellikle kabızlığı tedavi etmek için kullanılır ancak tavsiye edilen miktardan fazla kullanmak su kaybına yol açabilir.
 5. Hamile ve emziren kadınlar aloe vera ürünlerini tüketmekten kaçınmalıdır. Düşüğe sebep olduğuna ilişkin bir rapor vardır. Doğum komplikasyonlarına sebep olabilir.
 6. Aloe vera suyu vücuttaki potasyum seviyelerini düşürebilir. Düzensiz kalp atışlarına, zayıflık ve halsizliğe sebep olabilir. Yaşlı ve hasta kişilerin ağızdan tüketmesi önerilmez.
 7. Yüksek dozlarda kullanmak ciddi böbrek sorunlarına yol açabilir.
 8. Çocuklarda cilde uygulanması güvenli kabul edilir. Çocukların aloe vera ürünlerini sindirmeleri önerilmez. 12 yaşından küçük çocuklarda mide ağrısı ve ishal görülebilir.
 9. Hemoroidi olanlar aloe vera ürünlerini kullanmamalıdır. Hastalığın durumunu kötüleştirebilir.
 10. Kan şekerini etkilediği için planlanmış ameliyatlarınızdan en az iki hafta önce kullanmayı bırakmanız önerilir.

Aloe Vera Yağı Nasıl Yapılır?

Evinizde bitkiyi ve taşıyıcı yağları kullanarak aloe vera yağı yapabilirsiniz. Yağın, aloe vera jeline göre raf ömrü çok daha uzundur.

 1. Büyük bir aloe vera yaprağının iki kenarındaki dikenleri kesin.
 2. Yaprağı küçük parçalar halinde doğrayın ve bir litrelik kavanoza ekleyin.
 3. Üzerine sıvı hindistan cevizi yağı doldurun. Kavanozu iyice kapatın. Eğer isterseniz hindistan cevizi yağı yerine zeytin yağı kullanabilirsiniz.
 4. Karanlık ve serin bir yerde 2 ay kadar bekletin.
 5. Daha sonra yaprakları süzün. Hazırladığınız yağın yaklaşık bir yıl ömrü vardır.

Aloe Vera Yağının Bileşimi -İçindekiler-

Bitkinin ve jelinin içerisindeki faydalı bileşiklerin çoğu üretim aşamasında yağa aktarılır.

Vitaminler: C Vitamini, A (Beta-karoten) ve E Vitaminleri (Alfa-tokoferol), B1, B3 ve B6 (kolin ve folik asit),

Mineraller: Demir, bakır, magnezyum, kalsiyum, manganez, sodyum, potasyum,

Amino Asitler: Aloe vera yağında 20 amino asit bulunur. Bunlardan 7’si 8 temel amino asitlerdendir.

Antrakinonlar: Aloe emodin, aloin, cinnamic acid ester gibi bileşikler bulunur. Bu maddelerin antiviral etkileri vardır.

Lipid Bileşikler: Araşidonik asit, gama-linolenik asit ve diğer fitosteroller.

Polisakkaridler: Faydalı özellikler gösteren karbonhidrat molekülleridir. Tümör, kanser, diyabet ve bağışıklık sistemi sorunları tedavisinde faydalıdırlar.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Aloe Vera Yağı” hakkında 1 yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.