Akgünlük (Boswellia Serrata)

Akgünlük (Boswellia Serrata) Nedir?

Son yıllarda iyilik ve sağlık için çoğalan arayışlar neticesinde bir bitkisel çözüm olarak akgünlük (boswellia) bitkisi hızla ünlenmiştir. Boswellia serratayı diyetinize eklemeden önce kaynağını, kullanımlarını ve potansiyel sağlık faydalarını bilmeniz çok önemlidir. Ülkemizde besin desteği ve kapsül formunda satışı yaygınlaşan bitki, ayrıca eczane raflarında da yer almaktadır. Sığla (günlük) ağacı ile benzer ancak zaman zaman ayrışan etkilere sahiptir.

Türkçe akgünlük olarak adlandırılan ve bilimsel adı Boswellia serrata olan bitki, Hindistan ve Pakistan’ın yerlisi olan büyük bir ağaçtır ve sağlığa olan etkileri sebebiyle ağacın sakız formundaki reçinesi kullanılır. Ayurvedik tıpta çok önemlidir, güçlü antienflamatuar özellikleri ve geniş yelpazedeki faydalarıyla sıklıkla kullanılır.

Ağacın reçinesi kendiliğinden sertleştiğinde toplanır ve çeşitli besin takviyelerinin, içeceklerin, kozmetik ürünlerinin ve sabunların içerisinde kullanılır. Düzenli kullanımlarda boswellik asit ve çeşitli terpenler içeren bütün bu ürünler dikkate değer faydalar sağlar. (1)


Akgünlük (Boswellia) Faydaları

1- Artritte Boswellia Kullanımı: Akgünlük bitkisinin belki de en iyi bilinen sağlığa faydası; osteoartrit gibi iltihaplı hastalıklara olan etkisidir. (2) Çok sayıda bilimsel araştırma düzenli Boswellia kullanımının sitokinler dahil eklem ağrısı ve rahatsızlığı yapan belirli iltihap yapıcı enzimleri önlediğini belirtmektedir. Artrit ve diğer iltihaplı durumları olan kişilerin günlük olarak akgünlük kullanması yaşam kalitesini artırabilir ve ağrıların büyük bölümünü rahatlatabilir.

2- Yara ve Hastalıkların İyileşmesini Hızlandırır: Ayurvedik tıp uygulamalarında hem iç hem de dış yaraların iyileştirilmesinde kullanılır. Ülkemizde Boswellia Serrata sakızı bulmak zor olabileceği için tablet olarak kullanıldığı durumlarda da hem yaralanma hem de hastalıkların iyileşmesi üzerinde hızlı ve olumlu etkileri olur, iyileşme süresini kısaltır.

3- Bağışıklık Sistemi: Hakkında yapılan son keşiflere göre lenf sistemindeki bir beyaz kan hücresi formu olan lenfositler ve T hücreleri üzerinde etkileri vardır. Bu hücreler çok önemli bağışlık sistemi bileşenleridir ve vücut bağışıklığı cevabının süresini ve şiddetini etkilerler. (3) Düzenli olarak Boswellia kullanıldığında bağışıklık sistemi optimize olur ve yabancı madde ve patojenlere karşı daha etkili hale gelebilir.

4- Kanser: Vücuttaki kanserli hücrelere olan etkileri dikkat çekmektedir. Bir araştırmaya göre çoğu, doğal veya ilaçlarda bulunan anti-kanser maddesi gibi apoptoza (anormal hücrelerin programlı ölümü) sebep olmaz. Onun yerine kanserli hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önler. (4) Bu durum tümör oluşumu riskini özellikle azaltır ve yaygın kanser tedavilerinin kanseri temizlemesini kolaylaştırır. Ayrıca kemoterapi semptomlarında azalma yapar.

5- Otoimmün Hastalıklar: Bağışıklık sistemini güçlendirerek otoimmün hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirebilir. Kontrolü ve aşması en zor hastalıklar olarak bilinen otoimmün hastalıklarda günlük olarak Boswellia serrata kullanımı lupus, romatoid artrit ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

6- Cilt Sağlığı ve Boswellia: Bitkinin besin değeri olarak etkileri içerisindeki aktif maddelerle, özellikle boswellic asit ile sınırlıdır. Bu madde cilt için bazı antioksidan yetenekler gösterir. Bu amaçla ciltteki iltihaplanma, tahriş, kırışıklık, yaş lekesi ve sarkmaların azaltılması için kullanılabilir, cildin elastikliğini artırır.

7- Baş Ağrılarını Hızlı Şekilde Önler: Çoğu hastada hızlı ve etkili olarak baş ağrısını geçirir.

8- Stres: Ayurvedik geleneklerle ilgili anekdotsal kanıtlara göre akgünlük kullanımı anksiyeteyi azaltır, kronik stres hormonu seviyelerini düşürür. Bu etkilerinin sebebi önemli nörotransmitterlerin üretiminde etkili olan triterpenlerdir.

9- Kas Kuvvetini Artırır: Boswellia eklem ve kaslardaki iltihaplanmaları azaltır, hasarların onarılmasını sağlar, dokuyu yeniler; bu sayede daha yüksek enerji gerektiren çetin antrenmanlar yapılabilir. Kas kütlesinin güçlenmesiyle beraber egzersiz dayanımı yükselir.

10- Sindirim: Bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir, mide rahatsızlığı ve kabızlığa iyi gelir. (5) Boswellic asit içermesi sebebiyle besin emilimini optimize eder, ishal, mide bulantısı ve karın ağrısını tedavi edebilir, mide ülseri ve diğer kronik hastalık risklerini düşürür.


11- Hormon Dengesi: Akgünlük ve günlük yağı ve kullanıma uygun diğer yakın türler özellikle yağ formunda kullanıldığında vücuttaki hormonları dengeler. (6) Bu sayede ruhsal durum iyileşir ve stres azaltılabilir. Menstruasyonun şiddetini azaltır, metabolizmanın enerji süreçlerini iyileştirir.

12- Analjezik (Ağrı Kesici) Etkileri: Kuvvetli antienflamatuar etkileriyle aynı oranda ağrı kesici özellikler gösterir. İltihap yapıcı enzimleri ve bileşikleri inhibe ederken, eklem ve kaslardaki ağrı reseptörlerinin uyarım sistemini etkiler. Bu sayede yaşam kalitesi yükselebilir. Yaşlanmayla beraber kontrollü miktarlarda kullanıldığında genç ve sağlıklı görünmenize ve kalmanıza yardım eder.

Boswellia’nın Yan Etkileri / Zararları

Çok sayıda ve ciddi faydaları olmasına rağmen, Boswellia Serrata bazı düşündürücü yan etkiler yapabilir. Ancak bu yan etkiler sadece aşırı miktarlarda kullanıldığında ortaya çıkar. Normal kullanımlarda yan etki görülmesi nadirdir.

  • Aşırı boswellia serrata kullanımı: Mide problemleri
  • Ciltte iltihaplanma yapabilen alerjik reaksiyonlar
  • Nadir vakalarda aşırı tüketim kaynaklı karaciğer hasarı
  • Asit reflü, mide bulantısı, ishal, ciltte lekeler yapabilir.

Hamilelikte Boswellia Serrata: Hamilelik süresince kullanılması düşüğe sebep olabilir. (7)


Akgünlük (Boswellia) Nasıl Kullanılır ve Dozaj

Boswellia içeren ürünler çok çeşitli olabilir. Farklı markaların ürünlerinde farklı oranlarda yer alabilir. Üreticinin talimatları doğrultusunda ve doktorunuza danışarak kullanmanız önerilir.

Genel olarak 300-500 mg arası kapsül formda günde 2/3 sefer kullanılması önerilir. İltihaplı bağırsak rahatsızlıklarında dozaj daha yüksek olabilir.

Dünya artrit vakfı ağızdan 300-500 mg arası günde 2-3 sefer, %60 boswellik asit içeren besin desteklerinin kullanılmasını önermektedir. (8)

Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 3 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.