Ahududu (Frambuaz)

Tahta masada bir kase ahududu meyvesi...

Ahududu Nedir? Neye İyi Gelir?

Dalında ahududu (frambuaz) meyveleri...
Ahududu arılar için temel bir nektardır.

Araştırmalara göre Alaska ve Hawaii gibi bölgeler de dahil 5 büyük kıtada vahşi ahududular binlerce yıldır varlığını sürdürmektedir. Dünya genelinde yıllık üretilen 400.000 ton ahududunun büyük bölümü Rusya, Amerika, Sırbıstan ve Polonya’da üretilmektedir. 200’den farklı türü olan meyve; kırmızı, siyah ve mor ahududu olmak üzere üç temel gruba ayrılmaktadır.

Gülgiller ailesinden olan ahududunun (Rubus idaeus) adı, ceylan anlamına gelen ahu ile dut kelimelerinden tamlamadır; harfiyen “ceylan dutu” anlamındadır. Yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı ve tatlı meyveler verir. (1) Mutfakta taze olarak, meyve salatalarına, smoothielere, yoğurt ve soslara eklenerek tüketimi yaygındır; ayrıca sıcak ve soğuk çayı, meyve suyu ve sirkesi de yaygın olarak tüketilir.

Ahududunun (Frambuazın) Sağlığa Faydaları Nedir?

1-Zayıflamayı Kolaylaştırır: Bu meyve diyet lifi ve manganez açısından zengindir. Lif sindirim sürecini yavaşlatarak daha uzun süre doygunluk hissi sağlarken manganez metabolizma hızını yükseltir ve yağ yakımını sağlar. Eğer zayıflarken lezzetli ve etkili bir alternatif arayışındaysanız frambuaz en iyi alternatiflerden biri olabilir.

2- Kırışıkları Azaltır: Ahududu kırışıklıkları azaltır, cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. C vitamininin antioksidan etkileri yaş lekelerini ve renk farklarını etkili biçimde azaltır. Parlak bir cilt için ahudududan etkili bir yüz maskesi yapılabilir. 1 kase yoğurt ile 2 kase taze ahududuyu karıştırarak tamamen birbirine karışıncaya kadar blenderdan geçirir. Karşımını yüzünüze uygulayıp, 15 dakika bekleyerek yıkayın.

3- Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) önler: Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu önlemek için etkili bir çözüm olabilir. Bu durumda retina hasarı sebebiyle görüş bölgesinin orta noktasında görüş kaybı oluşabilir, kuru veya yaş tip makuler dejenerasyon oluşabilir.

4- Enfeksiyonları ve Kanseri Önler: Ahududu ellagik asit içeren güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve antioksidan oranları domatesten 10 kat daha fazladır. (2) Meyve içerdiği kaemferol, kuersetin ve siyanidin bazlı moleküller olan siyanidin-3-rutinosid ve siyanidin-3-glükozil rutinosid ile hücre membranlarına serbest radikallerin verdiği istenmeyen hasarı oksidatif stres dahil çok yönlü biçimde durdurabilir. Antosiyoninlere dönüşen bu moleküller meyveye kendine özgü kırmızı rengini verir; ender antioksidan ve antimikrobiyal özellikler gösterirler. Genellikle vajinal enfeksiyonlara ve irritabl bağırsak sendromuna yol açan belirli bakteri ve mantarların vücutta aşırı çoğalmasını önleyebilirler.

Son araştırmalara göre ahududunun kansere karşı kalkan oluşturan özellikleri vardır. (3) Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre meyve, kolon kanseri dahil diğer kanser türlerinde kanserli hücre bölünmesini ve tümör gelişimini önleyici potansiyel göstermektedir.

5- Genel Sağlığı Artırır: Ahududu, böğürtlen ve üzüm çeşitlerinin tümü metalloproteinaz enzimleri içermektedir. Bu enzimler dokuların gelişimi ve yenilenmesi için çok önemlidir ancak aşırı yüksek miktarlarda üretilirlerse kanser gelişimi için katalizatör olabilirler. Meyve ayrıca yüksek miktarda C vitamini, riboflavin, folat, magnezyum, manganez, niasin, potasyum ve bakır içerir.

6- Genel Olarak Kadın Sağlığını Artırır, Emziren ve Hamile Kadınlar İçin Faydalıdır: Bu meyveler her yaştan ve cinsiyetten insan için faydalıdır ancak özellikle hamile ve emziren kadınlara faydaları ön plana çıkar. Meyvesinin yanı sıra yaprakları da bitki çayı olarak kullanılabilir. Yapraklarından yapılan çay adet düzenini sağlar ve aşırı kanamaları önler. Hamile kadınlarda mide bulantısını, doğum kanamasını ve ağrıyı azaltır ve doğuma yardımcı olur. Emziren kadınlarda meyveyi tüketmek, meyvenin veya yapraklarının çayını içmek anne sütünü artırır.

7- Doğurganlığı Artırır: C vitamini ve magnezyum içeriğiyle hem kadın hem de erkeklerde doğurganlığı artırabilir. (4) Bir teoriye göre içerdiği antioksidanlar sperm sağlığını korur, hamile kalmayı kolaylaştırır ve düşük riskini düşürür.

8- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

9- Yüksek Besin Değeri Taşır.

10- Şeker Hastaları İçin Güvenli ve Faydalıdır: Kırmızı ahududu meyvesi ve diğer çoğu berry tipi meyve tip 2 diyabet hastalığı olanlarda insülin hassasiyetini artırabilir. Meyve içerdiği antosiyaninlerle açlık plazma glukoz seviyelerini düşürebilir ve kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. (5)

11- Kardiovasküler Sağlığı Korur: Potasyum içeriğiyle nabzı ve tansiyonu düzenleyebilir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin bileşiminde yer alan manganez, bakır ve demir açısından zengindir.

12- Ruhsal Durumu ve Hafızayı Güçlendirir: Ahududu tüketmek beyin hasarını ve yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını önleyebilir. Genel stresi azaltarak yaşlanma kaynaklı diğer durumlara olumlu etkilerde bulunur. Araştırmalara göre berry türlerinden yüksek meyve tüketen insanlarda bilişsel gerileme daha az görülmektedir.


Ahududunun Yan Etkileri / Zararları

Kırmızı ahududu yiyecek miktarlarında tüketildiğinde çoğu insan için oldukça güvenlidir, ilaç olarak büyük miktarlarda tüketildiğinde büyük oranda güvenlidir. Genel olarak bildirilen yan etkisi yoktur.

Hamilelik ve Emzirme: Hamilelik esnasında yiyecek miktarlarında tüketilmesi güvenlidir. Kırmızı ahududu yapraklarının hamileliğin son dönemlerinde, bir sağlık uzmanı gözetimi altında tıbbi miktarlarda tüketilmesi yüksek oranlarda güvenlidir. Bu yaprakların ebeler tarafından doğumu kolaylaştırmak için kullanılması yaygındır. Kendi başınıza kullanmayınız. Konuyla ilgili endişe şudur ki; kırmızı ahududu östrojen hormonu rolü üstlenebilir ve bu durum sorunlara yol açabilir.

Emzirme döneminde yüksek miktarlarda tıbbi doz olarak kullanılması hakkında yeterli bilgi yoktur.

Göğüs kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri vb. hormonal hassasiyet içeren durumlar: Kırmızı ahududu östrojen gibi aktivite gösterebilir. Östrojen varlığında kötüleşen bir sağlık durumunuz varsa kullanmayınız.


Ahududu Besin Değerleri

Kırmızı Ahududu10 Adet - 19 Gram
Miktar% Günlük İhtiyaç
Kalori9.9
Yağ Kaynaklı Kalori1.0
Toplam Yağ0.1 g%0
Doymuş Yağ0.0 g%0
Trans Yağ~~
Kolesterol0.0 mg%0
Sodyum0.2 mg%0
Toplam Karbonhidrat2.3 g%1
Diyet Lifi1.2 g%5
Şeker0.8 g
Protein0.2 g%0
C Vitamini5.0 mg%8
K Vitamini1.5 mcg%2
Niasin0.1 mg%1
Folat (B9)4.0 mcg%1
Manganez0.1 mg%6
Demir0.1 mg%1
Magnezyum4.2 mg%1

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza gör daha az veya fazla olabilir.

Ahududu Çayı Nasıl Hazırlanır?

A1. Sıcak Ahududu Çayı Malzemeler:  

  • 1 kase ahududu, 3-4 bardak su, 2 çay kaşığı veya 2 adet poşet siyah çay, 2 nane yaprağı (isteğe bağlı), şeker (isteğe bağlı)

A2. Sıcak Ahududu Çayı Hazırlanışı:

  • Küçük bir kasede ahududuları iyice ezin, mümkün olduğunda sularını çıkarın, burada isteğe bağlı şeker ekleyebilirsiniz.
  • Ezilen meyvelerden katı ve parça parça kalanları ayırın, 3-4 bardak suyla beraber parçaları çaydanlıkta kaynatın ve kaynayınca altını kapatın.
  • Çaydanlığa siyah çayı ekleyin, 5-7 dakika kadar demleyin. Çok demlerseniz siyah çayın acılığı çok olur.
  • İlk adımda elde ettiğiniz ahududu suyunu çaydanlığa ekleyin. Böylece güçlü bir aroması olur.
  • Süzerek servis edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak nane yaprağı veya limon dilimi ekleyebilirsiniz.

B1. Ahududulu Soğuk Çay Malzemeler (16 porsiyon):

  • 4 litre su, 1.5 bardak şeker, 340 gram ahududu, 10 poşet siyah çay, çeyrek bardak limon suyu

B2. Ahududulu Soğuk Çay Hazırlanışı:

  • Suyu kaynatın ve içine şekeri ekleyin. Şeker tamamen çözününceye kadar karıştırın ve altını kapatın. İçine ahududuları, poşet çayları ve limon suyunu ekleyin. Üzerini kapatın ve bir süre demleyin. Ardından süzerek çayı soğutabileceğiniz bir kaba boşaltın. İyice soğuyuncaya kadar buzdolabında tutun ve buzla servis edin.
Kediler ve Köpekler Ahududu Yiyebilir mi?
Ahududu yiyen köpek...

Evcil hayvanlara zaman zaman insan yemekleri vermek sağlıkları açısından faydalıdır. Hem kedilere hem de köpeklere tek seferde 2-3 adet ahududu vermek sağlıkları için güvenli ve faydalıdır ama bu bir rutin haline gelmemeli haftada birkaç seferi geçmemelidir. Bu meyve evcil hayvanlarınızın sindirim sorunlarına iyi gelir, onları kronik hastalıklara karşı korur, iltihaplanmayı azaltır ve göz sağlıklarına iyi gelir.


Kaynaklar / Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.