Ağaç Kavunu

Dalında ağaç kavunu...

Ağaç Kavunu Nedir? Neye İyi Gelir?

Ağaç kavunu sedef otugiller familyasından bilimsel adı Citrus Medica olan bir narenciyedir. Limon ile önemli benzerlikler gösterir ve limon, pomelo (şadok), greyfurt gibi meyvelerin tamamı sedef otugiller familyası üyesidir. (1) Meyve diğer narenciyeler kadar popüler olmasa da besin değeri açısından zengindir ve kullanım alanları geniştir.

Dilimlenmiş ağaç kavunu meyvesi...
Dilimlenmiş ağaç kavunu meyvesi

Ağaç kavunu, hakkındaki belgelerin Mezopotamya medeniyetlerine kadar ulaştığı bilinen en eski narenciyelerden biridir. Oldukça büyük bir meyvedir. Olgunlaşan meyve ağaçtan dökülmez ve 4 kg’a kadar büyüyebilir. Ağacı küçüktür ve 4.5 metreye kadar boylanabilir. Diğer narenciyelerden farklı olarak kabuğu oldukça kalın ve meyvesi küçüktür.

Eski Yunan medeniyetlerinde meyvenin kabuğu ve şekli sebebiyle tüketime uygun olmadığı düşünülürmüş. Ancak günümüzde kalın kabuğu tatlı lezzeti sebebiyle salatalarda, marmelatlarda ve diğer gıdalarda kullanılmaktadır.


Ağaç kavunu geçmişte müshil ve panzehir olarak ve parfümeri sektöründe kullanılmıştır. (2) Ağaç kavununun çok sayıda çeşidi bulunur ve görünüm ve renkleri farklı olabilir.

Ağaç Kavununun Faydaları

1- Bağışıklığı Güçlendirir: Bağışıklık sistemi vücudun genel sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir, yabancı patojen ve maddelerle savaşarak hastalıkları önler. Halsiz, kırgın ve biraz hasta hissettiğiniz zamanlarda biraz ağaç kavunu vücudunuzun hem C vitamini hem de antioksidan ihtiyacını karşılayabilir. Araştırmalara göre yeterli C vitamini alımı solunum yolu enfeksiyonlarını önleyebilir. Etkili bir antibakteriyel ve antiviraldir. Ağaç kavunu tüketerek zatürre, sıtma ve ishali kendinizden uzak tutabilirsiniz. (3) Antioksidanlar ise bedeninizi oksidatif stresden koruyup bağışıklık hücrelerinizin zarar görmesini önler. (4) Ağaç kavunu meyvesini mürver, probiyotikler ve zencefil içeren bir diyetle desteklerseniz etkileri daha kuvvetli olacaktır.

2- İltihaplanmayı Azaltır: Akut iltihaplanmalar bağışıklık sisteminin sağlıklı bir fonksiyonu olsa da kronik iltihaplar sağlığınızı ciddi tehlikeye sokabilir ve kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi kronik hastalıklara yol açabilir. (5)

Diğer narenciyeler gibi ağaç kavunu da antioksidanlar açısından zengindir ve serbest radikalleri etkisizleştirip iltihaplanmayı azaltabilir. Güney Kore’de yapılan bir araştırmaya göre; hücresel düzeyde ağaç kavunu esans yağları birden fazla iltihaplanma göstergesini düşürmüştür. (6) Ağaç kavunu ayrıca iltihaplanmaları azaltıcı etkisi olan C vitamini açısından oldukça zengindir. (7)

3- Kanser Riskini Düşürür: Yediğimiz yemekler sağlığımızın çok farklı alanlarında önemli etkilere sahip olabilir; kanser de beslenmeyle yakından ilgili hastalıklardan biridir. Ağaç kavunu çok sayıda önemli mikrobesin, karotenoidler ve antioksidanlar içerir. Çok sayıda araştırma yüksek  narenciye tüketimi ile kanser riski arasında ters orantı olduğunu ortaya koymaktadır. Bir analizde 13.000 düzenli narenciye tüketen kişi incelenmiş ve sindirim ve üst solunum yolu kanserine yakalanma risklerinin narenciye tüketmeyenlere göre daha düşük olduğu anlaşılmıştır. (8) Bir diğer araştırmada yüksek narenciye tüketiminin göğüs kanseri riskini %10 düşürdüğü açıklanmıştır. (9) En iyi netice için ağaç kavunu ile beraber yapraklı yeşil sebzeler, mantar, mayalanmış süt ürünleri ve diğer kanserle savaşan besinler birlikte tüketilmelidir.

4- Kalp Sağlığını Artırır: Kalp hastalıkları dünya üzerinde milyonlarca insan için ciddi bir sorundur. 2017 yılında yayımlanan bir rapora göre bütün ölümlerin %31.5’inde sebep kalp hastalıklarıdır. Araştırmalara göre ağaç kavunu gibi narenciyeler tüketmek kalp sağlığını koruyup, kalp krizi ve felç riskini düşürür. (10) 2017 yılında yapılan yeni bir araştırmaya göre ise narenciye tüketimi arttıkça kalp rahatsızlığı ve kalp kaynaklı ölüm riskleri düşmektedir. (11) Ağaç kavununun yanı sıra diyetinize somon, avokado, tam tahıllar ve yulaf ekleyerek kalp sağlığınızı daha iyi koruyabilirsiniz.

5- Hipertansiyonu Azaltır: Meyvede bulunan potasyum, C vitamini ve diğer elektrolitler arterlerdeki gerilimi düşürerek tansiyonu düşürür ve kalp krizi, ateroskleroz ve felç riskleri düşer. (12)

6- Etkili Bir Analjeziktir: Ağaç kavunu suyu ve esans yağı iltihap sökücü ve ağrı kesicidir. Bu sebeple akut ağrılar, baş ağrısı gibi kronik sorunlar veya artrit kaynaklı rahatsızlıklar için ideal bir meyvedir. (13)

7- Asitliği Düzenler, Asit Reflüye Karşı Etkilidir: Meyvenin suyu ve yağı mide ve bağırsaklarda asit seviyelerini düzenler ve genel sindirim etkinliğini artırır. Ayrıca asit reflü, aşırı gaz, kabızlık ve mide bulantısına karşı yardımcı olur.

8- Diş ve Diş Eti Sağlığına İyi Gelir, Ağız Kokusunu Giderir: Bol miktarlardaki C vitamini içeriğiyle diş ve diş eti sağlığını korur. Ferahlatıcı ve temizleyici organik bileşikler sayesinde ağız kokusunu uzak tutar.

9- Zayıflamaya Yardımcı Olur: Ağaç kavunu suyu veya çayı sabahları düzenli olarak tüketildiğinde hem vücudu tazeler hem de zayıflamaya yardımcı olur.

10- Böcek Isırıklarına Karşı Etkilidir: Ağaç kavunu limonsu kokusuyla içerisinde bulunduğu hamur işi ve tatlılara harika bir lezzet katar. Lezzetinin yanı sıra kokusu sivrisinek, güve ve çok sayıda zararlı böceği ve sürüngeni uzak tutar. Böcek ısırıklarına damlatacağınız 1-2 damla ağaç kavunu suyu kaşıntı, şişlik ve iltihaplanmaları azaltacaktır.

Ağaç Kavununun Yan Etkileri / Zararları

Ağaç kavunu bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir. Ciltte yanma, kızarıklık, kaşıntı, nefes almada zorluk, yüzde kızarıklık gibi alerji semptomları görüldüğü taktirde tüketmeyi bırakmanız önerilir.

Meyvenin en bilinen yan etkileri; mide ekşimesi, midede hazımsızlık, mide bulantısı, ishal ve mide ağrısıdır.

Olgunlaşmamış meyvelerin tüketilmesi güvenli değildir.

Aşırı ekşi olan meyveler kanama düzensizlikleri, burun kanaması ve gastrit yapabilir. (14) Süt ile beraber tüketilmesi önerilmez.

Hamilelik ve Emzirme: Hamilelik ve emzirme esnasında ağaç kavunu tüketilmesi önerilmez. Bazı kaynaklara göre düşüğe sebep olabilir.


Kaynaklar ve Referanslar


Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.