Yavşan Otu

Yavşan otu çiçekleri fotoğrafı...

Yavşan Otu Nedir? Neye İyi Gelir?

Yavşan otu daha çok taşlık ve çakıllık bölgelerde kendi kendine yetişen, bilimsel adı Veronica olan çiçekli yıllık bir bitkidir. İran yavşan otu (
Veronica persica), Anadolu yavşan otu, adi yavşan otu gibi çok sayıda farklı türü bulunur. Bazı bölgelerde yavşan adıyla anılan papatyagiller ailesinden Artemisia cinsi bitkiler bulunur ancak söz konusu bitkiler çalımsı ve baharatımsıdır.

Bitkinin yaprakları, sapları ve mor çiçekleri kullanılarak hazırlanan bitkisel çayının tüketimi yaygındır. Sağlığa, cilt sorunlarından öksürüğe kadar farklı faydaları bulunur. Yavşan otu çayı astrenjan (doku ve damar büzücü), balgam söktürücü ve idrar söktürücü özellikler gösterir. İçerisinde yüksek oranlarda antioksidan ve antienflamatuar özellikleri olan polifenoller bulunur. Vücut için faydalı yağlardan olan omega-3 içerir.

Yavşan Otunun Sağlığa Faydaları

1- İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder: Yavşan otu hafif diüretik (idrar söktürücü) özellikler gösterir ve bu yüzden idrar yolu enfeksiyonlarının kontrolünde ve tedavisinde tercih edilir.

2- Öksürüğe İyi Gelir: En yaygın kullanımlarından biri öksürüğü geçirmek için çayının içilmesidir. Balgam söktürücü özellikleri olduğu için aşırı mukus ve balgamı üst solunum yollarından atabilir. Kuru ve kontrol edilemeyen öksürükleri geçirebilir.

3- Sindirime Yardımcı Olur, İştahı Artırır: Bitkinin geleneksel kullanımlarından biri de sindirim sürecini kolaylaştırıp iyileştirmesidir. Bu sayede olası sindirim sistemi hastalıkları önlenebilir. Bu çayın tüketilmesi ayrıca iştahı artırır. Sindirim sıvılarının salgısını düzenler. Karaciğer ve pankreasın performansını artırır.

4- İshali Rahatlatır: Bitki ishali durdurmada etkili olmasıyla bilinir. Damar ve doku büzücü özelliklerinden dolayı kalın bağırsakta mukus üretimini azaltır ve ishali kontrol eder.

5- Karaciğer Sağlığını Artırır: Karaciğer çok sayıda farklı görevi olan bir organdır ve görevlerinden biri ilaç, alkol ve zehirli maddelerin zararlı etkilerinin ortadan kaldırılmasıdır. Karaciğeri sağlıklı tutmanın yollarından biri yavşan otu çayı tüketmek olabilir. Aslında yavşan otu karaciğer sağlığını artırdığı için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

6- Cilde İyi Gelir, Akne ve Egzama Tedavisinde Kullanılır: Akne ve egzama gibi cilt sorunlarında yavşan otu çayı veya suyu tüketilebilir veya bölgesel olarak kullanılabilir. Egzama tedavisinde etkilidir. Cilt üzerindeki yaralara uygulanması hem enfeksiyonu hem de ağrıyı azaltacaktır. Bitkinin egzama dışında diğer yaygın kullanım amacı yaşlılık kaynaklı pul pul olmuş döküntülü görünümü olan cilt sorunlarını tedavi etmektir.

7- Ateş Düşürür, Antiseptiktir: Bitkinin çayının kullanılması yüksek ateşi düşürür ayrıca mikrop öldürücü özellikleri vardır.

8- Hafızayı Güçlendirir, Depresyonu Tedavi Eder: Bitkinin beyin performansını artırıcı ve sakinleştirici etkileri vardır. Hormon salgılarını düzenler, depresyon tedavisinde faydalı olabilir.

9- Romatoid Ağrıları Geçirebilir: Yavşan otu çayı romatoid artrit ağrılarını azaltır, kemik ve doku sağlığını artırıp, iltihaplanmaları azaltarak hastalığın belirtilerini ortadan kaldırabilir.

Yavşan Otunun Yan Etkileri / Zararları

Yavşan otu normal miktarlarda ve ilaç olarak belirlenmiş normal dozlarda kullanıldığında güvenlidir. Ancak aşırı tüketme durumlarında yan etkiler görülebilir. Hamile ve emziren kadınların tüketmesi önerilmez. Yavşan otu çayının günde 3 bardaktan fazla tüketilmesi ishal ve şiddetli kusma yapabilir. Ayrıca aşırı tüketildiği durumlarda gerginlik ve baş ağrısı yapar.


Yavşan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır?

Bir bardak kaynamış suya, bir tepeleme dolu çay kaşığı yavşan otunu (toz halde, ince doğranmış, öğütülmüş veya aynı miktara denk taze bitki) ekleyip 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Eğer toz değilde, taze bitki veya kuru köklerinden çay hazırlanıyorsa 15-20 dakika demlemek daha uygundur. Karışımı süzüp günde 2 sefer kullanın. Bitkinin çayının günde 3 defaya kadar kullanılması güvenlidir ancak daha yüksek dozlar yan etkiler yapabilir. Bitkinin çayı veya taze toplanmış çiçeklerinin mikserde püre haline getirilmesinden elde edilen lapa cilt üzerine uygulanabilir. Bitkinin yaprakları, çiçekleri ve kökü bitkisel çay hazırlamak için kullanılabilir.

Cilt Hastalıklarını Tedavi Etmek Amacıyla Kullanımı: Kronik cilt hastalıklarına karşı rahatlama sağlamak için taze bitki suyu cilt üzerine uygulanabilir.

Gut İçin Yavşan Otu Kullanımı: Taze yavşan otu suyu veya çayı günde 3-4 sefer içilebilir.

Boğaz Ağrısı: 2 yemek kaşığı bitki ve yarım bardak su 10 dakika kaynatılır. Elde edilen sıvıyla günde 2-3 kere gargara yapılır.

Egzama Tedavisinde Yavşan Otu Nasıl Kullanılır: Özellikle yavşan otunun çiçeklerinden yapılan çayı kullanılır. Ayrıca bu çay kullanılarak cilt yıkanabilir, cilde uygulanabilir.

Balgam Sökücü Olarak Yavşan Otu: Çiçeklerinden yapılan çay günde 2 kez sıcak olarak kullanılabilir.


Kaynaklar ve Referanslar

Yazıyı Puanlayın
[Toplam Oy: 4 Ortalama Puan: 4.5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.